Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Słońce w baterii. Ładowanie baterii 48V zasilaczem ATX i panelem słonecznym

pkorol 14 Mar 2019 22:06 753 39
 • #1 14 Mar 2019 22:06
  pkorol
  Poziom 17  

  Zdecydowanie witam wszystkich zainteresowanych tematem.
  Jestem "szczęśliwym" posiadaczem baterię 48V. Dla czego w nawiasie? Dla tego, że ładowanie takiej baterii stwarza kilka problemów. Przede wszystkim psują humor drogie ładowarki. Można kupić ładowarkę do baterii roweru 48V ale ma moc 2A, trochę za mało jak na baterię 300Ah.
  Trochę poczytałem trochę pogrzebałem na you... i wymyśliłem coś jak na razie nie spotykanego w dziedzinie ładowania. Nie upieram się, że taki sposób ładowania jest uzasadniony, jaka jego wydajność tez trzeba by to wyjaśnić jakimś miernikiem.
  Zaletą tego sposobu jest to, że można naładować dowolną baterię składającą się z więcej niż jeden akumulator 12V.
  Zasilacz ATX: dwunasta volt-ową linię podłączyłem szeregowo z sześciu panelami fotowoltaicznymi GS50 50W 60V połączonymi równolegle.
  Wszystko działa. Moc i napięcie ładowania zależą od stanu rozładowania baterii. Na zdjęciu widać ile ciągnie zasilacz z gniazdka i ile dokładają panele. Czyli ATX pobiera 250mA (57W) a ten niebieski pokazuje ile idzie na akumulatory. Czyli ATX + panele.
  Słońce w baterii. Ładowanie baterii 48V zasilaczem ATX i panelem słonecznym

  Moim zdaniem, jest to "prawdziwy" MPPT. Napięcie rośnie po woli natomiast siła prądu (A) jest dynamiczna i cały czas się zmienia. Przy maksymalnym słońcu jest bardziej stabilne przy minimalnym pływa. Zasilacz jest urządzeniem impulsowym i cały czas te impulsy tykają. Tak myślę. Może się mylę bo na tym się nie znam. Nie umiem tego obrać w odpowiednie formułki. Po prostu wiem, że tak ma być i tak rzeczywiście jest.

  Uprzejmie proszę o nie pisanie treści obraźliwych i nie związanych z tematem. Szanujmy się na wzajem. Wszystkie wykroczenia będę niezwłocznie zgłaszał do moderatora. Nie dam mu powodu na zamknięcie kolejnego mojego tematu.

 • Relpol
 • #2 14 Mar 2019 22:14
  web69
  Poziom 27  

  2.7A ładowania baterii 300Ah? Uszkodzisz ją takimi kombinacjami. I to nie jest MPPT...

 • #3 14 Mar 2019 23:34
  pkorol
  Poziom 17  

  web69 napisał:
  2.7A ładowania baterii 300Ah? Uszkodzisz ją takimi kombinacjami. I to nie jest MPPT...

  Niby jak? Czy mógłbyś rozwinąć odpowiedź. Dziękuję.

  Dodano po 1 [godziny] 16 [minuty]:

  I to nie jest MPPT ... Ale w jakim sensie? Ze nie ma tradycyjnego pudełeczka z napisem MPPT. To zdjęcie przedstawia pracę MPPT z podobnym stringiem w tym samym czasie, na tej samej konstrukcji, panele szeregowo. Jak widać, MPPT wyciska z paneli 57W. Czyli tyle samo co ATX wyciska ze swoich paneli. Dziwny zbieg okoliczności? Używacie słowo MPPT nie wiedząc na czym to polega. Ja rozumiem (rozumem amatorskim) to tak: skoro jest dynamiczny punkt mocy to jest i dynamiczny punkt odbioru tej mocy. Skoro klasyczne MPPT właśnie tą moc odbiera, to co przeszkadza zasilaczowi impulsowemu tą moc też odbierać? Oj raczej umożliwiać akumulatorowi tą moc odbierać. Bez akumulatora to nie działa. Co ciekawe dodanie kolejnego zasilacza szeregowo niewiele wnosi. Więc jeden zasilacz idealnie trafia w punkt mocy tego stringu. Przełączyłem kolejne dwa stringi szeregowo i mam zamiar sprawdzić jak zasilacz poradzi z większą mocą.

