Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Bosch WAS28743PL - Wymiana łożysk na bębnie i waga źle wskazuje

13 Mar 2019 18:36 654 15
  • Poziom 11  
    Ma problem z pralką Bosch WAS28743PL Logixx 8 VarioPerfect gdyż zaczęła głośno chodzić podczas wirowania na forum wyczytałem, że to mogą być zużyte amortyzatory więc kupiłem komplet tj. 3szt i wymieniłem, ale nic nie pomogło. Nie wiem czy łożyska są w tym modelu do wymiany, czy wklejane. Dodatkowo poszukuje jakiegoś dobrego fachowca w okolicach Brzegu, i ile taka wymiana kosztuje czy kupić nową pralkę.

Dodatkowo powstał drugi problem coś stało się z wagą po wariuje podczas załączenia na jakiś program pokazuje 25%, po ruszeniu bębnem spada do zera, a podczas załadunku pokazuje zero i nic nie rośnie.

Zauważyłem jeszcze coś wcześniej przed wymianą amortyzatorów, że po włączeniu programu aby pojawiła się waga na wyświetlaczu trzeba było ruszyć, nacisnąć bęben w dół teraz nie zmieniają się procenty ilości załadunku. Natomiast jak podnoszę bęben do góry to zmienia się waga i pokazuje procentowo, a jak puszczę to spadnie do zera albo zostaje na 25%.
  • Poziom 15  
    Ściągnij górny blat i będziesz widział zbiornik. Sprawdź czy jest skręcany czy klejony. Jak skręcany to można łożyska wymienić. Jak klejony to albo kupujesz nowy zbiornik albo wysyłasz do pewnej firmy, która tnie i z powrotem klei zbiorniki.
    Natomiast co z wagą to nie wiem, może coś odłączyłeś przy wymianie amortyzatorów lub złe amortyzatory.
  • Poziom 37  
    Łożyska w tym modelu są wymienne, ale podaj jeszcze numer PNC by mieć 100% pewność: https://north.pl/karta/ulozyskowanie-kompletn...alki-bosch-was28743pl-01,DXK-MG-CMM1-A6W.html
    Przede wszystkim zdejmij pasek napędowy i zakręć dynamicznie bębnem i jeśli usłyszysz niepokojące dźwięki to będziesz miał pewność, że problem tkwi w zużytych łożyskach.
    Koszty naprawy mogą się zaczynać od 350 zł w górę, doliczyć należy również koszt części.
    Moim zdaniem jest się o co bić i warto podjąć wyzwanie samemu, ale oczywiście jeśli kolega czuje się na siłach bo w przeciwnym wypadku należy oddać sprzęt w fachowe ręce.
  • Poziom 15  
    Naprawa tego nie jest taka trudna jak by się mogło wydawać jeśli zbiornik można rozkręcić.
    W skrócie wyciągasz zbiornik z pralki i powoli wszystko demontujesz. Jak już zbiornik rozpołowisz, wyciągasz łożyska z simeringiem, wkładasz nowe.
    Warto przesmarować jeszcze smarem.
    Rozpołowiony zbiornik najlepiej czymś uszczelnić dodatkowo np silikonem.
    Skręcasz zbiornik, poczekaj z dzień niech uszczelniacz np. silikon złapie dobrze i wtedy tylko składasz wszystko.
  • Specjalista AGD
    Kenworth 18 napisał:
    podaj jeszcze numer PNC by mieć 100% pewność:

PNC występuje tylko w rodzinie Electrolux/AEG

zielinskii napisał:
    Rozpołowiony bęben najlepiej czymś uszczelnić dodatkowo np silikonem.

