Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chińska lampka z kablem o PRZEWODZĄCEJ izolacji - ku przestrodze

13 Mar 2019 21:11 486 4
  • Poziom 14  
    Nie wiem czy już grali taki film, więc kto chętny niech czyta ku przestrodze:

Zostałem poproszony o zerknięcie do lampki, która kopie prądem z metalowego klosza i gęsiej szyi. Taka o:

Jako, że nie lubię być kopany, to próbnik-neonówka w dłoń. Świecił, ale dość słabo. Najsilniej, gdy przez wyłącznik szło zero i był on wyłączony (heh, znając przyczynę, można sobie wydedukować dlaczego tak).

Spodziewałem się przetarcia w "gęsiej szyjce", może przy oprawce albo w podstawie. Rozbieram i nic:
    Chińska lampka z kablem o PRZEWODZĄCEJ izolacji - ku przestrodze Chińska lampka z kablem o PRZEWODZĄCEJ izolacji - ku przestrodze Chińska lampka z kablem o PRZEWODZĄCEJ izolacji - ku przestrodze

Ostatnia, nieco szalona myśl: izolacja by przewodziła??? Owinąłem kabel folią aluminiową, dotykam próbnikiem i... świeci!

Myślę sobie... może wszystkie kable mają takie upływy... owijam kable od innych sprzętów i... nic.

Kabel niby z jakimiś normami VDE oraz IEC i niby ktoś się do niego przyznaje.
    Oznaczony: <VDE> H03VVH2-F 60227 IEC 52 300/300V 2x0,5mm2 Jiangxi Kuncheng Wire & Cable Co., Ltd.
    Chińska lampka z kablem o PRZEWODZĄCEJ izolacji - ku przestrodze Chińska lampka z kablem o PRZEWODZĄCEJ izolacji - ku przestrodze

Coraz mniej człowieka może zaskoczyć :)
  • Poziom 12  
    Niekoniecznie izolacja - ja miałem taki przypadek przy przewodzie ruchomym od golarki elektrycznej. Bliskie oględziny szkłem powiększającym ujawniły wystający jeden drut z linki ponad izolacją. Po prostu linka zaczęła pękać i jeden z drutów wylazł na wierzch. Wydaje się niemożliwe - nie uwierzyłbym, gdybym nie widział na własne oczy.
  • Poziom 27  
    1. Wykonać pomiar rezystancji izolacji, ewentualnie wymienić przewód - groszowe sprawy choć mogą przerosnąć cenę lampki :D
    2. Wyciągnąć wnioski na przyszłość :D
  • Poziom 14  
    sebek3 napisał:
    2. Wyciągnąć wnioski na przyszłość :D
    Ale nie ma na rynku innych lampek niż chińskie ;)

Sharuga napisał:
    Po prostu linka zaczęła pękać i jeden z drutów wylazł na wierzch. Wydaje się niemożliwe - nie uwierzyłbym, gdybym nie widział na własne oczy.
    Też ciekawy przypadek. Tak czy siak, kabel wymienię.