  Słońce w baterii. Ładowanie baterii 48V zasilaczem ATX i panelem słonecznym

 • #4 15 Mar 2019 09:41
  hostii
  Poziom 23  

  Do ładowania zestawu baterii 48V ze słońca służy regulator ładowania, każde inne rozwiązanie jest szkodliwe i zagrażające życiu i mieniu, a rozpowszechnianiu takich rozwiązań powinno być kasowane żeby ktoś tego nie próbował !!!

 • #5 15 Mar 2019 12:08
  kj1
  Specjalista elektryk

  pkorol napisał:
  I to nie jest MPPT ... Ale w jakim sensie? Ze nie ma tradycyjnego pudełeczka z napisem MPPT.


  W takim:
  gaz4 napisał:
  Chcesz kolejnego filmiku na youtube? A może wystarczy zwykła fizyka czyli R=U/I oraz P=U*I co po przekształceniach daje P=U*U/R oraz P=I*I*R.

  Grzałka 100V/10A ma 10Ω. Podłączona bezpośrednio do PV 200V/5A spowoduje przepływ prądu większego niż nominalny ale mniejszego niż zwarciowy. Ponieważ oba niewiele się różnią można przyjąć 5A czyli mamy P=5*5*10=250W. Oznacza to, że ta grzałka zamiast 1 kW będzie dawała 0.25 kW, a napięcie wyniesie 50V: P=50*50/10=250W. Jednak wystarczy zamienić w/w grzałkę na taką co ma 40 Ω i uzyskamy 1 kW. Zgadza się?

  Gdy nasłonecznienie wyniesie 50% prąd spadnie do 2.5 A i na MPPT będzie 500W. Na 40 Ω uzyskamy P=2.5*2.5*40=250W, połowa mocy nominalnej. Jednak gdyby grzałka miała 80 Ω to wtedy mamy dokładnie 500W ale 80 Ω grzałka przy 100% nasłonecznieniu wyjdzie poza Umpp. Czyli płynący przez nią prąd spadnie ponizej 5A ijednocześnie napięcie wzrośnie >200V. W praktyce zamiast 1 kW uzyska się ok. 0.7 kW, moc zależy od charakterystyki PV po przekroczeniu punktu mocy.

  Jeżeli 10 Ω grzałkę podłączymy pod sterownik ograniczajacy moc przy pomocy regulacji wypełnienia (PWM) to aby utrzymać na PV 200V musi zmniejszyć wypełnienie. Jeżeli wypełnienie wyniesie 50% napięcie na PV utrzyma się w okolicy 200V (gdy energia nie idzie na grzałkę jest gromadzona w kondensatorze), a napięcie skuteczne na grzałce spadnie do 100V co na 10 Ω daje 1 kW mocy. Wszystko rozbija się o dopasowanie obciążenia do aktualnej produkcji PV. Pomiary mocy na wejściu i wyjściu nie mają sensu, różnica to tylko i wyłącznie straty na sterowniku. Osobiście stosuję przekaźniki więc w moim wypadku będą zerowe czyli P na PV = P na grzałce.

  Niedopasowanie objawia się spadkiem napięcia na PV poniżej Umpp przez co spada wydajność. Wydajność PV, nie w innym miejscu instalacji. Jak wyżej napisałem przy podłączeniu zbyt dużego obciążenia natężenie prądu jest podobne nominalnego. Czyli pilnowanie maksymalnego wykorzystania PV to de facto pilnowanie napięcia jakie na nim mamy, jak jest równe Umpp uzyskujemy 100% wydajność. W przypadku obciążeń rezystancyjnych nie ma żadnego znaczenia czy regulacji dokonujemy zmniejszając napięcie na grzałce (MPPT), zmieniając kształt przebiegu wyjściowego (PWM) czy regulując rezystancję (przełącznik grzałek). Ważne aby każda z w/w metod trzymała się jak najbliżej aktualnego Umpp. Zależy ono od pogody, głównie temperatury PV oraz w mniejszym stopniu nasłonecznienia. W MPPT stosowane są skomplikowane algorytmy szukające aktualnego Umpp (nota bene nie zawsze dopracowane), w PWM i sterownikach grzałek napięcie często ustawia się na jednym poziomie. Głównie to wprowadza straty między MPPT i PWM, reszta to jakieś kilkuprocentowe grosze.

