Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

[Solved] Zaliacz symetryczny, regulowany

adam2bis 13 Mar 2019 18:46 414 9
Tespol
 • #1
  adam2bis
  Level 5  
  Od dłuższego czasu przeglądam forum dotyczące zasilaczy. Kompletnie początkującym amatorem to nie jestem, ale miałem przerwę jakieś 12 lat co oznacza, że mało się orientuję w technice mikroprocesorowej, TTL, CMOS tak ale programowanie nie.
  Otóż wymyśliłem sobie, że warto od czegoś zacząć, na początek stwierdziłem, że wypada mieć zasilacz. Ale jaki? Nie +/-50V - 10A bo po kiego mi taka elektrownia. Nawet 5 A myślę, że za dużo. No więc powiedzmy +25 i - 25V max 3A. Napięcie regulowane płynnie, nie będę kombinował czy od 1,25 V czy od 0 (wystarczy od 1,25 ba nawet 2,5V. No i ważne jest aby ograniczyć na początek prąd w każdej gałęzi, jak jest błąd w testowanym układzie to popłynie nastawione 100 mA, może i napięcie spadnie ale prawdopodobnie badanego, testowanego układu nie sfajczę w całości.
  Multimetru nie będę budował, kupiłem dobrze wypasiony, oscyloskopu jak mi przyjdzie potrzeba też nie będę budował ale zasilacz. Można kupić jakiś badziew chiński za przystępne pieniądze ale jakoś w to nie bardzo wierzę, sprawdzona marka to już sporo kasy no i brak jakiejkolwiek satysfakcji.
  Można znaleźć jakieś tam (forum) schematy, strasznie wykombinowane, ba przekombinowane. Ale jak na mój gust (może się mylę) trzeba to robić elegancko. Masa (zero jak kto woli - po środku), dół, rzecz umowna czyli napięcia ujemne to na elementach p-n-p (scalaki z gruntu odrzucam), góra czyli + to n-p-n. Reszta to gwizdki, taki to a taki pomiar napięcia i prądu, pomiar temperatury (a kogo to obchodzi) ma się w określonym czasie włączyć wentylator, najlepiej proporcjonalnie a jak nie da rady wychłodzić to się układ zasilania wyłączy i tyle.
  Rzecz jest prosta trzeba zasilić wzmacniacz operacyjny - czemu nie, trzeba zasilić końcówkę mocy m.cz. czemu nie. Nawet jak będzie to 100W (docelowo) układ to jak mu dam 2 x 25V będzie pracował (o ile jest dobrze złożony) poprawnie tylko, że mniej da mocy wyjściowej. Otóż nie znalazłem nic takiego. Szczerze powiem nie chce mi się na tym etapie za dużo eksperymentować, i tak zawsze trzeba dobrać pewne elementy. Jeżeli któryś z przemiłych kolegów widział coś takiego to poproszę o wiadomość.
 • Tespol
 • Tespol
 • #3
  adam2bis
  Level 5  
  Serdecznie dziękuję, o coś takiego właśnie mi chodziło. Stabilizacja prądu może być skokowa, łatwiej ją dobrać rezystorami i opisać na płycie. Z całą resztą wykonania i doboru, głównie mocy rezystorów już sobie poradzę.
 • Helpful post
  #4
  aksakal
  Tube devices specialist
  Moc i wartość rezystora 100Om między mostkiem i kulerem zależy od prądu kulera. R8 - 1W , R9 - 2W , R10 - 3W. Moc wybrana z zapasem w celu zmniejszenie nagrzewania podczas długotrwałego użytkowania. Moc pozostałych rezystorów - 0.5 W.
 • #5
  adam2bis
  Level 5  
  Mam drobne pytanie. Czy R6 o wartości 27Ω jest stały a pozostałe czyli R7 ÷ R10 go bocznikują, czy są one zastępcze w stosunku do R6?
 • Helpful post
  #6
  zybex
  Helpful for users
  Patrząc na schemat, R6 jest na stałe w układzie. Do niego są dokładane równolegle poszczególne rezystory z zakresów. Na pewno można sobie zrobić ich więcej i niekoniecznie na podane wartości prądowe. Dajmy na to, że mamy akurat przełącznik 6 pozycyjny, to warto zrobić 6 zakresów. Wartości rezystorów najlepiej dobrać doświadczalnie kontrolując prąd zadziałania ograniczenia.
 • Helpful post
  #7
  aksakal
  Tube devices specialist
  Opory rezystorów R6 - R10 nie ciężko obliczyc , korzystając prawem Oma - I=U/R, R= U/I. Dla pewnego odkrycia tranzystora schematu obrony i ograniczenia prądu należy, żeby napięcie jego B przekraczało napięcie E, co najmniej, na 0.6V, dla gwarancji wybieramy 0.7V. Wykorzystuję takie zakresy ograniczenia - 0.1A-0.5A-1A-2A-3A. Rezystor R6 włączony stale, inne łączą się z nim równolegle, zależnie od wybranego prądu ograniczenia. Dla prądu 0.1A opór R6 musi mieć nominał - R = U/I = 0.7/0.1 = 7Om,R7 dla 0.5A = 0.7/0.5 = 1.4Om, R8-1A = 0.7/1= 0,7Oma i t.d., analogicznie, zależnie od znaczenia prądu ograniczenia. Lecz należy mieć na myśli równolegle łączenie R7 - R10 z R6 i do obzliczeń złożyć poprawkę. Z poprawkami opór R7 = 1.9om, R8 = 0.78oma. Dla prądów ograniczenia 2 i 3A poprawka będzie mizerna i jej można nie wnosić. Myślę, zrozumiale, że to nie apteka i nie ma sensu wykorzystać rezystory z tolerantn... 3 cyfry po przecinku, wystarczy wykorzystać najbliższe standardowe nominały
 • #8
  adam2bis
  Level 5  
  A co byście powiedzieli żeby zamiast drabinki dać potencjometr drutowy 10 Ohm / 5 W ?
  Pozdrawiam
 • #10
  adam2bis
  Level 5  
  Problemu jeszcze nie rozwiązałem! Rozwiązanie nastąpi jak zbuduję zasilacz do końca a przynajmniej w takim stanie, że go będę mógł przetestować i pomierzyć parametry. Dalej to tylko kosmetyka. Niemniej po analizie schematu jaki otrzymałem i kilku usprawnieniach jakie koledzy mi podsunęli do wykonania myślę, że TO JEST TO!
  Dziękuję