Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Obudowa bass-reflex do głośnika Alphard 8"

Areczek6969 15 Mar 2019 10:13 291 28
  • #1 15 Mar 2019 10:13
    Areczek6969
    Poziom 3  

Witam , posiadam głośnik Alphard cw-802 8" .
    Chciałbym was zapytać jaka byłaby pojemność i wymiary skrzyni bass-reflex do tego głośnika.
    DANE TECHNICZNE:
    Impedancja [ohm] 4
    Rozmiar [cale/mm] 8 / 210
    Magnes [mm] 100x40
    Moc [ Waty Max ] 200
    Moc [RMS] 100
    Magnes waga [g] 985
    Pasmo przenoszenia [Hz] 33-4000
    SPL [dB] 85
    Karkas cewki Alu
    srednica cewki [cale / mm] 1,5 / 40
    X-max [mm] ą 4,7
    Fs [Hz] 46
    Re [Ohm] 3,6
    Le (1kHz) [mH] 0,99
    BL 4,6
    Qts 0,86
    Qms 2,32
    Qes 1,38
    Vas [L] 10
    Mms [g] 27,4
    Liczę na waszą pomoc i proszę bez zbędnych komentarzy typu Alphard to szajs, kup sobie coś lepszego itd. Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi. Pozdrawiam

0 28
  • #2 15 Mar 2019 19:49
    guciu2
    Poziom 15  

To zależy jeszcze gdzie chcesz używać takiej kolumny - czy ma to być do pokoju czy "tuba" do samochodu i jakiej jakości bas chcesz z tego głośnika wydobyć, bo nie oszukujmy się - Qts 0,86 daje do zrozumienia, że nie bardzo nadaje się głośnik do bass-reflex. Raczej obudowa zamknięta wypełniona wełną w całości i może jakaś aktywna korekcja w zakresie basu przed wzmacniaczem.

0
  • #3 16 Mar 2019 10:30
    Areczek6969
    Poziom 3  

guciu2 napisał:
    To zależy jeszcze gdzie chcesz używać takiej kolumny - czy ma to być do pokoju czy "tuba" do samochodu i jakiej jakości bas chcesz z tego głośnika wydobyć, bo nie oszukujmy się - Qts 0,86 daje do zrozumienia, że nie bardzo nadaje się głośnik do bass-reflex. Raczej obudowa zamknięta wypełniona wełną w całości i może jakaś aktywna korekcja w zakresie basu przed wzmacniaczem.

Dziękuję za odpowiedź :) No kolumna ma być do małego pokoju i chciałbym z tego alpierda wycisnąć jak najwięcej niskich tonów i bassu 😁

0
  • #4 16 Mar 2019 11:47
    marian133
    Poziom 38  

Areczek6969 napisał:
    ...i bassu

Czego?

To głośnik do auta a nie do domu.
    Z niego co jedynie możesz uzyskać dużo hałasu od którego rozboli głowa a nie dobrego basu.
    W samochodzie panują inne warunki akustyczne niż w znacznie większym pomieszczeniu, jakim jest pokój w budynku mieszkalnym, dlatego ten głośnik ma takie parametry a nie inne.

0
  • #5 16 Mar 2019 16:09
    guciu2
    Poziom 15  

Oj tam, nie co tak zniechęcać.
    Jakby nie było głośnik ma parametry Fs i Qts dość podobne do GDN 20/40 tonsila a tym się dawniej grało w domu. Myślę że w obudowie zamkniętej np. 25 litrów i wypełnionej całkowicie materiałem dźwiękochłonnym powinno to coś niecoś zagrać.

0
  • #6 16 Mar 2019 18:04
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

guciu2 napisał:
    głośnik ma parametry Fs i Qts dość podobne do GDN 20/40 tonsila
    Hahaha... Po pierwsze parametry wyssane z brudnego palucha, bo nawet z tej samej serii te głośniki różniły się znacznie pomiędzy sobą: a więc jak można mówić o parametrach, że ma? Ma napisane, a papier wszystko przyjmie...
    Po drugie jakie podobne? porównaj efektywność, i fr. Mało?

