Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polecana literatura - Radioelektryka

Sargerasek 15 Mar 2019 08:11 156 5
 • #1 15 Mar 2019 08:11
  Sargerasek
  Poziom 1  

  Cześć,

  Jako nowy użytkownik chciałbym wszystkich przywitać i prosić o wskazówkę co do literatury dot. radioodbiorników lampowych.

  Otóż posiadam 2 radia lampowe:
  1) Carmen MK II produkcji rumuńskiej z '63
  2) Tesla T 516A Largo produkcji czechosłowackiej z '51

  Oba odbiorniki wymagają nie tylko renowacji (tym się już zająłem na własną rękę), ale także napraw czysto elektrycznych. W grę wchodzą nie tylko przeskalowanie i dostosowanie do aktualnego napięcia w sieci, ale też bardziej złożone naprawy, jak wymiana głośnika, transformatora, czy wymiana/konstrukcja cewek ferrytowych. Ogólnie w środku grasowały myszy, więc trudno mi przewidzieć, co jeszcze wymaga napraw.

  Tu pojawia się problem, ponieważ nie tylko nie mam w tej materii żadnego wykształcenia, ale i moje pojęcie o elektryce jako takiej jest dość blade. O ile rzeczy bardziej mechanicznych byłem w stanie się nauczyć czytając fora i próbując na własną rękę, o tyle tu sprawa jest bardziej złożona. Szkoda mi wywalać wnętrze i wstawiać jakąś nowoczesny rdzeń, więc chciałbym się nieco podszkolić sięgając po literaturę fachową.

  Po tym przydługim wstępie przechodzę do meritum mojego pytania: jakie książki/czasopisma polecacie do nauki radioelektryki, ale typowo lampowej. Ja znalazłem na internecie prace zbiorowe "Radioelektryka. Poradnik inżyniera" napisany pod kierunkiem Andrzeja Wojnara, ale nie wiem czy mnie nie przerośnie. Podzielcie się proszę doświadczeniami i doradźcie coś dobrego dla laika.

  Pozdrawiam,

  Jakub

  0 5
 • #2 15 Mar 2019 09:02
  pawlik118
  Poziom 25  

  Hej,
  Jeśli wymianę głośnika lub transformatora określasz jako "bardziej złożone naprawy" to nie polecam Ci zabierać się za przestrojenie czy dostosowanie do aktualnego napięcia sieci.

  Co do Twojego pytania - poczytaj o lampach, jak działa trioda i inne.

  0
 • #3 15 Mar 2019 09:09
  ^ToM^
  Poziom 34  

  Jeśli chodzi o lampy, to moim zdaniem bardzo dobre są:

  Kurs radiotechniki, N.M. Izjumow
  Podstawy radiotechniki, N.M. Izjumow

  Do kupienia za grosze na allegro lub w antykwariacie.
  Link

  Lampy elektronowe, J. Hennel
  Lampy elektronowe i półprzewodniki, L. Niemcewicz

  1
 • #4 15 Mar 2019 09:29
  miro.nasz
  Poziom 22  

  Witaj!
  W Elektrodzie znajdziesz Radio-amatory z lat 50-tych. W radio-amatorach z lat 50 były opisywane radia lampowe i jak ich naprawiać. Znajdziesz literaturę,Podstawy Elektrotechniki różne wzory podstawowe.Elektronika w pytaniach i odpowiedziach Skolimońskiego,Poradnik Encyklopedia Radio-amatora Niemcewicza,Radio odbiorniki naprawa i strojenie Lewiński,Co Radio-amator wiedzieć powinien Borowskiego.
  Podstawy radiotechniczne podzespoły Szeftibl Abert.Doś ciekawe wydanie było Radiotechnika Maruczewski. Książki,które podałem to szukać w Bibliotekach i Antykwariatach. Nazwiska mogłem pomylić -pisałem z głowy za co przepraszam.
  Radio Amatory z lat 1950 jeszcze mam.Gdybyś bardzo chciał to bym Ci odstąpił.
  Pozdrawiam Miro.Nasz

  1
 • #5 16 Mar 2019 04:28
  ZEP_Fantastron
  Poziom 11  

  Polecam serdecznie te książki:

  Sacharewicz, Żerebcow - "Zasady radiotechniki"
  Lewiński - "Naprawa i strojenie odbiorników radiowych"

  Ta druga pozycja to świetny podręcznik naprawy radioodbiorników, ale trzeba mieć na względzie, że pisany był w czasach normalnej eksploatacji odbiorników lampowych. W przypadku, gdy radio przeleżało w piwnicy ze 30 lat, podejście do naprawy będzie nieco inne. Zawsze przed pierwszym włączeniem urządzenia trzeba wykonać pewne czynności wstępne i pomiary, jak np. formowanie kondensatora elektrolitycznego. Ponadto w zabytkowym sprzęcie unika się wymiany jakichkolwiek elementów - raczej regeneruje się stare części - aby urządzenie było w jak najwyższym stopniu oryginalne.

  0