Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterowanie stołem krzyżowym

BULLDOG 09 Sep 2005 11:51 2501 8
  • #1
    BULLDOG
    Level 12  
    Witajcie drodzy koledzy ;-)).Pozwalam sobie wrzucić tu nastepujący problem-potrzebuję zrobic sterowanie do stolika krzyzowego napedzanego dwoma silnikami krokowymi.Ogólna idea jest taka-Dojeżdżamy narzedziem do krawędzi płytki/na styk-powiedzmy ze na recznym posuwie by uniknać pozycjonowania płytki z super precyzją/,i to jest pozycja narzedzia "0" w osi X,wiedząc jakie przesuniecie uzyskamy z jednego kroku silnika zadajemy z klawiaturki potrzebna ilość kroków do osiagniecia osi pierwszego otworu,wiercenie i dalej to samo.Czyli potrzebny by był zestaw typu:klawiaturka numeryczna+układ pamiętajacy ilość zaprogramowanych kroków+wyswietlacz LCD+generator impulsów prostokatnych podajacy zaprogramowana ilośc impulsów na sterownik silnika.W sumie powstało by coś na kształt dość prostej wiertarki współrzędnościowej.Do czego to wszystko?Buduję małą maszynkę CNC/frezarkę/ i chcę to wszystko/mechanikę/ wykonać w miare przyzwoicie,bez przekoszeń itd.Czuje ze nie obejdzie sie tu bez jakiegoś mikrokontrolera a to juz przekracza moje mozliwości/chyba żeby się tego uczyć od poczatku,ale to odsunie w czasie powstanie nowej zabawki ;-))P/Teraz radze sobie z tym problemem przy pomocy czujników zegarowych,ale ich zakres to zwykle max 10mm,wiec robota upierdliwa.Oczywiście jak na razie wyglada to na przerost formy nad treścia,ale inne zastosowania przy budowie modeli na pewno sie znajdą.A moze ktos podejmie się cos takiego wykonać-części mam praktycznie wszystkie,a co brak to nie problem dokupić.
  • #2
    _jta_
    Electronics specialist
    Tego typu sprzęt warto od razu podłączyć do jakiegoś komputera, np. PC - wtedy
    wpisujesz sobie współrzędne otworów do pliku, i możesz robić płytki seryjnie.
    Wpisywanie wprost z klawiatury do urządzenia jest mało sensowne - pomylisz
    jakąś cyfrę, i masz otwór nie tam, gdzie trzeba. I cała robota od nowa...
  • #3
    BULLDOG
    Level 12  
    To troche nie tak,ogólnie mówiąc mój błąd bo nie napisałem jaka to maszyna.Uzywam takiego stołu,a w zasadzie raczej suportu bedacego częścią tokarko-frezarki stołowej OUS-czyli zamiast standartowych pokręteł mam przy nim zamocowane dwa silniki krokowe/mam dwa suporty,jeden na płycie do mocowania imaka ma własnie dodatkową płyte z rowkami teowymi do mocowania elementów/.Buduję teraz małą maszynę CNC o przeznaczeniu modelarskim,sterowaną z PC.To co chcę zrobic-czyli sterowanie stołu krzyzowego ma mi pomóc w porzadnym wykonaniu elementów do konstrukcji tej własnie maszyny CNC.Więc niejako maszyna do zrobienia maszyny.Zreszta zastosowań dla uzyskanej w ten sposób wiertarki koordynacyjnej jest multum.Bo w OUS wrzeciennik mozna odkręcić i zamontować na kolumnie uzuskując w ten sposób znakomita wiertarkę kolumnową,albo przyzwoita na warunki amatorskie frezarkę.Teraz ustawiam to wszystko za pomocą uchwytów magnetycznych i czujników zegarowych,ale czemu nie polepszyc sobie warunków pracy? ;-)))P
  • #4
    pukury
    Level 35  
    witam !! polecam stronę o obrabiarkach CNC , jest tam opisane wiele rozwiązań które powinny Cie zainteresować - http://www.cnc.info.pl . pozdrawiam !!
  • #5
    BULLDOG
    Level 12  
    Dzięki Pukury,znam i uzywam ;-)))
  • #6
    BULLDOG
    Level 12  
    Widzę ,że temat umiera w samotności.Naprawdę nikt nie chce podjąć wyzwania?Sława i pieniadze czekają.
  • #7
    _jta_
    Electronics specialist
    A po co chcesz się męczyć z robieniem układu do sterowania, zamiast od razu podłączyć pod PC?

    Można sterować z portu drukarki - daje sygnały TTL - lub szeregowego (sygnałami DTR i RTS -
    port szeregowy pozwala na nich ustawić napięcie +12V lub -12V).

    Port drukarki musi mieć sygnały w standardzie TTL, i dość łatwo go uszkodzić kilkoma woltami;
    port szeregowy wytrzymuje +-24V bez uszkodzenia, więc jest znacznie odporniejszy.

    Za to port drukarki ma 8 linii danych i ze 4 sterujące, a port szeregowy tylko DTR, RTS, i TxD.

    A jak z tego sterować silnik - to już musisz podać wymagania tego silnika.

    A jak potrzebujesz komputera, to na Allegro bywają stare po 10-20zł.
  • #8
    pukury
    Level 35  
    witam !! jako człowiek spragniony sławy i pieniędzy :D:D:D myślę że można by zrobić to tak - dwa silniki krokowe - dwa standartowe sterowniki do nich ( L297/L298 ) - komputer za 30PLN ( zgodnie z poradą Kol. ) i po problemie ! ( jeśli chodzi o sprzęt ) , oprogramowanie to inna sprawa - na foru CNC znajdziesz linki/wyjaśnienia itd . pozdrawiam !!
  • #9
    BULLDOG
    Level 12  
    Wszystko pięknie Panowie,tylko ze mnie sie marzy małe pudełko wiszące obok maszyny,z wyswietlaczem LCD np 2x20 i kilkoma klawiszami,pecet nie wyzyje w pracowni kilku dni,a i to watpliwe/zapylenie raczej powazne,a przy frezowaniu elementów mosieznych ;-((/No cóz kazdemu wolno pomarzyć.Maszyna jest za duża by ją obudować-albo pracownia za mała.