  Cytat pochodzi z tego tematu
  To co robisz, to jedna wielka partyzantka. A najgorsze jest to, że zupełnie nie słuchasz ludzi, którzy mają inny pogląd niż Ty.
  Przekroczenie napięcia 14,5V na ładowanym akumulatorze powoduje, że zaczyna on gazować. A wydzielany gaz to wodór - gaz bardzo mocno wybuchowy. I o ile w dobrze wentylowanym pomieszczeniu większego niebezpieczeństwa nie ma, to w innych pomieszczeniach może dojśc do jego gromadzenia i wybuchu. Weźmiesz na swoje sumienie kogoś, kto uwierzy w Twoje teorie i zginie?
  Akumulatory można łączyć szeregowo tylko wtedy gdy są jednakowe i w jednakowej kondycji. Bo tylko wtedy napięcie na nich rozłoży sie równomiernie, i można mieć nad warunkami ładowania kontrolę. Albo trzeba stosować BMSy (czyli de facto ładować każdy akumulator indywidualnie).

 • #6 15 Mar 2019 17:36
  Kwazor
  Poziom 30  

  KJ1 :
  Akumulatory zaczynają gazować już od 13.8V ( dolny próg naładowania )
  Dlatego w akumulatorach AGM pisze wyraźnie :

  Napięcie buforowe : 13.5 do 13.8V

  I masz całkowitą rację nt trzymania akumulatorów ciągle na napięciu 14.5V -- po roku wyplują cele lub szybciej.

  Akumulatory w szeregu : Tak BMS wymagany ( rozjazd napięć ) Ile razy widziałem na jednym 13.3 a 2 już miał 14.5V ( i oczywiście 2 umarł w systemie 24V )
  Zbudowałem BMS i spokój.

  Zasilacz ATX jest MPPT : Och że wcześniej na to nie wpadłem !! głupi byłem projektując 6 miesięcy regulator MPPT z 2 fazowym ( 13.8/14.5V ) ładowaniem..

  Pkorol : jak któregoś dnia przestaniesz pojawiać się na forum to albo spaliłeś sobie dom albo do gorszej tragedii doszło ( czego nikomu nie życzę )

  Do wszystkich : Mamy tu "książkowy" przykład wierzenia w to co na YT jest pokazane + radosna "tfurczość" konstruktora..

  Tak wiem Polak potrafi.. partyznantkę niektórzy do perfekcji mają opanowaną...

 • Relpol
 • #7 15 Mar 2019 18:09
  marekj31
  Poziom 19  

  Trzeba zaznaczyć że piszecie o napięciach i ładowaniu sprawnych akumulatorów a autor tematu ładuje akumulatory ze złomu gdzie trafiają się z uszkodzonymi celami, tam przez cały czas ładowania występuje niebezpieczny proces gazowania wrzenia .

 • #8 15 Mar 2019 18:26
  pkorol
  Poziom 17  

  Kwazor napisał:
  głupi byłem

  Na pewno jesteś mądrzejszy ode mnie. Więc proszę nie marnuj swojego czasu a skomentuj zdjęcia. Takie to trudne. Będzie do upadłego zaprzeczać, owijać w bawełnę i omijać dłuuugim łukiem to co istnieje i działa?

  Dodano po 4 [minuty]:

  marekj31 napisał:
  a autor tematu ładuje akumulatory ze złomu


  Dobry człowieku, powic mi jakie to ma znaczenie, bo mówię o ładowaniu czegokolwiek a nie konkretnych akumulatorów, na przykład zrobionych w Polce, a zapewne dobrze wiesz, że Polak potrafi!

 • #9 15 Mar 2019 19:02
  prose
  Poziom 33  

  Kwazor napisał:
  Napięcie buforowe : 13.5 do 13.8V

  A co powiesz o akumulatorach AGM w samochodach ładowane napięciem 14,7 V
  Kwazor napisał:
  I masz całkowitą rację nt trzymania akumulatorów ciągle na napięciu 14.5V -- po roku wyplują cele lub szybciej.

