Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór źródła światła dla naświetlarki UV

omnixcrs 14 Mar 2019 20:35 207 3
  • #1 14 Mar 2019 20:35
    omnixcrs
    Poziom 10  

Witam,
    zabieram się za zmontowanie domowej naświetlarki UV do amatorskiej produkcji PCB. Wykorzystam raczej obudowę jakiegoś skanera także wymiar szyby mniej więcej A4. Głównym problemem na etapie projektu z jakim się zmagam to wybór źródła światła, zastanawiam się pomiędzy:
    - taśma LED
    - diody LED 1W lub 3W
    - Świetlówki o długości np. 25 -30 cm
    - świetlówki od lamp kosmetycznych

jeżeli chodzi o źródło światła to ważna pewnie jest dł. fali, czy ktoś się orientuje jaką najlepiej wybrać ? czy iść jak najniżej w UV-a czyli koło 365nm czy już 395-400 będzie ok ?

0 3
  • #2 15 Mar 2019 00:48
    Tajoka
    Poziom 20  

Pozwolę sobie dodać coś od siebie. W zeszłym roku poczyniłem dwustronną naświetlarkę "po taniości". 400 sztuk LED 5mm z wypukłą soczewką kolor ultrafiolet za kilka USD. Po 200 na stronę, rozstaw jak dobrze pamiętam 20x20mm. Cała podstawa i obudowa wymalowana na chrom. Odległość naświetlania około 10cm przez szybę 2mm z antyramy. Nie miałem wielkich nadziei, że diody dadzą radę. Okazało się że czas 160-180s w zupełności wystarcza do naświetlenia laminatu z fabryczną powłoką światłoczułą. Jako tania alternatywa dla nowych świetlówek UV polecam.

Dodam że diody noname, według sprzedającego bodaj 395nm.

0
  • #3 15 Mar 2019 04:26
    guciu2
    Poziom 15  

Ja naświetlam świetlówkami dającymi tzw "czarne światło" czyli takie jak stosowano na dyskotekach - takie z ciemnofioletowym luminoforem a nie białym, o rozmiarze dł 30cm Philipsa. Mają długość fali ok 365 nm a naświetlanie płytki światłoczułej z odległości 10 cm to ok 20 -30 sekund.

Naświetlałem zarówno Positiv 20 jak i negatywową folię fotopolimerową.

0
  • #4 15 Mar 2019 06:43
    Slawek K.
    Poziom 29  

W moim podpisie znajdziesz link do naświetlarki na diodach UV, czas naświetlania 50s i płytki wychodzą bardzo dobrze,

Pozdr

0