Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Horizon/Logitech - brak funkcji ''back'' realizowanej przez port IR dekodera

13 Mar 2019 13:07 855 6
  • Level 1  
    Witam,
    Zmieniłem dekoder na Horizon (UPC) i próbuję zwalczyć problem braku działania funkcji 'back' na pilocie IR. Używam Logitech 650, który bez problemu obsługuje cały zestaw (Horizon UPC, TV Sony, DVD/BR Panasonic, AV Yamaha, NAS Qnap) i do czasu kiedy był płaski mediabox od UPC wszystko było ok. Teraz zasadniczo też jest, ale umarła jedna dość istotna funkcja, mianowicie 'back' przełączająca skokowo do poprzednio oglądanego kanału. Czy może ktoś ma pomysł jak nauczyć Horizona lub logitecha tego ?
    [Szkolenie 22.06.2021, g.9.00] Zabezpieczenia Internetu Rzeczy (IoT) programowe i sprzętowe. Zarejestruj się za darmo
  • Level 42  
    gaal wrote:
    ... logitecha tego ?

Jeżeli to jest Logitech Harmony 650 to jest jakaś szansa.

1 - przede wszystkim należy wprogramować dokładnie ten dekoder, który jest w tej chwili używany. Z opisu kolegi nie wynika, czy pilot został prze-programowany na nowy dekoder. Być może "płaski mediabox" z UPC ma wiele wspólnego z Horizon UPC, ale zawsze to jest inne urządzenie.
    2 - drugą rzeczą, którą można sprawdzić, jest indywidualne programowanie klawiszy funkcyjnych dla danego urządzenia zaprogramowanego w pilocie Logitecha.
    Tak jak zauważyłem na swoich pilotach Harmony, nie wszystkie funkcje oryginalnego pilota z automatu są programowane.
    Także kolega podłączy pilota do komputera, wybierze dekoder Horizon i następnie "Indywidualne programowanie klawiszy", czy coś w tym guście. Nie używam wersji polskiej tego programu i trudno mi powiedzieć, jak to dokładnie przetłumaczono w wersji polskiej. Proszę przejrzeć listę klawiszy/funkcji już zaprogramowanych, jak i listę tych, które można jeszcze dołożyć.

Zakładam tu, że w oryginalnym pilocie od dekodera Horizon ta funkcja "Back" jest dostępna.
  • Level 11  
    Nie ma możliwości douczenia pilota Harmony. Pilot od Horizona wysyła komendy radiowo a nie przez IR. Jedyne rozwiązanie to szukanie metodą prób i błędów innego urządzenia, kompatybilnego z Horizonem. Pilot od Mediaboxa miał jeden przycisk Back, który obsługiwał funkcję kanał wstecz i funkcję EXIT a pilot od Horizona ma te funkcje rozdzielone na dwa przyciski. Ktoś kto dodawał Horizona do bazy Logitecha dodał Mediaboxa dlatego brakuje przycisku kanał wstecz...
    Jeżeli pilot od Horizona może opcjonalnie wysyłać komendy przez IR to wtedy byłoby to możliwe, ale potrzeba kogoś kto umiałby przestawić pilota w taki tryb.
  • Level 42  
    utini wrote:
    Pilot od Horizona wysyła komendy radiowo a nie przez IR.

utini wrote:
    Jeżeli pilot od Horizona może opcjonalnie wysyłać komendy przez IR to wtedy byłoby to możliwe,

Autor tematu wyraźnie pisze:
    gaal wrote:
    Używam Logitech 650, który bez problemu obsługuje cały zestaw (Horizon UPC, TV Sony, DVD/BR Panasonic, AV Yamaha, NAS Qnap

Autor tematu otrzymał odpowiedź na podstawie tego, co napisał.
    Rzadko można spotkać zdalne sterowanie oparte na RF. Bose słynie z tego :)