 • #10 15 Mar 2019 19:04
  pkorol
  Poziom 17  

  AGM którymi tak się podniecacie nic nie warte, tyle powiem

 • #11 15 Mar 2019 19:06
  prose
  Poziom 33  

  pkorol napisał:
  AGM którymi tak się podniecacie nic nie warte, tyle powiem

  AGM są lepsze od kwasowych zwykłych.Ilość cykli ładowania jest większa i są odporniejsze w zużyciu.

 • #12 15 Mar 2019 19:09
  pkorol
  Poziom 17  

  Nie chce wam psuć błogostany nastrój ale gdzie widzicie napięcie 14,7V? Ja za chiny tego nie widzę:)

  Dodano po 2 [minuty]:

  prose napisał:
  pkorol napisał:
  AGM którymi tak się podniecacie nic nie warte, tyle powiem

  AGM są lepsze od kwasowych zwykłych.


  Skoro tak twierdzisz, to przelicz ile dzięki nim mogę zarobić? Posłuż się obecnymi cenami na prąd i jakąś średnią ceną AGM:)

 • #13 15 Mar 2019 19:11
  prose
  Poziom 33  

  pkorol napisał:
  Nie chce wam psuć błogostany nastrój ale gdzie widzicie napięcie 14,7V? Ja za chiny tego nie widzę:)

  To sprawdź w aucie na naładowanym akumulatorze odpal silnik i zobaczysz jakie jest napięcie ładowania.

 • #14 15 Mar 2019 19:14
  pkorol
  Poziom 17  

  Kolega pomylił działy? W moim aucie 14,4/6 na starcie i 14V na finisz.

 • #15 15 Mar 2019 19:18
  prose
  Poziom 33  

  To napisz jakim napięciem ładuję się akumulatory na pewno nie 12 V.I zasilaczem ATX bo nie naładujesz.

 • #16 15 Mar 2019 19:21
  pkorol
  Poziom 17  

  No ładne kwiatki, jakie akumulatory? Bateria składająca się z 4 aku 12V ładowana tym co na zdjęciu 48V. W samochodzie jak wyżej podałem napięcie na aku, napięcie na komputerze i systemie 13,8-14V.

  Ja pierniczę, no ładne kwiatki! ATX+Panel 52V, w jakim jeżyku ma pisać po chińsku? Nie rozumiecie co czytacie, czy w ogóle nie rozumiecie co w temacie 13,5VATX+52Vpanel razem dają 65V tym się ładuje, teoretycznie byłoby na końcu 65V ale akumulatory olewają teorię i trzymają 52Vdalej nie puszczają, bo nie chcą się ładować a siła paneli tak marna, że nie może je przeładować.

 • #17 15 Mar 2019 19:46
  prose
  Poziom 33  

  Ja pisałem o jednym akumulatorze 12 V jakie napięcia są , A ilość akumulatorów to sobie pomnóż i wychodzi 58,8 V max.
  .

 • #18 16 Mar 2019 17:38
  pkorol
  Poziom 17  

  Jeden akumulator baterii nie czyni.
  Nu tak był w końcu MPPT czy nie? O właśnie patrzę na Waty i jakby zasilacz był o wiele sprawniejszy od MPPT?:)

  Dodano po 11 [godziny] 55 [minuty]:

  Właśnie przed chwilą napięcie na jednej z par akumulatorów osiągnęło 14,4V. Ładowanie takiej baterii (po rozładowaniu do 11V ) trwało 3 dni. Z tego co zauważyłem to siła ładowania na biegu jałowym nie przekracza raczej 150W. Teraz gdy pobieram z baterii 2-3A to siła ładowania podniosła się do 5A. Siła rozładowania i ładowania zależy od siły nasłonecznienia.
  Nie wiem jak inne baterie ale w mojej akumulatory nie rozbiegają się. Myślę, że trzeba lubić i dbać o swoje baterie, czytać instrukcje, obserwować, wyciągać wnioski i wtedy bateria się odwdzięczy nie zawodnością i wzorową pracą.

