Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór urządzeń alarmowych do domu jednorodzinnego

13 Mar 2019 17:40 435 16
  • Poziom 10  
    Robię projekt zabezpieczeń domu. Co myślicie o zaproponowanym przeze mnie rozwiązaniu?

Legenda:
    PIR - czujka Bosch BPR2-WP12
    PIR NAVY - czujka Satel Navy
    VD - czujka Satel VD-1
    K - kontaktron Satel B1-M
    FIX - okno stałe
    DUAL - czujka zewnętrzna Satel Opal

Centralą będzie Satel Integra 128 WRL

Dziękuję za wszelkie sugestie i pomoc.

Dobór urządzeń alarmowych do domu jednorodzinnego Dobór urządzeń alarmowych do domu jednorodzinnego
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • OptexOptex

• Poziom 16  
    1. VD-1 ma wbudowany kontaktron, nie musisz stosować osobno kontaktronu (chyba że masz więcej okiennic)
    2. PiRy montujemy tak by droga ewentualnego intruza przecinała pole widzenia czujki a nie by szedł "na nią"
    3. Czujki stłuczenia montuje się na przeciw tłuczonej tafli, co stoi w pewnej sprzeczności z pkt. 2 zatem, moim skromnym zdaniem, czujka ruchu integrowana ze stłuczeniówką to kiepski pomysł. Sugeruję rozdzelić te dwie kwestie.
    4. Sygnalizator/y?
    5. Po co tego kalibru centrala?
  • Poziom 10  
    ad 1. Kontaktrony dołożyłem tam, gdzie okna są dzielone na 2 otwierane skrzydła, ale może jest to bez sensu bo czujnik wibracyjny i tak wychwyci otwarcie skrzydła.

ad 3. Rzeczywiście, czujnik wibracji na witrynie okiennej powinien chyba wystarczyć.

ad. 4. Sygnalizator jeden na frontowej elewacji, w miejscu trudnodostępnym.

ad. 5. Co innego proponujesz? Chciałem, żeby można było w przyszłości rozbudowywać instalację korzystając z elementów bezprzewodowych, a także mieć sterowanie przez internet za pomocą aplikacji. Dodatkowo powiadomienie agencji ochrony.

• Poziom 16  
    ppeterson napisał:
    ad 3. Rzeczywiście, czujnik wibracji na witrynie okiennej powinien chyba wystarczyć.

Miałbym ograniczone zaufanie co wykrycia stłuczenia przez czujnik wibracyjny na okiennicy. Może się tak zdarzyć że wykryje, a nie musi :)

ppeterson napisał:
    czujnik wibracyjny i tak wychwyci otwarcie skrzydła.

Nie wychwyci. A jak go ustawisz na maksymalną czułość to będziesz miał multum fałszywych alarmów.

ppeterson napisał:
    ad. 5. Co innego proponujesz? Chciałem, żeby można było w przyszłości rozbudowywać instalację korzystając z elementów bezprzewodowych, a także mieć sterowanie przez internet za pomocą aplikacji. Dodatkowo powiadomienie agencji ochrony.

Tak na prawdę mam skąpą wiedzę na temat Twoich wymagań. Ale wydaje mi się, że Genevo byłoby dobrym wyborem.
  • OptexOptex
  • Poziom 10  
    Doradzano mi centralę Satela, z racji dużych możliwości na przyszłość, ale też z powodu ciągłych aktualizacji. Podobno centrale te "się nie starzeją". Nie wiem czy jest to chwyt marketingowy czy tak jest w rzeczywistości. W każdym razie stąd mój wybór. Integra 128 WRL to taki kombajn - raz inwestujesz potem korzystasz z części możliwości, ale wciąż możesz więcej.

To na czym mi zależy:
    - możliwość rozbudowy o urządzenia bezprzewodowe
    - komunikacja przez GSM i internet

Jeśli czujnik wibracyjny nie wychwyci otwarcia okien czy stłuczenia szyby to po co on jest?

Czy czujka PIR skierowana w kierunku dużych okien na parterze wychwyci człowieka stojącego za tym oknem? Rzeczywiście jest taki duży problem z załączaniem się tych czujek przy nagłej zmianie oświetlenia (np. gdy słońce wyjdzie zza chmur)?

Dom posiada rekuperację. Rozmieszczając czujki PIR starałem się je oddalić maksymalnie od nadmuchów, stąd układ, w którym intruz idzie na wprost czujki.