0
  • #7 16 Mar 2019 19:02
    guciu2
    Poziom 15  

398216 Usunięty napisał:
    guciu2 napisał:
    głośnik ma parametry Fs i Qts dość podobne do GDN 20/40 tonsila
    Hahaha... Po pierwsze parametry wyssane z brudnego palucha, bo nawet z tej samej serii te głośniki różniły się znacznie pomiędzy sobą: a więc jak można mówić o parametrach, że ma? Ma napisane, a papier wszystko przyjmie...
    Po drugie jakie podobne? porównaj efektywność, i fr. Mało?

Co do prawdziwości tych danych T-S rzeczywiście nie miałem możliwości zweryfikować bo akurat nie miałem tego głośnika w rękach a renoma firmy jest też faktycznie dość wątła. Porównywałem jedynie matematycznie to co mi podano nie wnikając w uczciwość "papieru" :D

Co do brudnego palucha ... fuuj - BHP się kłania :D

0
  • #8 16 Mar 2019 19:43
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Co do renomy... Jak widzę głośnik opisany jako basowy (nie sub) a mający 20 cm średnicy i aż 100W to mi się zapala nawet nie lampka, ale cała łuna na czerwono. Zakładając sprawność rzędu nawet 1% to dla tych 100W ok 99W musiało by zostać wypromieniowane do otoczenia w postaci ciepła. Raczej nierealne moim zdaniem, a w wypadku Alpharda to nawet pewne.

0
  • #9 16 Mar 2019 20:03
    marian133
    Poziom 38  

398216 Usunięty napisał:
    Hahaha... Po pierwsze parametry wyssane z brudnego palucha, bo nawet z tej samej serii te głośniki różniły się znacznie pomiędzy sobą

Mało tego, zazwyczaj głośnik (nawet tych dobrych firm), ma Fs wyższy niż opisany w TS-ach.
    Ten Alphard ma niby fs 46Hz...
    Co to za sub w domu w którym siedzi głośnik z fs około 50Hz? :D

0
  • #10 16 Mar 2019 21:13
    guciu2
    Poziom 15  

marian133 napisał:
    Ten Alphard ma niby fs 46Hz...
    Co to za sub w domu w którym siedzi głośnik z fs około 50Hz? :D

W sumie jakby się uparł i zrobił band-pass i nie oczekiwał niczego poniżej 40 Hz to może coś niecoś by to było ale i tak efektywność byłaby praktycznie żadna.

0
  • #11 17 Mar 2019 04:47
    Areczek6969
    Poziom 3  

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :) Mam jeszcze jedno pytanko. Robię własnej roboty skrzynię bass refleks , ale nie do Alpharda.. I chciałbym wiedzieć gdzie umieścić rurę? Tył przód ? Blisko daleko głośnika? Podoba mi się wizualnie bass refleks toż pod głośnikiem :) Oryginalne firmowe subwoofery niektóre tak mają a czy to się sprawdzi u mnie ?

0
  • Pomocny post
    #12 17 Mar 2019 10:31
    marian133
    Poziom 38  

Areczek6969 napisał:
    ...ale nie do Alpharda..

Na pewno? ;)

Areczek6969 napisał:
    I chciałbym wiedzieć gdzie umieścić rurę? Tył przód ? Blisko daleko głośnika? Podoba mi się wizualnie bass refleks toż pod głośnikiem

Z punktu widzenia głośnika nie ma znaczenia.
    Ma znaczenie natomiast ustawienie suba w pomieszczeniu.
    Jeśli port BR jest z tyłu to stawiając go blisko ściany dostaniemy większe podbicie basu niż w przypadku gdy port BR był by z przodu.
    Oczywiście nie będzie to duża różnica, ale słyszalna.

Położenie portu BR ma znaczenie również w przypadku turbulencji powietrza w porcie. Gdy mamy port BR z przodu będziemy słyszeć bardziej świst powietrza, jeśli port został źle dobrany lub jest źle wyprofilowany, lub po prostu damy ostro do pieca.
    Najlepiej gdy port jest profilowany z obu stron.

Wlot portu, czyli ta część w środku obudowy, nie może być blisko ścianki (również bocznej) ani żadnego elementu konstrukcji (wzmocnienie, głośnik). Trzeba zachować odstęp minimum średnicy portu.