  A wracając do bohatera tematu, to jak widać zasilacz doskonale się prawuje. W planach rozbudowa baterii do napięcia docelowego czyli 220-240V. Zakupiłem 20 zasilaczy 300W. Przerabiam je na wyższe napięcie w ideale mają mieć 14,4V. Niestety są różne, mają na pokładzie różne układy scalone. A nie do wszystkich są instrukcje jak je podrasować w prosty sposób. Tak czy inaczej będę zainstalowane na poszczególne akumulatory i będą robiły za ładowarki i balansjery.

  Dodano po 6 [godziny] 38 [minuty]:

  Odpaliłem na próbę 4 ATXy. Razem dają 53V. Jeżeli dołożę jeszcze jeden i podłączę 3,5V to będę w domu. Bateria na biegu jałowym ma 51V. A te dwa zielone volt-metry pokazują napięcie na dwóch parach akumulatorów połączonych w baterię 48V. No i gdzie i co miałbym balansować balansjerami? Ładujecie swoi akumulatory nogami dla tego potrzebne wam kule w postaci balansjerów i inteligentnych ładowarek. A później latacie po forum i wprowadzacie ludzi w błąd ..... wiedzą.
  Słońce w baterii. Ładowanie baterii 48V zasilaczem ATX i panelem słonecznym

 • #19 16 Mar 2019 19:57
  Q-mac
  Poziom 23  

  Kolego daj sobie na wstrzymanie, te rozwiązania to taka partyzantka że szkoda gadać... To że się ładuje wcale nie oznacza że dobrze, albo choć optymalnie..

 • #20 17 Mar 2019 00:18
  pkorol
  Poziom 17  

  Q-mac napisał:
  Kolego daj sobie na wstrzymanie, te rozwiązania to taka partyzantka że szkoda gadać... To że się ładuje wcale nie oznacza że dobrze, albo choć optymalnie..


  A coś bardziej konkretnego? Na pewno wiesz, że zasilacze posiadają wszelkie zabezpieczenia, gdyby coś poszło nie tak to po prostu się wyłączą. Nota bene nie zawsze startują, bo zasilacz bada napięcie wyjściowe. Zasilacze na 15A, a maksymom co dawały przy rozładowaniu to 4A więc nawet się nie nadwyrężyły za nadto.

  Dodano po 3 [godziny] 7 [minuty]:

  Rozładowałem baterię na około 450W, włączyłem ładowanie na początku szło na baterię 5A 48V po około 3h władowano w baterię 430W natężenie teraz wynosi 660mA. Jak na razie ładowanie idzie prawie, że książkowo.
  Jutro może się uda naładować baterię do pełna. Również w najbliższym czasie planuję podzielić jedną z baterii na dwie po 48V w sumie będę miał 3 baterii. Każdą z tych baterii planuję ładować dedykowanymi zasilaczami i albo zostanę przy tej opcji czyli zasilacz+panele/ 4 szt zasilaczy do ładowania z sieci albo podłączę do każdego akumulatora swój zasilacz.

 • #21 17 Mar 2019 11:00
  kj1
  Specjalista elektryk

  pkorol napisał:
  Rozładowałem baterię na około 450W,

  Czy mógłbyś wyjaśnić co to zdanie oznacza?
  Ja to rozumiem tak: Podłączyłem do baterii obciążenie o mocy 450W. Czy dobrze to rozumiem?
  pkorol napisał:
  na początku szło na baterię 5A 48V po około 3h władowano w baterię 430W

  Co to znaczy, że w baterię władowano 430W?
  5A, 48V i 3h oznacza, że do baterii dostarczono energię 720Wh i i przez te 3 godziny ładowano go mocą 240W
  pkorol napisał:
  Jutro może się uda naładować baterię do pełna.

  Jeżeli przez 24h będziesz ładował akumulator o napięciu 48V prądem 0,66A to dostarczysz do niego kolejne 760 Wh (W rzeczywistości będzie więcej, bo żeby wymusić prąd 0,66A trzeba podnieść napięcie).
  pkorol napisał:
  zostanę przy tej opcji czyli zasilacz+panele/ 4 szt zasilaczy do ładowania z sieci

  Czy to oznacza, że ładujesz te akumulatory jednocześnie z paneli i z sieci?
  Jeżeli tak, to ile energii pochodzi z sieci, a ile z PV.

