Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] CFT-750-14CS 750W - Komputer się nie uruchamia

AdiBielo 15 Mar 2019 10:33 129 13
  • #1 15 Mar 2019 10:33
    AdiBielo
    Poziom 11  

Wróciłem z tygodniowego urlopu, przed którym wszystko było ok i komputer w ogóle się nie uruchamia. Głucha cisza, nic nie startuje. Sprawdzałem kable zasilające i sam zasilacz przez zwarcie pinów przewodów zielonego i czarnego - sam nie wstał ale po obciążeniu dyskiem już zaskoczył, natomiast podpięty do płyty głównej nie reaguje na wyciskanie przycisku na obudowie. Może to istotne - jak mnie nie było to listwa zasilająca była odłączona, choć nie sądzę, że to miało znaczenie. Większa część komputera ma około 2 lata, ale sam zasilacz to już staruszek ponad 10 letni. Czy jest opcja, że powiedzmy przycisk padł i czy da się go wymienić, a przynajmniej jakiś sprawdzić? Dodam jeszcze, że zwykle nie uruchamiałem komputera przyciskiem a wzbudzałem klikiem myszy lub klawiatury, co obecnie oczywiście jest niemożliwe, bo po tygodniu bez zasilania komputer nie trzyma napięcia na portach USB.

Parametry komputera:
    zasilacz Chieftec CFT-750-14CS 750W
    płyta ASRock 970A-G/3.1
    procesor AMD FX-8300
    pamięci G.SKILL 16GB 2400MHz RipjawsX CL11 16GB (4x4GB)
    karta MSI GeForce 1050 Ti GAMING X
    SSD Adata SU 800 256GB
    HDD Toshiba p300 2TB

0 13
  • Pomocny post
    #2 15 Mar 2019 10:35
    sosarek

Poziom 43  

Zacznij od podmiany tego zasilacza.

0
  • #3 15 Mar 2019 11:51
    AdiBielo
    Poziom 11  

Zanim wydam 200-300 zł na nowy zasilacz jednak wolał bym najpierw wiedzieć czy to nie jest coś o wiele bardziej banalnego, np przycisk w obudowie za 5 zł. Albo niech się wypowie ktoś kto się zna na zasilaczach czy coś zmierzyć miernikiem elektrycznym lub jakie zdjęcie zrobić żeby mógł ocenić stan kondensatorów itp.

0
  • #4 15 Mar 2019 11:53
    sosarek

Poziom 43  

PODMIEŃ go na inny by wykluczyć uszkodzenie np.płyty, procesora, pamięci itd.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1033745.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2567557.html
    Chociaż czytając

AdiBielo napisał:
    jakie zdjęcie zrobić żeby mógł ocenić stan kondensatorów itp.

nie masz pojęcia o elektronice, w zasilaczu są napięcia niebezpieczne dla życia więc samemu nie bierz się za to.

0
  • #5 15 Mar 2019 12:06
    AdiBielo
    Poziom 11  

To inaczej... Jak zewre na sztywno na płycie głównej piny od pwr_switch i władze zasilacz to wykluczę kwestię przycisku czy spalę płytę? Czy alternatywnie mam zewrzeć te piny na chwilę?

Po chwili wpadł mi prostrzy pomysł... Podepne pod piny przycisku przewody od przycisku reset. To wykluczy wadliwy przycisk, chyba że jakimś cudem reset też nie działa

0
  • #6 15 Mar 2019 12:09
    sosarek

Poziom 43  

Jak zewrzesz piny i włączysz zasilacz?
    Zasilacz ma być normalnie podłączony, zwarcie pinów jest jak wciśnięcie przycisku na obudowie.

AdiBielo napisał:
    Podepne pod piny przycisku przewody od przycisku reset. To wykluczy wadliwy przycisk, chyba że jakimś cudem reset też nie działa

Możesz, wątpię by oba były wadliwe.

0
  • #7 15 Mar 2019 12:24
    AdiBielo
    Poziom 11  

Na resecie też nie wstaje. Idę do sklepu komputerowego po nowy zasilacz w takim razie, bo faktycznie za mało się znam, żeby samemu coś takiego naprawiać

Dodano po 9 [minuty]:

Mają na sklepie w tej chwili Corsair VS 550W za 219 zł. W zupełności wystarczy moim zdaniem. Zobaczymy, czy wstanie na nim. Na wszelki wypadek wezmę jeszcze baterie do BIOSu, ale raczej mała szansa, że padła.

0
  • #8 15 Mar 2019 12:26
    sosarek

Poziom 43  

W pierwszej kolejności pożycz od kogoś zasilacz zamiast wydawać pieniądze na "coś" co akurat będzie w sklepie bo może się okazać że kupisz zwykłe g...
    Swoją drogą masz w specjalizacji "elektromonter" i napięć nie potrafisz pomierzyć?

0
  • #9 15 Mar 2019 12:43
    AdiBielo
    Poziom 11  

Napięcia są ok w tym problem. A pożyczyć nie ma od kogo. Podejrzewam, że tu chodzi o brak mocy spowodowany archaiczną budową tego zasilacza - w sensie ma on 4 niezależne linie 12V po jakieś 20A a nie jedną o dużej mocy, a komputer niedawno był rozbudowany o dodatkowy ram i drugi dysk, choć działał jakiś czas i w tej konfiguracji. No a wpisany zawód... Moja praca polega głównie na montażu oświetlenia w dużych halach. Prąd stały to przerabiałem ze 20 lat temu w szkole, choć kiedyś nawet zbudowałem domowej roboty prosty zasilacz - to dzisiaj już nie mam pojęcia jak dokładnie działał.

A zakupiony sprzęt w oryginalnym opakowaniu mogę zwrócić w 10 dni.

0
  • #13 15 Mar 2019 15:33
    AdiBielo
    Poziom 11  

badboy84 napisał:
    Brak mocy w komputerze który potrzebuje ze 200W i zasilaczu który ma 750?! ...

W papierach... A na pojedynczej linii 12V ledwo 230. No i ponad 10 lat na karku.

Ogólnie po zmianie zasilacza komputer wstał, także to było to.

0
  • #14 17 Mar 2019 20:26
    AdiBielo
    Poziom 11  

Komputer śmiga na nowym zasilaczu, choć wysypał się w międzyczasie BIOS i trzeba było mu zmienić baterię i go zresetować do ustawień fabrycznych, ale to nieistotny szczegół.

0