Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Duże pamięci NAND dla nowych smartfonów

ghost666 14 Mar 2019 10:40 390 0
 • Duże pamięci NAND dla nowych smartfonów
  Dla wszystkich tych, którym zawsze brakuje miejsca na zdjęcia i filmiki na telefonie mamy dobrą wiadomość - Samsung Electronics rozpoczął masową produkcję wbudowanych pamięci Flash (eUFS) o pojemności jednego terabajta.

  Najpewniej, zanim pamięć na poziomie 1 TB, zagości w telefonach na rynku minie trochę czasu, szczególnie że początkowo układy te znajdziemy w modelach z najwyżej półki. Mimo to obserwować możemy w przyszłości ustawiczne zwiększanie pojemności we wszystkich modelach i nawet smartfony z niższej półki mogą być wyposażone w 64 GB czy 128 GB pamięci, uważa Gregory Wong, analityk z Forward Insights.

  "Najpewniej nie będzie na rynku dużej liczby urządzeń o pojemności jednego terabajta. Jednakże, spowoduje to, że różnica pomiędzy wyposażeniem niższych i wyższych model będzie zmniejszać się - już jest niewielka i dzieli je głównie pojemność pamięci Flash" mówi Wong.

  Wprowadzenie do smartfonów pamięci Flash o pojemności 1 TB jest zsynchronizowane z planem rozwoju pamięci 3D NAND Flash, powiedział Wong. Pytanie brzmi, czy rynek będzie się przemieszczał w takim kierunku - konsumenci zazwyczaj kupują najtańsze elementy. Popularny iPhone o najniższej pojemność ma 64 GB pamięci Flash - dużo mniej niż 1 TB. „Zdecydowana większość klientów nadal będzie patrzeć na cenę telefonu, zanim zdecydują się na zakup urządzenia o pojemności 1 TB” - powiedział Wong.

  Niedawno najniższa dostępna pojemność w iPhone wynosiła 32 GB. Wraz ze spadkiem cen pamięci NAND, producenci smartfonów mogą pozwolić sobie na dodanie większej ilości pamięci, dzięki czemu konsumenci mają dostęp do urządzeń o większej pojemności w tej samej cenie. Teraz najniższa pojemność smartfonów powoli rośnie do 128 GB. „Producenci będą starali się przenieść swoje telefony niższej klasy do klasy wyżej pod względem pojemności pamięci” komentuje analityk.

  To ważna część specyfikacji - pojemność jest punktem sprzedaży dla konsumentów - nie zależy im na specyfikacjach, takich jak telefon to czy w telefonie wykorzystano UFS 2.1 czy 3.0, konsumenci chcą mieć możliwość szybkiego przechowywania plików. Zwrócą jednak uwagę na widoczne opóźnienia w aplikacjach, takich jak fotografia, które wymagają coraz większej przepustowości od pamięci Flash z uwagi na coraz popularniejsze zdjęcia 360° czy możliwość automatycznego wykonywania wielu zdjęć w serii. Podwójne czy potrójne aparaty wymagają, oprócz większej ilości pamięci, także większej mocy obliczeniowej na smartfonie. Innym czynnikiem wpływającym na wydajność i pojemność telefonów jest pojawienie się technologii 5G, która umożliwia użytkownikom szybsze pobieranie większej ilości danych.

  Samsung zdecydował się na korzystanie z UFS 2.1 dla pamięci Flash dla smartfonów o pojemności 1 TB, ponieważ producenci OEM nie zawsze są gotowi do implementacji standardu UFS 3.0.

  Toshiba z kolei niedawno poinformowała, że ​​rozpoczyna wysyłanie próbek nowych pamięci - pierwszych w sektorze układów UFS Ver. 3.0 z 96-warstwową pamięcią flash BiCS FLASH 3D. Samsung mimo tego zdecydował się trzymać z UFS 2.1, jak informuje Stephen Lum, starszy menedżer ds. Marketingu produktów pamięci mobilnej i konsumenckiej w Samsungu.

  Nie tylko pamięć flash o dużej pojemności musi być dostępna. Konieczny jest także odpowiedni procesor. Ponadto producenci OEM muszą być gotowi do implementację standardu UFS 3.0. „Urządzenie, które jest gotowe do przyjęcia, oparte musi być na standardzie 2.1” powiedział Lum.

  Samsung zasadniczo osiąga więcej z pamięci NAND w tej samej obudowie 11,5 mm x 13,0 mm, podwajając jej pojemność - łącząc 16 warstw ułożonych pamięci flash V-NAND o pojemności 512 gigabitów (GB) i kontrolera pamięci.

  „Stosujemy 16 warstw pamięci NAND wraz z kontrolerem w tym układzie” mówi Lum. „to dość duża złożoność, jeśli chodzi o produkcję tego układu scalonego”.

  Wprowadzenie na rynek pamięci 1 TB przez Samsunga nastąpi cztery lata po wprowadzeniu pierwszej pamięci eUFS o pojemności 128 GB eUFS. Lum komentuje, że obecnie użytkownicy nagrywający dużo wideo szybko zapełniają pamięć smartfona, zwłaszcza jeśli chcą zachowywać starsze pliki do późniejszego przeglądania. Dzisiejsze smartfony są bardzo często używane nawet jako podstawowe urządzenie do nagrywania przez początkujących filmowców.

  Dodał on, że inne pojawiające się obecnie aplikacje, które mogą wymagać takiego poziomu pojemności pamięci, to rzeczywistość wirtualna (VR) i rzeczywistość rozszerzona (AR), choć w tej chwili nie jest jasne, jak wyglądać będą aplikacje dla tych zastosowań. "Z pewnością, jeśli spojrzysz na ludzi nagrywających wideo 360°, widać, że wymaga to również dużej ilości miejsca na dysku” podsumował Lum.

  Są też konsumenci, którzy wykorzystują urządzenia mobilne do czegoś więcej niż tylko do konsumpcji treści, ale jako kompletnej alternatywy dla laptopa, dodaje Lum. Smartfon pozwala na zastąpienie 90% tradycyjnych funkcji laptopa - użytkownicy robią teraz na telefonie to, co wcześniej robiono na większym urządzeniu.

  „Przechowywanie dużej ilości dokumentów pochłania dużo miejsca” powiedział Lum. „Największe smartfony są również alternatywą dla tabletów. To jeden z powodów, dla których rynek tabletów rośnie bardzo wolno”.

  Chociaż podstawowym celem pamięci eUFS o pojemności 1 TB jest smartfon, to laptopy i tablety oparte na dyskach SSD mogą również skorzystać z nowych układów, powiedział Lum, zauważając, że niektóre laptopy oparte - te oparte na procesorach z rdzeniami ARM - używają pamięci w standardzie UFS jako dysków twardych.

  Źródło: https://www.eetimes.com/document.asp?doc_id=1334390


  Fajne! Ranking DIY