Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Pralka LG F12B9QD brak zasilania spalony rezystor R72 moduł EBR782502

Sanderss85 14 Mar 2019 21:55 159 7
  • #1 14 Mar 2019 21:55
    Sanderss85
    Poziom 3  

Pralka LG F12B9QD brak zasilania spalony rezystor R72 moduł EBR782502
    Witam serdecznie to mój pierwszy post w karierze hobbistycznego elektronika ;)

Chodzi o pralkę teściowej więc sprawa jest bardzo ważna! Sprzęt LG F12B9QD brak czegokolwiek jakby zasilanie nie było. Po wyjęciu modułu zauważyłem opalona otulinę R72 po rozcięciu potwierdziło się. Szukając w całym Internecie ktoś opisał w podobnym module że to przez uszkodzona grzałkę wywala ten rezystor więc mam już ją kupiona na wymianę. Problem z tym nieszczęsnym rezystorem bo na wszystkich zdjęciach jest w otulinie dodatkowo nikt nie opisuje identycznego modułu tylko podobne.

Tak więc kupiłem 220Ω/2W, ale jest zbyt mały stąd moje pytanie czy kupić 3W?

Jednak tak w ogóle to zanim moja dziewczyna dotknęła korpusu, który był spękany i odpadł środek (normalnie paluchy obciąć) wydaje mi się, że widziałem po środki dwie czarne kreski, a więc 20Ω. Bardzo proszę o pomoc bo nie wiem co mam wlutować?
    :arrow: Poprawiłem TONI_2003

0 7
  • #2 14 Mar 2019 22:42
    Chupacabra
    Poziom 30  

To teraz wstaw zdjęcie modułu, ale bez tych rezystorów na nim bo zasłoniłeś najważniejsze, czyli przetwornicę a prawdopodobnie z nią masz problem a ten rezystor to wygląda na bezpiecznikowy od przetwornicy właśnie. Mogę się mylić, ale wszystko potwierdzi ponowna fota.

0
  • #3 14 Mar 2019 23:41
    zhudomel
    Specjalista AGD

Chupacabra napisał:
    wstaw zdjęcie modułu, ale bez tych rezystorów na nim
    I dokładniejsze, bo nikogo nie interesuje w jakiej scenerii robisz zdjęcie.

0
  • Pomocny post
    #4 15 Mar 2019 00:28
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Sanderss85 napisał:
    wydaje mi się że widziałem po środki dwie czarne kreski a więc 20 Ohm

Rezystor maksymalnie wygrzany więc paski zmieniły kolor, wstaw 220Ω\3W i wymień grzałkę.

0
  • #5 15 Mar 2019 09:49
    Sanderss85
    Poziom 3  

Przetwornica chyba ok
    Faktycznie paski mogły zmienić kolor nie pomyślałem o tym.
    Dziękuję bardzo wszystkim za szybkie wsparcie.
    Jutro pojadę na obiad i sprubuje naprawić i napisze jak poszło.

0
  • #6 16 Mar 2019 11:58
    Sanderss85
    Poziom 3  

Ewidentnie grzałka..

Kurcze tylko nowa przyszła bez czujnika a miała być 100 % dobra North poruwnywarka tak zapewniała i co teraz? Z tą nie będzie działać? Może wywiercić otwór i wprowadzić starą uszczelnić silikonem? ;)

0
  • Pomocny post
    #7 16 Mar 2019 14:29
    Kenworth 18
    Poziom 35  

Czujnik powiem i tak pozostać orginalny jeśli jest sprawny a grzałkę po prostu zareklamuj bo musi to być grzałka z otworem na termistor a poza tym może to być grzałka przeznaczona do pralki ze zbiornikiem metalowym a takowe nie zawsze posiadały bezpiecznik termiczny.
    Grzałkę im odeslij a z oryginalną wybierz się do sklepu z częściami do AGD i dobierzesz coś byle by się długość zgadzała. Jeśli grzałka będzie dedykowana nawet do pralki innego producenta to nic nie szkodzi, parametry elektryczne również nie muszą być identyczne.
    Jeśli możesz poczekać to wyegzekwuj od North wymianę na prawidłową część.

0
  • #8 16 Mar 2019 18:14
    Sanderss85
    Poziom 3  

Podsumowując...
    Pralka obecnie działa wymiana rezystora 220Ω przywróciła ją do życia. Aby wyjąć grzałkę, która obrosła kamieniem trzeba było stukać w nią i szarpać się 15 min. zanim puściła z uchwytu podtrzymującego ją na środku pralki.

Teściu pojechał do sklepu z częściami AGD w okolicy i kupił inna grzałkę miała być krótsza o 3 cm., a okazało się 8 cm. od dedykowanej i niestety taka musi być przez cały tydzień zanim przyjdzie odpowiednia. Pralka grzeje dobrze trochę strach, ale może nic się nie stanie.

Wykonałem odkamienianie może jeszcze posłuży... Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc! Pozdrawiam serdecznie! Super forum!

0