Proszę bajek nie opowiadać. Nie ma potrzeby ładowania silikonu tam gdzie go nie potrzeba.
  • Poziom 37  
    Rzeczywiście Bosch ma indetyfikację na podstawie E numeru. Przepraszam.
  • Specjalista AGD
    zielinskii napisał:
    Ściągnij górny blat i będziesz widział bęben
    Na pewno nie. Widać tylko zbiornik.
    zielinskii napisał:
    jak już bęben rozpołowisz
    Bęben wybija się cały po rozkręceniu zbiornika.
  • Poziom 15  
    Nie rozumiem na co te cytaty. żeby pk nabić chyba.
    Wyobraź sobie że jak ja ściągnę blat w pralce to widzę niech ci będzie zbiornik jest klejony czy skręcany.
    A co się stanie jak da uszczelniacz dodatkowy na łączeniu? Lepiej uszczelni.
    Ja tak robiłem i pralki działają nie ciekną już od 2 lat.
  • Pomocny post
    Specjalista AGD
    zielinskii napisał:
    Nie rozumiem na co te cytaty. Rzeby pk nabić chyba.

Dla twojej ciekawości, jak spojrzysz, pkt mam sporo i są mi potrzebne jak umarłemu koszula.

zielinskii napisał:
    Wyobraś sobie że jak ja ściągnę blat w pralce to widze niech ci będzie zbiornik jest klejony czy skręcany.

Owszem, jakby o tym wiem, że po zdjęciu blatu można łączenie zbiornika obejrzeć. Nie mniej w tej pralce autor może być spokojny, bo zbiornik ma na pewno rozbieralny.

zielinskii napisał:
    A co się stanie jak da uszczelniacz dodatkowy na łączeniu? Lepiej uszczelni.

Pamiętaj, że wrogiem dobrego jest lepsze. O ile przy pierwszym montażu jest mało istotne czy nawalimy tam silikonu czy nie, o tyle, jak przyjdzie Ci pralkę rozebrać po raz drugi, to raz, będziesz musiał z większą siłą rozrywać połówki zbiornika, większa szansa, że skaleczysz rant, a później będziesz siedział i 30 minut dłubał z uszczelki (która jest w sporym zagłębieniu,) resztki starego silikonu, by sprzęt po złożeniu nie ciekł. Zapewniam Cię, że ładowanie silikonu przy tej pralce jest totalnie bezsensowne, a zbiornik po złożeniu nie będzie ciekł. Oczywiście pod warunkiem, że na uszczelce nie zostawimy syfu albo nie uszkodzimy czegoś przy okazji.

zielinskii napisał:
    Ja tak robiłem i pralki działają nie ciekną juz od 2 lat.

Jak przyjdzie Ci ją rozebrać po raz drugi zrozumiesz swój błąd.
  • Poziom 11  
    Tak jak kolega sugerował zdjąłem blat bęben jest skręcany ale mam pytanie może ktoś wie jakie łożyska tam są i simmering gdyż chciałbym ją jak najszybciej zrobić
  • Poziom 11  
    Dziekuję koledze za szybką odpowiedz dla upewnienia się proszę potwierdzić że jest to zestaw prawidłowy na podstawie zdjęcia
  • Poziom 11  
    Dziękuję za filmik jest pomocny tylko mam pytanie czy potrzeba wymienić uszczelkę na nową i dać dodatkowo silikon
  • Pomocny post
    Poziom 25  
    dusław napisał:
    i dać dodatkowo silikon

mrice napisał:
    :arrow: O ile przy pierwszym montażu jest mało istotne czy nawalimy tam silikonu czy nie, o tyle, jak przyjdzie Ci pralkę rozebrać po raz drugi, to raz, będziesz musiał z większą siłą rozrywać połówki zbiornika, większa szansa, że skaleczysz rant, a później będziesz siedział i 30 minut dłubał z uszczelki (która jest w sporym zagłębieniu,) resztki starego silikonu, by sprzęt po złożeniu nie ciekł.

Oczyść rowek i uszczelkę. jeśli uszczelka nie jest uszkodzona/sparciała, to może zostać.
    Można posmarować uszczelkę smarem teflonowym, albo innym smarem do gumy. Nie używaj smarów do metali.

A jeśli już chcesz coś naładować na uszczelkę, to możesz użyć kleju butylowego, który będzie można w przyszłości łatwo rozpołowić.
  • Specjalista AGD
    dusław napisał:
    czy potrzeba wymienić uszczelkę na nową i dać dodatkowo silikon

Nie i nie.
    Oczywiście pod warunkiem, ze uszczelka nie jest uszkodzona fizycznie, co jest mało prawdopodobne, bo już dawno by Ci ciekła.