 • #22 17 Mar 2019 12:29
  pkorol
  Poziom 17  

  Doskonale wszystko zrozumiałeś. Nie podaję czasu bo ten niebieski watmetr nie mierzy czasu tylko wartości.
  Więc: Co to znaczy, że w baterię władowano 430W? Oznacza dokładnie tyle, nic więcej, czyl władowano w baterię 430W.

  Nie rozumiesz podstawowej zasady działania zasilacza impulsowego. Czyli "jeżeli przez 24h będziesz ładował akumulator o napięciu 48V prądem początkowym 0,66A", to w miarę naładowania akumulatora prąd spadnie do "0". Zasilacz nie pcha prąd do akumulatora tylko daje tyle ile ten chce wziąć bateria. Dla tego nie mam strat takich jakie ma prostownik, bo nie pcham prądu tylko daje. A zęby ładować akumulator zasilaczem impulsowym, muszę mieć początkowe napięcie na przykład jakie mam 53V ale spinając z baterią zasilacze napięcie spada do napięcia baterii do 48V i w trakcie ładowania napięcie się wyrównuje do 53V koniec dalej nie pójdzie. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z natężeniem nim bardziej (dokładnie tak działa alternator w samochodzie) nim bateria jest bardziej rozładowana tym większe natężenie początkowe, przy 53V będzie równo "0".

  Czy to oznacza, że ładujesz te akumulatory jednocześnie z paneli i z sieci?
  Jeżeli tak, to ile energii pochodzi z sieci, a ile z PV.

  Dokładnie tak. A to pierwsze zdjęcie właśnie pokazuje ile leci z paneli a ile z sieci. Czyli zasilacz z sieci pobiera 250mA(75W), plus panele a miernik pokazuje składową zasilacz+panele=131W tyle leci na ładowanie baterii, pod czas rozładowywania baterii. Bateria połączona z 3 stringami paneli dla tego prąd rozładowywania baterii jest ograniczony panelami, co z kolei pozwala ładować baterię. Nie wiem jak to się dzieje nie rozumiem Kirkoffa jakbym miał to komuś wytłumaczyć co on tam napisał to dam rady ale zrozumieć samemu to ponad moje zmysły umysłowe.
  Zdaję sobie sprawy, że to strasznie zagmatwane ale tylko tak można osiągnąć tego co mam, żadna inna kombinacja nie daje takiego efektu.

  131-75=56W. A z takiego samego stringu podłączonego do MPPT leci dokładnie tyle samo 57W. Co za dziwny zbieg okoliczności, bo nie budowałem tego zasilacza przez pół roku jak to robił kolega @... a kupiłem go za 5kę.

  Dla czego tak zrobiłem dowiesz się z tematu Instalacja PV za 1500zł jeżeli tego nie skasowali moderatorzy.

 • #23 17 Mar 2019 13:52
  Q-mac
  Poziom 23  

  Przy takich pojemnościach, powinno się balansować poszczególne ogniwa. Powinno się kontrolować ładowanie (a co jeśli jedna cela padnie ?) Samo łączenie szeregowe zasilaczy też jest trochę nieszczęśliwe. Niektóre zasilacze mają podłączone GND do PE. Co w sytuacji jeśli jeden zasilacz się uszkodzi, napięcie wyjściowe wzrośnie o 3-4V i tak zostanie podczas ładowania ?

  Owszem można powiedzieć że proces trzeba kontrolować. Ale jeśli mam takie akumulatory 3 dni i bez przerwy pilnować to dziękuję za takie ładowanie...

 • #24 17 Mar 2019 15:01
  pkorol
  Poziom 17  

  Tak jest masz rację, jest taki balansjer co balansuje poszczególne cele w akumulatorach rozruchowych, bo akurat takie mam. A moje skazane na ciężką, wykańczająca wręcz pracę. Jak wytrzymają pół roku to sukces.
  Moje nie mają tego połączenia. mówiłem o przeróbce zasilaczy, wymiana wyjściowych kondensatorów na mocniejsze i takie tam. Po drugie zasilacze monitorują napięcia więc raczej niema poroblemu. Z resztą po to te badania by wykryć nie doskonałości i je usprawnić. Moje baterję ładuje słońce, jedynie co planuje podbijać napięcie w nocy by zagotować. Czyli postępować zgodnie z instrukcją ładowania.