W projekcie użyłem kontaktronów naklejanych na ramę okna, bo boję się utraty gwarancji na okna. Satel B1M mają hermetyczną obudowę z wyprowadzonym przewodem. Okablowanie w domu poprowadzę skrętką. Czy podłączenie takiego kontaktronu do skrętki polega na zlutowaniu przewodów i zabezpieczenie osłonką termokurczliwą, a następnie pokrycie tynkiem?

Jaki sygnalizator zewnętrzny wybrać?
  • Poziom 24  
    ppeterson napisał:
    Doradzano mi centralę Satela, z racji dużych możliwości na przyszłość, ale też z powodu ciągłych aktualizacji. Podobno centrale te "się nie starzeją". Nie wiem czy jest to chwyt marketingowy czy tak jest w rzeczywistości. W każdym razie stąd mój wybór. Integra 128 WRL to taki kombajn - raz inwestujesz potem korzystasz z części możliwości, ale wciąż możesz więcej.

Akurat to była bardzo zła porada. Integra wrl to w mojej opinii "ślepa uliczka" - nie dość że na dzień dzisiejszy abax w wrl nie obsługuje np klawiatur bezprzewodowych, to już wiadomo że będzie wchodzić abax 2 i nic nie zrobi się z wrl (to po co za to płacić). Jaskrawy przykład tego ile warty jest argument o "nie starzeniu".
    Jest tyle fajnych innych rozwiązań choćby Jablotron, nowe Ropam'y czy wspomniana Genevo Prima - wszystko to bardziej przyszłościowe niż akurat integra wrl.

• Poziom 16  
    suworow napisał:
    bezpiecznykrakow napisał:
    Miałbym ograniczone zaufanie co wykrycia stłuczenia przez czujnik wibracyjny na okiennicy

Chodzi koledze o ramę okna?

Tak. Moja pomyłka.

Tak na margniesie to w tym miejscu można zastosować kontaktową stłuczeniówkę.

• Poziom 16  
    Kwestia gustu. Ale faktycznie może rzucać się w oczy, zwłaszcza że trzeba na każdej tafli. Po prostu głośno myślę.

• Poziom 16  
    suworow napisał:
    wychwytywania otwarcia okna czujką inercyjną :)

A to swoją drogą to zależy, co rozumiemy pod pojęciem otwarcia, czy z buta, czy kulturalnie wsuwając drut z pętelką nad uchylonym skrzydłem i łapiąc za klamkę sąsiedniego skrzydła.
  • Poziom 10  
    bhtom napisał:

Dlaczego akurat skrętką? Czy nie ma dedykowanych do SSWiN przewodów YTDY? A może są za drogie?
    Pozdrawiam.

Są, rzeczywiście. Mogą być nawet tańsze od skrętki. Wymyśliłem sobie skrętkę, żeby było prościej. Kupuję hurtem ileś tam przewodu i załatwiam nim instalację alarmową, domofonową, monitoring i internet.
    W jednej z firm, z którą wstępnie konsultowałem alarm powiedziano mi, że nie ma najmniejszych przeciwwskazań, żeby do alarmu użyć skrętki. Nie jest to prawda?
  • Poziom 24  
    Rozumiem że kolega nie zapoznawał się z instrukcją od wybranej przez siebie centrali? Cytat z owej instrukcji: "Do wykonania połączeń przewodowych między urządzeniami wchodzącymi w skład systemu zaleca się stosowanie kabla prostego nieekranowanego (nie zaleca się używania kabla typu „skrętka” – UTP, STP, FTP)"
  • specjalista-kamery przemysłowe
    Ciąg dalszy pod w/w opisem:
    Dobór urządzeń alarmowych do domu jednorodzinnego
    Chodzi tutaj bardziej o dane i zegar - po za tym można to "rozwiązać" dając np brązowy i zielony lub b.brązowy i b.zielony

Reszta urządzeń powinna działać bez większych problemów.
  • Poziom 6  
    Co nie zmienia faktu, że przewód YTDY będzie zdecydowanie wygodniejszy przy wykonywaniu instalacji i podłączaniu elementów systemu. Optymalnie przewód YTDY 6x0,5 m.in do czujek, modułów rozszerzeń, klawiatur INT-KLCD ( do ewentualnych klawiatur INT-TSI lepiej położyć przewód o większym przekroju z uwagi na ich duży apetyt oraz skrętkę komputerową ) Do sygnalizatorów 8x0.5

Skrętka komputerowa zalecana jest przy połączeniach urządzeń magistralowych (moduły rozszerzeń, klawiatury) np systemów DSC