Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

acer p5290 - Rozgrzewa Lampę by po chwili ją ostudzić i się wyłączyć

bartekk777 14 Mar 2019 22:50 141 2
  • #1 14 Mar 2019 22:50
    bartekk777
    Poziom 12  

Witam serdecznie

Dostałem w prezencie wspomniany wyżej projektor marki Acer model p5290 - jeśli zrobię, będzie mój.
    Projektor nie włącza się poprawnie tj. po podłączeniu zasilania i kliknięciu przycisku power rozgrzewa lampę lecz kiedy logo jest już jasne i wyraźne obraz zaczyna migać, następnie logo zmienia kolory (z białego na czerwień, niebieski - różnie), po czym rozpoczyna się proces chłodzenia i wyłączania projektora. Od migania do zmiany kolorów i studzenia całość trwa może 2sec.

Do tej pory przejrzałem:
    - Moduł zasilania - bez niepokojących wskazań
    - Lampa i sterownik - wydaje się być sprawna (edit: jest sprawna), Grzeje się prawidłowo, brak uszkodzeń fizycznych wewnątrz lampy, cały projektor (w tym lampa) nie pracował dłużej niż 200h

Moje obawy wzbudza
    - jeden z wentylatorów lampy, który się nie uruchamia (choć jest sprawny) - tyle, że nie miałem tego projektora zanim się zepsuł. Możliwe, że ten mniejszy went. uruchamia się dopiero po osiągnięciu określonej temperatury.
    - jest jeszcze kwestia zabezpieczenia (termostatu? edit: jest sprawny) KLIXON YS11A100B-C6 przykręconego do radiatora modułu lampy. Nie znam zasady działania tego elementu - nie mogę znaleźć specyfikacji. Z tego co doczytałem przewodzi w określonym zakresie temperatur, natomiast po osiągnięciu temperatury coś między 70-100C się otwiera i przestaje przewodzić (przepraszam, jeśli chrzanię głupoty).
    Co do ostatniego. W internecie jest dużo tematów o awaryjności tego konkretnego elementu (może stracił swoje właściwości). Myślałem o tymczasowym zastąpieniu tego elementu zworą (dla testów), ale nie znając zasady działania (czy powinien mieć jakąś rezystancję itp.) wolałbym nie ryzykować, do czasu, aż będę wiedział jak zrobić to dobrze.
    - układu sterownia lampą lub fragmentu płyty odpowiadającego za komunikację z tym układem

Proszę o pomoc lub podpowiedź, co mógłbym jeszcze sprawdzić.

0 2
  • #3 20 Mar 2019 00:15
    bartekk777
    Poziom 12  

W pierwszej kolejności dziękuję za odpowiedź.
    Mam podobne objawy jak na filmie w poście, do którego mnie odsyłasz. Temperaturę sprawdzałem, lampę też (dla pewności także w innym projektorze - sprawna).

Edycja: Termostat jest sprawny. Co do objawów - tuż przed zgaszeniem lampy zatrzymuje się koło kolorów (stąd bierze się miganie kolorów na obrazie startowym) następnie po ok 2s wygaszana jest lampa (tak samo dla dwóch różnych lamp o odpowiednich parametrach). Wygląda na to że czas wrócić do szukania dziury w całym albo na płycie odpowiadającej za sterowanie lampy, albo gdzieś na płycie głównej projektora.

0