0
  • #14 18 Mar 2019 00:53
    Areczek6969
    Poziom 3  

I już nie muszę sam robić skrzyni , bo w piwnicy znalazłem stara kolumnę UNITRA altus 20w taką kolumna z głośnikiem też o średnicy 20cm i zamierzam wpakować tam tego Alpharda a bass refleks wstawić zamiast tego mniejszego głośnika - otwór 7cm :) Będzie z tego jakiś bass ?

0
  • #15 18 Mar 2019 11:49
    Arkadyo
    Poziom 29  

Jakiś będzie ale dobry głosnik 13cm z paramterami do basrefleks zje to coś bez popitki zejsciem i chyba nawet skutecznością przy załozeniu, ze ten alpierd trzyma paramatry które podałeś. Bo jak nie trzyma to zje go dobry przetwornik 11cm.

0
  • Pomocny post
    #16 19 Mar 2019 13:23
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Nie wielkość się liczy. Nie moc napisana na magnesie. Nie wydumane parametry.
    Jeśli ten Twój Alphard ma faktycznie "AŻ" 85 dB to wielce prawdopodobne, że zginie przy porównaniu bezpośrednim z głośnikiem o mniejszej średnicy ale o efektywności np. 91 dB. A o taką efektywność w domowych głośnikach markowych wcale nie tak trudno.
    Nie będę tu Ci pisał jakie części składowe głośnika i jego sposób wykonania (dobrania parametrów poszczególnych podzespołów i ich dobór) wpływają na efekt końcowy, bo to - przy odrobinie chęci - znajdziesz sam w sieci, napiszę tylko, że powinieneś z większą pokorą podchodzić do tego co Ci piszą Koledzy, którzy już przez to przeszli, którzy mają i więcej wiedzy i doświadczenia od Ciebie.

0
  • #17 19 Mar 2019 16:26
    guciu2
    Poziom 15  

Może dajcie jednak koledze szansę - pisze że ma obudowę. Wsadzi ten głośnik do niej, podłączy i sam oceni czy pasuje mu taki dźwięk. A potem niech nam tutaj napisze jak wyszło.
    Wszak doświadczenie nabywa się .. robiąc doświadczenia :)

0
  • #18 19 Mar 2019 16:34
    Artur k.
    Admin grupy audio

Areczek6969 napisał:
    w piwnicy znalazłem stara kolumnę UNITRA altus 20w taką kolumna z głośnikiem też o średnicy 20cm i zamierzam wpakować tam tego Alpharda a bass refleks wstawić zamiast tego mniejszego głośnika - otwór 7cm :) Będzie z tego jakiś bass ?

Jakiś będzie, tylko jaki?

Już zostało tutaj powiedziane jaki typ obudowy powinieneś zastosować i dlaczego:
    guciu2 napisał:
    Qts 0,86 daje do zrozumienia, że nie bardzo nadaje się głośnik do bass-reflex. Raczej obudowa zamknięta wypełniona wełną w całości

Chcesz robić BR, to rób tylko żebyś się nie zdziwił.

0
  • #19 19 Mar 2019 16:39
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Ależ oczywiście! Niech zainstaluje w tej obudowie (o przypadkowej pojemności i strojeniu) głośnik o wątpliwych parametrach i sam się przekona,... tylko, że nie mając doświadczenia z lepszej klasy głośnikami i tak będzie twierdzić, żę to wspaniały wynalazek, bo... gra.

guciu2 napisał:
    Wszak doświadczenie nabywa się .. robiąc doświadczenia

Zgoda, ale czy to przeszkadza w jakiś sposób by opierać się na doświadczeniu innych, bardziej doświadczonych Kolegów? Jak to ktoś mądrzejszy ode mnie powiedział: "Błędy można robić, ale nie wolno ich powtarzać" - ja to rozumiem tak; Jeśli ktoś "przerabiał ten temat" i ma na pewno większą wiedzę i doświadczenie ode mnie, czemu mam powielać jego błędy?. Krótszą drogą będzie skorzystać z jego wiedzy... a przy okazji na pewno bardziej pewną w finalnym efekcie.