Inną sprawą jest to, że temat był aktualny dwa lata temu.
    Tego kolega nie zauważył?
  • Level 11  
    Post ma dwa lata, ale temat jest nadal aktualny. Z tego co na szybko znalazłem w internecie to ludzie mają problem do dziś z funkcją "previous channel" (kanał wstecz) - po prostu nie działa w konfiguracji dekoder Horizon i pilot Logitech. Mam dekoder od operatora kablowego UPC (Arris DMC7002KLG) i pilota uniwersalnego Logitech Harmony Elite. W aplikacji MyHarmony dodawałem z bazy Logitecha całe mnóstwo urządzeń z nazwami UPC, Mediabox, PACE, Arris... i w najlepszej sytuacji na pilocie Harmony działały wszystkie przyciski poza przyciskiem "previous channel" (kanał wstecz). Oryginalny pilot od mojego Horizona (KWR153705/02BR) komunikuje się z dekoderem na pewno radiowo a nie w IR ponieważ działa również z drugiego pokoju, dodatkowo sprawdziłem też, że w Aplikacji MyHarmony nie można nim uczyć pilota Logitech. Opcjonalnie można nim sterować przez IR telewizorem, jeżeli wcześniej zaprogramujemy go pod odpowiedniego producenta.
    Sprawdź proszę czy masz podobny zestaw jak ja i czy Tobie działa ten przycisk, który nie działa u mnie.
    Z góry dziękuję i życzę szczęśliwego Nowego Roku!
  • Level 42  
    Niestety, nie mam dostępu do dekodera Horizon. Po tej stronie Atlantyku jest on raczej niedostępny :)
    Mój oryginalny wpis dotyczył obsługi pilotów Logitech z serii Harmony. Takie było zapytanie autora tematu.

Niemniej, przejrzałem instrukcję dekodera Horizon, którą znalazłem na stronie UPC.
    utini wrote:
    Pilot od Horizona wysyła komendy radiowo a nie przez IR.

Kolega ma tylko częściowo rację. W instrukcji są dwa interesujące zdania, pozwolę sobie je zacytować:

"Skieruj pilot w stronę dekodera (jak na poniższej ilustracji), a następnie naciśnij i przytrzymaj przycisk
    parowania przez minimum 10 sekund.
    "
    I następne:
    "Po wykonaniu tej czynności pilot oraz dekoder będą się komunikować ze sobą wyłącznie za pomocą sygnałów
    radiowych
    . Oznacza to, że pilota nie trzeba już od tego momentu kierować w stronę dekodera
    ."

Wytłuszczenia dodane przeze mnie - strona 57 instrukcji, którą załączam poniżej.
    Oznacza to dla mnie, że dekoder i pilot mogą pracować zarówno w trybie IR lub RF. Lecz proces "parowania" pilota z dekoderem wyłącza tryb IR.

Teraz można wrócić do oryginalnej kwestii "Previous channel" vs. piloty Logitech Harmony.

Gdybym był postawiony w takiej sytuacji :
    - zlikwidowałbym "sparowanie" pomiędzy dekoderem a oryginalnym pilotem tego dekodera - zwykłe wyjęcie baterii na kilka minut. Powinno to przywrócić tryb IR.
    - po włożeniu baterii z powrotem upewniłbym się, że nie świeci się symbol kłódki na panelu dekodera. Oznacza to, że proces likwidacji parowania przeszedł pomyślnie.
    - upewniłbym się, że dekoder reaguje na pilota - co świadczyłoby, że sterowanie IR działa.
    - również sprawdziłbym działanie przycisku "Previous channel"
    - mając uprzednio zaprogramowany pilot Harmony na ów dekoder, w trybie "nauki" wprowadziłbym kod "Previous channel" do pamięci pilota.

Należy również pamiętać, aby nie parować oryginalnego pilota z dekoderem z powrotem!

Taki miałbym plan. Lecz niestety nie mam możliwości jego sprawdzenia.
    Jeśli kolega pokusi się, aby to sprawdzić, to byłbym wdzięczny za wiadomość o rezultatach.
  • Level 2  
    Ja mam od początku, czyli od ok 2 lat, ten sam problem. Tzn. działa przycisk "back" po przypisaniu komendy ChannelPrev. Ale tylko jako przycisk "back", a nie cofnij do poprzedniego kanału / programu.
    Powyższa metoda kolegi Polon_us, niestety nie działa. A przynajmniej mi się nie udało.