Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak działa ogólnie grzałka?

Gar1234 14 Mar 2019 21:23 108 5
  • #1 14 Mar 2019 21:23
    Gar1234
    Poziom 3  

Obecnie robię prezentacje na lekcje i mam omówić grzejnictwo oporowe, ale mam problem ze zrozumieniem najbardziej istotnej rzeczy. Chodzi o prąd płynący przez grzałkę. Nie pojmuje czemu w ogrzewaczach wody stosuje się grzałki wykonane z miedzi. Przecież miedź ma bardzo małą rezystancje, więc jest przewodnikiem, a jeśli poda się pełne napięcie to powstaje zwarcie a jednak jak się uruchomi taki podgrzewacz to żaden bezpiecznik nie wyłącza napięcia. Więc bym prosił o w miarę, krótkie w miare możliwości wytłumaczenie, co takiego się dzieje w tej grzałce, albo się w niej znajduje, że nic złego się nie dzieje. Jedyna myśl, która mi przyszła na myśl to, być może jakieś urządzenie w tej grzałce obniża na pewną chwilę napięcie, ale pewnie to błędne myślenie.

0 5
  • #2 14 Mar 2019 21:38
    brofran
    Poziom 38  

Gar1234 napisał:
    czemu w ogrzewaczach wody stosuje się grzałki wykonane z miedzi

Nie widziałem takich podgrzewaczy . :cry:
    Wszystkie które rozbierałem miały spirale z specjalnego drutu oporowego ( kanthal ) .

0
  • #3 14 Mar 2019 21:46
    Gar1234
    Poziom 3  

O kurcze teraz ogarnęłem przed chwilą, że źle spojrzałem w artykule, bo chodziło tam o powierzchnie tej grzałki a nie o tą główną przewodzącą część. Ale dobra mam i tak pytanie. Wszędzie podają wartość rezystywności a nie rezystancji. Więc czy, ktoś wie jaka jest rezystancja, takiego naprzykład kanthalu. Bardzo mi to pomoże w zrozumieniu, mi się ciągle wydaje, że ma małą rezystancje i naprawde nie mogę nigdzie znaleźć tej nieszczęsnej rezystancji. Jeśli nawet nikt nie zna dokładnej wartości, to może podać niedokładną wartość, jednak jak będzie to dużo to w sumie tematu już nie będzie. Dla jasności bym prosił o rezystancje w 20 stopniach, bo chyba kanthal, ma opór nieliniowy.

0
  • #4 14 Mar 2019 21:48
    kierbedz4
    Poziom 34  

Sam drut oporowy w postaci spirali jest osadzony w grzałce w skonfigurowanej o odpowiednim profili miedzianej rurce a dlatego miedzianej gdyż miedz jest bardzo dobrym przewodnikiem zarówno ciepła i ciepło bardzo szybko przenika z rozgrzanej podczas przepływu prądu spirali poprzez izolator który się znajduje między spiralą a miedzianą obudową grzałki.Umiejscowiona izolacja między spiralą oporową powoduje iż nie ma połączenia spirali z obudową grzałki w postaci miedzianej rurki która dla przedłużonej exploatacji jest pokryta elektroliticznie warstwą nikiel-chrom.

0
  • #5 14 Mar 2019 21:57
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

Dodatkowo w obecnych czasach miedź jest dodatkowo niklowana by zapobiec osiadaniu kamienia .

0
  • #6 14 Mar 2019 22:07
    Gar1234
    Poziom 3  

Dziękuje, już lepiej rozumiem temat. Tak to jest jak trzeba samemu się uczyć, bo czasem szkoła nie chce czegoś nawet prostego wyłożyć. Zmieniłem tytuł wątku, bo jeszcze kogoś zmylę tym tematem.

0