0
  • #20 19 Mar 2019 16:50
    Artur k.
    Admin grupy audio

Przypadkowa obudowa zamknięta to jeszcze nie jest duży problem. Obudowy zamknięte zawsze są najbezpieczniejszym rozwiązaniem, bo zawsze to jakoś zadziała (no chyba, że obudowa będzie miała tak dużą objętość, że przestanie ona mieć jakiekolwiek znaczenie).

Co innego z obudowami z otworem. Tutaj zachodzą różne ciekawe zjawiska fizyczne i taka obudowa musi być dopasowana do głośnika żeby to działało dobrze. W skrajnych przypadkach (wiem - każdemu się wydaje, że ich to nie dotyczy) źle dobrana obudowa spowoduje uszkodzenie głośnika ponieważ ten zachowa się jakby grał na zwarciu akustycznym (czyli bez obudowy).

0
  • #21 19 Mar 2019 17:27
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Jeżeli9 głośnik przeznaczony jest do obudowy zamkniętej to zdecydowanie za duża obudowa może w konsekwencji przynieść więcej szkody ni9ż pożytku; w takiej obudowie miękkie zawieszenie membrany jest bowiem "wspomagane" przez sprężystość powietrza w niej (obudowie) zawartej. Jeśłi będzie więc zbyt duża to wpływ sprężystości powietrza będzie zbyt mały i głośnik albo się "roztrzepie". Aby tego uniknąć moc doprowadzona do głośnika musiałaby być zdecydowanie mniejsza - na tyle mniejsza, by nie przekroczyć dopuszczalnego X-max membrany.
    Przy zbyt małej pojemności z kolei tracimy na basie, bo sprężystość powietrza jest zbyt mała i głośnik nie będzie w stanie wypromieniować niższych częstotliwości.
    Tak więc - i w tym wypadku (closed) obudowa powinna na być dopasowana do parametrów głośnika.

0
  • #22 19 Mar 2019 17:41
    Artur k.
    Admin grupy audio

Tak, ale żeby obudowa zamknięta była za duża, to musiałby być kolos w porównaniu z głośnikiem - np. 30l dla głośnika 10cm. To już nawet wyglądało będzie głupio. Nie sądzę by ktoś taką obudowę zechciał zrobić. A jak zrobi nawet 15l to głośnikowi nic nie grozi.

W obudowie BR to nie jest takie proste, bo tutaj złe strojenie może doprowadzić do uszkodzenia głośnika bez względu na objętość obudowy.

Mając przypadkową obudowę z otworem bezpieczniej jest go zatkać, niż zostawić czy wkładać do niego tunel.

0
  • #23 19 Mar 2019 17:52
    guciu2
    Poziom 15  

Artur k. napisał:
    Areczek6969 napisał:
    w piwnicy znalazłem stara kolumnę UNITRA altus 20w taką kolumna z głośnikiem też o średnicy 20cm i zamierzam wpakować tam tego Alpharda a bass refleks wstawić zamiast tego mniejszego głośnika - otwór 7cm :) Będzie z tego jakiś bass ?

Jakiś będzie, tylko jaki?

Już zostało tutaj powiedziane jaki typ obudowy powinieneś zastosować i dlaczego:
    guciu2 napisał:
    Qts 0,86 daje do zrozumienia, że nie bardzo nadaje się głośnik do bass-reflex. Raczej obudowa zamknięta wypełniona wełną w całości

Chcesz robić BR, to rób tylko żebyś się nie zdziwił.

W sumie zawsze może spróbować zatkać otwór (tunel) i nawkładać wełny i sprawdzić jaka będzie różnica.

0
  • #24 19 Mar 2019 17:54
    398216 Usunięty
    Poziom 43  

Artur k. napisał:
    A jak zrobi nawet 15l to głośnikowi nic nie grozi.
    To oczywiste. Odnosiłem się do Twojej wypowiedzi gdzie pisałeś : "
    Artur k. napisał:
    obudowa będzie miała tak dużą objętość, że przestanie ona mieć jakiekolwiek znaczenie

Artur k. napisał:
    W obudowie BR to nie jest takie proste, bo tutaj złe strojenie może doprowadzić do uszkodzenia głośnika bez względu na objętość obudowy.
    Mało tego. Nawet w dobranej obudowie BR można doprowadzić do uszkodzenia głośnika; gdy poda się dużą moc o częstotliwości niższej od strojenia BR.

