Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Autoklaw SMS Asma - jak ustawić na 134 stopnie?

Szymon29777 14 Mar 2019 22:35 102 3
  • #1 14 Mar 2019 22:35
    Szymon29777
    Poziom 8  

Witam.
    Wszedłem w posiadanie starego autoklawu SMS Asma i mam problem - mianowicie jak ustawić program na 134 stopnie?
    Wybrałem czas suszenia 10 minut i minutnik również nastawiłem na 10 min. Autoklaw osiągając 121 stopni i ciśnienie 2.1 bar rozpoczął odliczanie czasu sterylizacji. Temperatura oscylowała maksymalnie do 124 stopni. Czy ktoś wie jak wybrać program na 134 stopnie?
    Z góry dziękuję za pomoc. W załączniku przesyłam foto autoklawu.
    Autoklaw SMS Asma - jak ustawić na 134 stopnie?

0 3
  • Pomocny post
    #2 15 Mar 2019 09:07
    leonard64
    Poziom 16  

Wygląda na to, że masz uszkodzony autoklaw. Jest kilka możliwości:
    1. uszkodzony termometr - przy ciśnieniu 2,1 bara temperatura pary wynosi ok.134,5 st. C
    2. niedrożny przewód lub uszkodzone naczynie kondensatu - kapilara termometru jest na wyjściu kondensatu, jeśli nie ma przepływu odczyt jest zafałszowany
    3. mniej prawdopodobne, ale możliwe po nieudolnych próbach naprawy: uszkodzony manometr (błędne odczyty ciśnienia) plus zamienione podłączenia przełączników wyboru temperatury sterylizacji ewentualnie rozregulowane ustawienia regulatora ciśnienia.

Osobiście obstaję przy drugiej możliwości, ale wszystko jest możliwe.

Ponadto przełącznikami u góry wybiera się tylko temperaturę sterylizacji, podany czas jest tylko zalecanym do rodzaju wsadu. I tak od lewej:
    -narzędzia i materiały nieopakowane w temperaturze 134 st. C - zalecany czas sterylizacji minimum 10 min. (ustawiasz na zegarze)
    -narzędzia i materiały opakowane w temperaturze 134 st. C - zalecany czas sterylkizacji 20 min.
    -"gumy" materiały sterylizowane opakowane lub nie w temperaturze 121 st.C

Po zasygnalizowaniu akustycznym zakończenia procesu sterylizacji aby przejść do fazy suszenia należy lekko uchylić drzwi komory, i ustawić czas suszenia na zegarze, w czasie którego komora jest podgrzewana. Jeżeli drzwi pozostaną zamknięte autoklaw po prostu zaczyna stygnąć razem z wsadem.

0
  • #3 15 Mar 2019 12:59
    Szymon29777
    Poziom 8  

Ogromne dzięki za pomoc !!
    Ustawiłem autoklaw na program 121 i osiągnął następujące parametry: temperatura w granicach 115 stopni. Natomiast ciśnienie równo 1.1 bar. Gdy spadało do 1 bar uruchamiała się grzałka i wracało na 1.1 bar. Czyli wynika , ze z programami i ciśnieniem wszystko chyba ok ? Jeśli problemem jest termometr - to czy jestem w stanie gdzieś jeszcze taki dokupić ?

0
  • #4 19 Mar 2019 07:31
    leonard64
    Poziom 16  

Ciśnienie jest OK dla procesu w 121.
    W nowszych modelach SMS zrezygnował z oddzielnego termometru, i na skali manometru pojawiła się podziałka z temperaturą proporcjonalną do ciśnienia. Zanim zdecydujesz się na zakup termometru sprawdź odprowadzanie kondensatu. Krytycznym parametrem dla skuteczności sterylizacji jest ciśnienie i z tego względu termometr nie jest niezbędny.

0