 • Pomocny post
  #25 17 Mar 2019 18:24
  kj1
  Specjalista elektryk

  pkorol napisał:
  tyle leci na ładowanie baterii, podczas rozładowywania baterii.

  To jednocześnie ładuje i rozładowujesz tą baterię?
  Czym (jaką mocą rozładowujesz te akumulatory)?
  pkorol napisał:
  Nie rozumiesz podstawowej zasady działania zasilacza impulsowego.

  Wprawdzie jestem przeciwnego zdania, ale, jeżeli możesz, wytłumacz mi tą "podstawową zasadę działania zasilacza impulsowego"
  pkorol napisał:
  z sześciu panelami fotowoltaicznymi GS50 50W 60V połączonymi równolegle.

  Tyle, że te panele nie dają 60V. Wprawdzie napięcie otwartego obwodu to 58-62V, ale napięcie MPPT to 43V (przy oświetleniu 1000W/m2)
  Jeżeli ten WattMeter z pierwszego zdjęcia podaje napięcie na panelach (49,1V), to jesteś daleko od punktu MPPT (masz te panele niedociążone).

 • #26 17 Mar 2019 19:16
  pkorol
  Poziom 17  

  Dokładnie tak WattMeter podaje 12V zasilacz+52V panele (52V mają moje obwodu otwartego)=64V. 49,1V napięcie na baterii. O punkcie MPPT decyduje zasilacz raz dolewa prądu raz odcina i tak w kółko. Czyli jeżeli podłączę sam panel pod akumulator to ładowanie też będzie ale takie sobie (nie pamiętam jakie wartości) dopiero napięcie zasilacza przesuwa punkt MPPT nie wiem o ile tego już nie mogę zmierzyć, może to wygląda tak 49,1-12V zasilacz, reszta panele 37,1V?

  Ja to tłumaczę tak:

  pkorol napisał:
  Nie rozumiesz podstawowej zasady działania zasilacza impulsowego. Czyli "jeżeli przez 24h będziesz ładował akumulator o napięciu 48V prądem początkowym 0,66A", to w miarę naładowania akumulatora prąd spadnie do "0". Zasilacz nie pcha prąd do akumulatora tylko daje tyle ile ten chce wziąć bateria. Dla tego nie mam strat takich jakie ma prostownik, bo nie pcham prądu tylko daje. A zęby ładować akumulator zasilaczem impulsowym, muszę mieć początkowe napięcie na przykład jakie mam 53V ale spinając z baterią zasilacze napięcie spada do napięcia baterii do 48V i w trakcie ładowania napięcie się wyrównuje do 53V koniec dalej nie pójdzie. Dokładnie tak samo wygląda sytuacja z natężeniem nim bardziej (dokładnie tak działa alternator w samochodzie) nim bateria jest bardziej rozładowana tym większe natężenie początkowe, przy 53V będzie równo "0".


  kj1 napisał:
  To jednocześnie ładuje i rozładowujesz tą baterię?
  Czym (jaką mocą rozładowujesz te akumulatory)?


  Tak, rozładowuję tak: AKU+ Panele (6 szt równolegle). Bateria ma 95V. Panele na biegu jałowym miały 150V
  Słońce w baterii. Ładowanie baterii 48V zasilaczem ATX i panelem słonecznym
  Zdjęcie zrobione w tym samym czasie co tamto u góry.

 • #27 17 Mar 2019 19:19
  Q-mac
  Poziom 23  

  Nie ma "mocniejszych" kondensatorów, usuwanie połączeń PE podnosi zaburzenia, lub likwiduje ochronę przeciw porażeniową (zależy gdzie). Zasilacze nie "monitorują" napięć. One je stabilizują i niestety jest ryzyko, że zawiodą. Takie akumulatory to ogromny ładunek energii, prądy zwarciowe liczone są w kA. Trzeba odpowiednio się z nimi obchodzić

 • #28 17 Mar 2019 19:53
  kj1
  Specjalista elektryk

  pkorol napisał:
  Panele (6 szt równolegle). Bateria ma 95V. Panele na biegu jałowym miały 150V
  A skąd Ci się te 150V na panelach (połączonych równolegle) wzięło?

  Bateria też nagle się podwoiła?