0
  • #25 20 Mar 2019 08:19
    Arkadyo
    Poziom 29  

Ale wracajac do sedna - facet ma przetwornik, który nawet jak ma deklarowane parametry a jak wiemy może nie mieć :) to przetwornik 20cm, qts 0,8 i Fs 46 hz do suba nie nadaje sie wcale. Ten alpierd ma poprostu koszmarnie słabe parametry i zrobic z niego cokolwiek bedzie cieżko. Można go jedynie wsadzić w obudowę closed ale po przycięciu filtrem niskotonowym żeby cokolwiek z niego usłyszeć trzeba bedzie podać dużo mocy ze wzmacniacza - nie wyobrażam sobie tego :)
    Prędzej odparuje nim zagra w miare niskim basem.
    Sprzedaj, czy daj to komuś albo popielniczke sobie zrób.
    Za 70 zł masz stxa W.20.140.8.MC, który z dobrymn apedem w nieduzym pokoju da ci wszystko czego moze oczekiwac poczatkujacy od suba.

0
  • #26 20 Mar 2019 18:58
    marian133
    Poziom 38  

Panowie, przesadzacie z tym ze ten głośnik nie zagra basem... a pisanie że zje go głośnik 13cm to już kompletna bzdura, ponieważ nie ma takiej możliwości technicznej.
    Ten głośnik zagra basem (w miarę dobrym), ale w aucie.
    Do domu się nie nadaje ponieważ jest stworzony do robienia ciśnienia a nie do normalnej gry.

Z Booshmana też się śmieją, ale np. taki ALX-102SP który kosztuje stówkę (widziałem niedawno cenę 99zł), pod względem wygaru zjada wszystko inne w tej jak i ciut wyższej cenie.
    Zniekształcenia ma takie że głowa boli po 5min słuchania, ale jak ktoś chce aby mu lusterka się trzęsły za niską cenę, to on wygrywa.

Co do tego Alpierda, zagrał by, ale trzeba robić testy w jakiej obudowie gra najlepiej.

0
  • Pomocny post
    #27 21 Mar 2019 08:50
    Arkadyo
    Poziom 29  

marian133 napisał:
    Panowie, przesadzacie z tym ze ten głośnik nie zagra basem... a pisanie że zje go głośnik 13cm to już kompletna bzdura, ponieważ nie ma takiej możliwości technicznej.

Nawet jak zagra jakims basem to i tak dalej nie nadaje sie do suba...
    Stawiam konia z rzędem, że gdn tonsil 13/50/9 w br zejdzie zdecydowanie niżej niz ten alpierd w closed i to pewnie przy podobnej głośności.

0
  • #28 22 Mar 2019 01:14
    Areczek6969
    Poziom 3  

Panowie dziękuję wszystkim za odpowiedzi i porady :) Niestety większość miała rację , że w ogóle nie da się tego słuchać w domu.. :/ Strasznie dudni no i bass jest , ale bez żadnej jakości.. Spróbuję jutro zatkać otwór BR i zobaczymy.. Dodam , że lepszy bass idzie z mojego kina domowego Panasonic a w subwooferze siedzi głośnik 16cm i bije na głowę jakością bassu tego Alpierda.. Nigdy w życiu nie będę kupował głośnika patrząc na wygląd..

0
  • #29 23 Mar 2019 05:08
    Tremolo
    Poziom 43  

Ciekawe, że udało Ci się go jeszcze kupić. 8Cali i 10litrów VAS, mam jakieś inne dane w pamięci. Tak czy inaczej 85dB nijak ma się do SPL GDN20/40 - ten Tonsil to jak rakieta przy tym Alphardzie.
    Myśle, że ten głośnik da radę nisko zejść z aktywnym filtrem w napakowanej watą 30-litrowej obudowie w dodatku w małym pomieszczeniu - czytaj Auto.

Przeglądając moje śmietniki znalazłem coś takiego:
    https://www.tremolo.pl/sch/Glosniki/Alphard/Parametry-Glosnikow---Alphard.pdf#cont

i bezpośrednio

https://www.tremolo.pl/Glosniki/Alphard/Parametry%20Glosnikow%20-%20Alphard.pdf

QTS 0,82 QMS 4,59 QES 1,01 VAS 37 SPL 87...

0