Wielu mówi, że grafika TT to jakość gier Mario i coś w tym jest i nadal ma wielu zwolenników
Jest, gram tylko w gierki na M.A.M.E.
dariuse wrote:
a przecież całą ideą było dodanie w TV tyle pamięci, aby wszystkie strony się załądowały lokalnie i były do czytania od razu, natychmiast.
Problemów jest kilka.
1) Czas ładowania wszystkich stron. Jak już pisałem, w czasach świetności TXT, w TVP1 była to prawie godzina.
2) Ładować można tylko strony programu, który oglądamy. Problematyczne byłoby ładowanie stron innego programu "w tle".
3) Potrzebna pamięć o pojemności wielkość strony * liczba stron/podstron * liczba kanałów.
Nie sprawdzałem jaka jest wymagana RAM dla jednej strony ale nie będzie raczej przekraczać 1kb. Liczba stron/podstron, kiedy TVP1 (ktoś pomyśli, że ja reklamuję, wręcz przeciwnie, nie polecam) ok 900. Kanałów można przyjąć 50. Daje to RAM 90MB, niby nie dużo ale RAM powinien mieć podtrzymywanie bateryjne i sprawa się komplikuje.
Ok, ok
ale takie problemy użytkownicy TT mieli przed wojną
i po to kupiłem telewizor kineskopowy z dużą pamięcią, że ładował wszystkie strony i podstrony i nie musiałem czekać na pętlę czasową aktualizacji systemu.
Ale tutaj opisałem amulacje TT w internecie i autor wprowadził dokładnie opóźnienie znane ze starych telewizorów.
Zapytałem się go, po jakiego grzyba, ale jeszcze nie odpowiedział (pewnie mu konkurencja zapłaciła aby zniechęcił ostatnich użytkowników do TT
Zatem, raz jeszcze, były telewizory z pamięcią wszystkich stron i podstron TT i taki kupiłem (Phillipsa o ile pamiętam)
abym czytał stron od razu po wybraniu a nie po załadowaniu z pętli.
Uważam, że TT ma nadal kolosalną przyszłość ale musze kupić ten węgierski, zabytkowy inserter do testów
Phillips miał też firmowy, drogi DVB transmitter z wejściem z komputera, do wrzucania stron TT, dla sieci kablowych, ale się nie załapałem z uwagi na koszty.
Ale dzisiaj, jak sądzę, ten sprzęt ma wartość złomową i gdzieś w Europie go znajdę na aukcji, za cenę kieszonkowego (mam nadzieję).
Jest rozwiązanie z Raspberry Pi i jak znajdę gotowe, to kupię.
Celem jest TT graficzna i mam do tego narzędzia, opracowane 20 lat temu
Wtedy było za wcześnie, dzisiaj jest za późno, czyli gra gitara, bo wsad kosztowy jest tani.
Każdy powie dzisiaj, wiem dlaczego TT upadła, bo naszedł internet i ma rację.
Ale TT nigdy nie miał wsparcia developerów, bo insertery były kupowane drogo przez telewizje i traktowane jako maszyn ka do zarabiania kasy przez działy marketingu, przyjmujące tekstowe ogłoszenia.
Produkcja grafiki była żmudna i promitywna, ale inteligentny był skład telegazety, zawierający znaki sterujące, do zmiany koloru, migotania, inwersji itd., wprowadzania znaków graficznych
ale zawsze to była manufaktura i nie rozwijano narzędzi, aby całą powieść automatycznie wrzucić do TT do czytania przez wszystkich ( te marne 100 stron tekstu)
Tak było bo to był biznes zamknięty dla developerów i drogi.
Były udane próby produkcji inserterów TT w Polsce, ale cena była na poziomie dzisiejszych 1000 $ , czyli Kowalski nie startował w przetargu.
Szkoda nie szkoda, że tyle lat upłynęło bezużytecznie, ale do obsługi TT wystarczył bezprzewodowy pilot
a do obsługi internetu potrzebna jest myszka, klawiatura lub klikanie w szybkę
Opcja automatycznego wrzucenia 1000 stron tekstu (1000 x 1KB) w system broadcastingu video, czy wielokrotnie więcej z podstronami, jest nadal trudna do pobicia przez www i html, który trzeba jednak znać
a w TT pisarz może automatycznie wrzucić nową książkę , 100 stron i zaraz czyta cała Polska i bez potrzeby zakupu komputera, czy dostępu do internetu, także w samochodzie i na kempingu, w górach, czy nad jeziorem, czyli wszędzie tam gdzie nie dociera Internet, a dociera sygnał DVB.