 • #29 17 Mar 2019 20:31
  pkorol
  Poziom 17  

  Q-mac napisał:
  Nie ma "mocniejszych" kondensatorów, usuwanie połączeń PE podnosi zaburzenia, lub likwiduje ochronę przeciw porażeniową (zależy gdzie). Zasilacze nie "monitorują" napięć. One je stabilizują i niestety jest ryzyko, że zawiodą. Takie akumulatory to ogromny ładunek energii, prądy zwarciowe liczone są w kA. Trzeba odpowiednio się z nimi obchodzić


  O jej! A o jakich zasilaczach rozmawiamy? Ja o ATX ao ni właśnie to wszystko mają i monitoring i produkcję i stabilizację-superwizor, monitor błędu i takie tam poczytaj i wracaj z najnowszą wiedzą a nuż coś dobrego podpowiesz. Zostawiłem oryginalne przewody po 4 zły +/-. Raczej kA nie wytrzymają.
  Kondensatory wymieniam dokładnie z 16V na 35-300V zależy co mam pod ręką. Ale podłączałem dziś nie tknięte zasilacze i wszystko chodzi. Tyle, że nie naładuje akumulatora na wprost, trzeba odłączać monitor +12V i będzie śmigał

  Dodano po 8 [minuty]:

  kj1 napisał:
  pkorol napisał:
  Panele (6 szt równolegle). Bateria ma 95V. Panele na biegu jałowym miały 150V
  A skąd Ci się te 150V na panelach (połączonych równolegle) wzięło?

  Bateria też nagle się podwoiła?


  O jej, przepraszam, przepisałem z oryginału i mi się wydawało, że brakuje słowa panele. Oczywiście Panele+Aku. Bateria podwoiła, bo połączyłem szeregowo 2 szt 48ki.
  Tu oryginał: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=17831212#17831212

  Dodano po 4 [minuty]:

  Q-mac napisał:
  Nie ma "mocniejszych" kondensatorów

  Zasilacze co masz na sprzedaż nie sprawdziły się padły wszystkie, oni nie mają żadnego zabezpieczenia. Do puki miałem w baterii 2-3 aku było ok ale gdy porobiłem na 48 to nie wytrzymały.

  Dodano po 17 [minuty]:

  Na swoim sterowniku grzałki mogę przesuwać punkt mocy MPPT, wiec jest ustawiony na idealną produkcję, dla tego nie do końca pasuje do tego co podajesz.

 • #30 17 Mar 2019 20:49
  kj1
  Specjalista elektryk

  pkorol napisał:
  O jej, przepraszam, przepisałem z oryginału i mi się wydawało,


  Szczerze mówiąc, to nie wiem w jakim celu prowadzisz ten temat.
  Jeżeli oczekujesz, że wszyscy będą Cię wychwalali, jaki to niby genialny jesteś, to chyba się już przekonałeś, że to na elektrodzie tak nie działa.

  Jak dla mnie to jest tu jeden wielki chaos. Raz są pojedyncze 12V akumulatory, za chwilę pojawia się bateria 48V, która nagle przemienia się w 95V. Panele o napięciu otwartego obwodu 60V po obciążeniu dają 150V. Akumulatory niby ładujesz z paneli, ale okazuje się że większość energii do ich naładowania pochodzi z sieci. Napięcie MPPT Twoich paneli to 43V (przy pełnym słońcu), Twoje mierniki pokazują 49V, a Ty twierdzisz, że to jest właśnie MPPT bo coś Ci tam jakiś zasilacz przesunął.
  To wszystko się kupy nie trzyma.
  Przy okazji chcę Ci przypomnieć że zaczynasz bawić się napięciami, które są groźne dla zdrowia i życia, a nie masz do tego żadnych kwalifikacji.
  Ogarnij to. Narysuj schematy połączeń, zaznacz gdzie umieściłeś mierniki i co nimi mierzysz.
  Może wtedy ktoś Ci będzie w stanie coś konkretnego doradzić

  W tej chwili, jak dla mnie, to ten temat (jak i Twój poprzedni) nadaje się jedynie do kosza. Bo nie tylko nic z niego nie wynika, ale działania jakie podejmujesz mogą stanowić zagrożenie zdrowia i życia (Twojego i Twoich ewentualnych naśladowców)