No i same koszty produkcji stron TT.Nie potrzeba znać HTML, javascriptu, a nauka obsługi programu edytora TT to godzina, góra dwie.
Jak kupię inserter TT to rozpocznę budowę narzędzi do szybkiej produkcji stron TT ze źródeł internetowych, czyli newsy, prognoza pogody, cenniki, imprezki, ogłoszenia i wszystko to co się da o ile znajdę jeszcze jednego entuzjastę TT w kraju lub na świecie
"
How to build a Teefax teletext system on your Raspberry Pi
(niestety link nie działa)
The next big breakthrough came when Alistair Buxton managed to create a teletext signal direct from the video output of the Pi. “I bypassed the teletext stream from my hardware to Alistair’s software and instantly halved the cost of a teletext system,” says Peter.
Napisałem do obu, ale odpowiedzą jak zechcą (czekam)
Teletext jako sygnał był nadawany na liniach ramki ,była też chyba norma dla tzw. "multitextu"-brak obrazu a sygnał TXT na wszystkich dostępnych liniach(w standardzie CCIR PAL 625/50-teraz jako SD).Chyba(zaznaczam-chyba bo to już kilka lat minęło)potrafiły to SAA5243 jak i SAA5246.Jak to wygląda w obecnym standardzie DVB-T/C/S- ?.
dariuse- a na jakim kanale byłaby ta Twoja Telegazeta?Dogadasz się z jakimś operatorem?
dodane-na pewno potrafił SAA5243-sprawdziłem w danych.
Taką samą, kolosalną przyszłość, jak PR1 na falach długich. Dla promila użytkowników i garstki pasjonatów, nikt tego nie będzie utrzymywał. Zwłaszcza, jeśli będzie się to wiązało z kosztami.
To też piszę jakie były sposoby odbioru .Jak ktoś chce się bawić obecnie ( nie wierzę by chciało się nadawać jako sygnał CVBS chociaż niektóre kablówki jeszcze nadają w tym standardzie ) to raczej DVB-T/C/S.Jeśli chodzi o sygnał TXT w standardzie CCIR 625/50 to nadawany był na liniach 7-22 pierwszego pola i 220-235 drugiego pola obrazu z prędkościa kodowania 6.9375Mbit/s(15625 Hz x 444) z amplitudą 66% amplitudy bieli dla analogowego sygnału wizyjnego(to z książki A.Karwowskiej-Lamparskiej "Telewizyjne Systemy Cyfrowe").Współpracowałem kiedyś z Meratronikiem w Warszawie z ul.Białobrzeskiej przy projektowaniu telewizyjnych generatorów testowych K939 i K944.Ten ostatni miał moduł z Teletextem.Miałem jego schemat ,Moze go odnajdę to podeślę.
Ja korzystając z dekodera satelitarnego nc+ korzystam z funkcji txt, ma dużą pamięć stron, a informacja o programie jest często bardziej aktualna niż nowsze EPG i zaleta, że można mieć dwie informacje jednocześnie.
Niemcy też na swoich programach z satelity mają txt, korzystam choćby o F1.
Here you go, I know you want it, it's Piter De Vries, just for you!
#BradDourif #teletext #pixelart #teletextart #dune
--
nie odpowiada, ale przyda nam się bo będzie robił grafikę ASCII do TXT
==
Mam znajomego w Sydney, zrobił doktorat z elektroniki i jest tak pracowity, że za 5 lat pewnie zostanie profesorem.
Jego też namówię, bo jest wyjątkowo zdolny i pracowity jak Chińczyk
(ostatnio opowiadał jak jechał z Sydney pociągiem 4 godziny na giełdę elektroniczną na lotnisku, z 2-ma przesiadkami
a wstał o 4-rano, gdy było jeszcze ciemno na dworze wydał 200 A$ na różne badziewia.
Ale najważniejsze to kupić ten TXT generator / inserter
analog pewnie będzie tani, nieużywany, leżał gdzieś u kogoś w rupieciach, skoro firmy się tego pozbyły przed laty.
Może jest jakaś grupa dyskusyjna na FB, Google , jakiś punkt kontaktowy, kto wie.
Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:
Przypomniałem sobie, że przeglądarka internetowa Lynx pod Unixa, najbardziej mi przypominała Teletext
Mam gdzieś czujnik podczerwieni pod wejście mikrofonowe karty dźwiękowej i była aplikacja z API,
umożliwiająca obsługę pilotem przeglądarki
i tego teraz szukam
Kiedyś kupiłem pilot do konsoli WII, który umożliwiał obsługę Google Earth, zoomowanie i przemieszczanie się po globie.
Ale
http://www.xenoxxx.com/ czyli teletext w internecie
umożliwi nam start bez sprzętu, Teletext generatora czy insertera
numery stron wpisuje się z klawiatury i naciska enter
Dodano po 36 [minuty]:
Jak się wpisze z klawiatury stronę
590
i naciśnie enter
Najprostszy inserter analogowy można zrobić ze starego odbiornika DVB który ma wyjście RF (modulator).
Zazwyczaj istniała tam ścieżka (PID z danymi TXT -> ramka sygnału analogowego) działająca automatycznie.
Insercja do DVB jest znacznie prostsza. Na stacji czołowej trzeba ustawić dodatkowy PID dla TXT, przygotować zbiór z danymi TXT które będą nadawane i wprowadzić zmiany w tablicach tak aby dołączyć strumień TXT do wybranego programu.
Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:
Telegazeta z bitmapami była nadawana w strumieniu przyczepionym do niemieckiego kanału ZDF. Wyglądało to wtedy dość ciekawie.
wejście do telewizora przez SCART + gotowy program
Czy można to wykorzystać na wyjście RF (modulator) ?
Users can install the free software on a Raspberry Pi, connect its 3.5mm video output to a TV (via the SCART socket), then hit the teletext button on the remote control.
Peter Kwan
Published on Oct 31, 2013
(This is an old video. Nowadays you can generate teletext just on a Raspberry Pi with vbit2) With a Raspberry Pi and a VBIT-Pi you can generate your own Ceefax news service from the BBC.
i do tego szukam API, aby obsługiwać pilotem telewizora przez moduł IRDY lub diodę IR przez wejście mikrofonowe w karcie muzycznej ( mam taką i była taka do mini dronów, obsługiwanych przez irdę z telefonu iPhone)
Mam Samsunga.Trochę mi zajęło by uruchomić ALARM teletekstowy.U mnie trza wybrać TXT,potem stronę 429,nacisnąć(u mnie)klawisz PRE-CH(timer dla TXT)-w dolnym wierszu pokazuje się strona 429/----,cyframi ciągiem wstawiamy godzinę i minuty.Przygaszam (u mnie) klawiszem EXIT wyświetlanie strony 429 TXT-pojawia się u góry ekranu symbol czekającej ukrytej strony.Jak dojdzie do wybranego czasu pojawia się strona alarmu.Testowałem na kanale TVP1.
...
Jeśli chodzi o sygnał TXT w standardzie CCIR 625/50 to nadawany był na liniach 7-22 pierwszego pola i 220-235 drugiego pola obrazu z prędkościa kodowania 6.9375Mbit/s(15625 Hz x 444) z amplitudą 66% amplitudy bieli dla analogowego sygnału wizyjnego(to z książki A.Karwowskiej-Lamparskiej "Telewizyjne Systemy Cyfrowe").
...
Jeśli chodzi o drugie pole, to chyba chodzi linie 320(1)-335(6) (312,5+7 - 312,5+22).
Czyli biorąc pod uwagę, że na transmisja nie może odbywać się podczas impulsu wygaszania poziomego (zdaje się 9ms), to całkowita szybkośc transmisji to ok 300kbps?
O ile dobrze liczę.
Przepisałem żywcem z książki i tam jest "220 do 335" (mój błąd to 235 ,książki błąd to 220) ale faktycznie ;dla drugiego półpola winno być tak jak kolego piszesz.Dalej w książce jest że szło to pierwotnie tylko w 2 parach:17,18 i 330,331.Na chwilę obecną nie mam pojęcia ile i jak w obecnym standardzie HDTV (H264/MPEG-4 AVC) jest wkomponowany w sygnał .Kiedyś dysponowałem sporą literaturą na ten temat(dla standardu 625/50 i było to wersja:
https://www.etsi.org/deliver/etsi_i_ets/300700_300799/300706/01_60/ets_300706e01p.pdf -kolega dariuse też to w/w załączył )
,miałem nawet chyba jako jedna z nielicznych osób w Polsce pierwszą deweloperską płytę dekodera TXT 2 generacji(koniec lat 80 od przedstawiciela Philipsa).Usiłowałem nawet namówić kilka osób by zrobić z tego biznes ale nic z tego nie wyszło.