Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControl
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Siemens WM14E4R0/08 - nie odpompowuje wody po zakończeniu cykli, błąd F18

luvthaway 15 Mar 2019 11:16 105 6
  • #1 15 Mar 2019 11:16
    luvthaway
    Poziom 2  

Przeglądałem forum i żadne rozwiązanie nie pomogło. Wąż odpływowy czysty, wąż łączący pompę ze zbiornikiem czysty, filtr czysty, w zbiorniku śmieci nie ma, pralka jest regularnie czyszczona i aktualnie zaraz po czyszczeniu preparatem, szlamu nie ma.

Co się dzieje:
    Po zakończeniu kolejnego cyklu (pranie wstępne, zasadnicze, płukanie) pralka nie odpompowuje wody i nie przeskakuje do następnego. Przykładowo na programatorze zostaje 20min do końca po praniu zasadniczym, programator próbuje włączyć pompę, która tylko buczy ale nie pompuje. Przy dłuższym oczekiwaniu programator schodzi nawet do 1min, a po przekroczeniu jakiegoś czasu wyrzuca błąd F18, czyli przekroczony czas pompowania. Wodę trzeba spuścić ręcznie wężykiem.
    Jeśli nie doczekam błędu na programatorze i wcześniej spuszczę wodę wężykiem, to załącza się kolejny cykl, programator koryguje czas do wymaganego na kolejne cykle i rusza program, np. płukanie. Po płukaniu ta sama sytuacja, nie załącza się pompa.

Przy kodzie błędu F18 wg instrukcji serwisowej z innej pralki do sprawdzenia jest odpływ, pompa, czujnik przepływu. Wg innych poradników (np na north) do tego typu objawów powinno się sprawdzić w kolejności przepływomierz i elektrozawór > hydrostat > pompa . Przepływomierz i elektrozawór są chyba sprawne, bo nie ma problemów z napełnianiem zbyt dużej ilości wody. Nie mam pewności co do hydrostatu i pompy, nie wiem jak dokładnie te części działają.

Wymieniłbym pompę od razu, ALE przy niższym poziomie wody okazuje się że pompa działa. Włączam program płukania do momentu aż widać wodę w bębnie, przełączam na odpompowanie i pompa spuszcza wodę normalnie. Po odkręceniu filtra wiatrak kręci normalnie, nie da się go zatrzymać. Problem jest więc tylko przy większej ilości wody. Nie mam możliwości odkręcenia filtra żeby sprawdzić czy wiatrak kręci przy wyższym poziomie bo bym zalał chatę.

Pytania:
    Jest możliwe że jest to wina hydrostatu, który nie załącza pompy przy wyższym poziomie wody? Albo innej części?
    Jak sprawdzić czy pompa jest całkiem sprawna? Mam ją wymienić w ciemno, czy najpierw hydrostat? Cena zamiennika to 90zł więc wolałbym wiedzieć że nie wymieniam jej bez potrzeby.
    Czy dla tego modelu można wykonać programy testowe? Znalazłem w sieci programy testowe do WM14S771EX16 na stronce serwis-elektroniki, ale wiadomo inny panel więc nie do zastosowania.
    Jeśli są dostępne to czy posiada ktoś programy testowe i kody błędów do tej pralki? Siemens WM14E4R0/08

Z góry dzięki! Jesteście najlepsi :D

0 6
  • SterControl
  • #2 15 Mar 2019 12:40
    wiertacz
    Poziom 34  

Jak masz miernik to zmierz jakie napięcie dochodzi do pompy w czasie gdy ona tylko buczy a nie pracuje.
    Może z jakiegoś powodu nie dostaje pełnego zasilania.

0
  • SterControl
  • #3 15 Mar 2019 13:32
    luvthaway
    Poziom 2  

Mam prosty miernik z ostrymi końcówkami, ale jakaś porada jak to zmierzyć? Musiałbym przy napełnionej i uruchomionej pralce, a żeby dostać się do pompy rozbieram cały front, od tyłu jest tylko klapa na koło pasowe. Spód cały zakryty od układu kontroli wycieku. Chyba że rozebrać całą obudowę, góra i boki a front zostawić? Rozebrać front, podłączyć miernik i wyprowadzić jakoś przewody na zewnątrz, założyć front i odpalić. Jakiś lepszy sposób?

0
  • #4 15 Mar 2019 18:25
    Kenworth 18
    Poziom 35  

Nie rozkręcaj pralki by zrobić pomiary.
    Można pralkę postawić na przykład na dwa krzesła itp. a wtedy jest dostęp do przyłącza elektrycznego pompy lub dwa przewody wpiąć we wtyczkę pompy i wyprowadzić na zewnątrz.
    Najprościej było by odpiąć wtyczkę pompy i zrobić pomiary, ale pralka nie wykrywając pompy może zatrzymać pracę urządzenia pokazując błąd z tym związany.
    Myślę, że przyczyną może być wyesploatowany nadmiernie silnik pompy spustowej: https://north.pl/karta/pompa-odplywowa-komple...e4r0-08--siemens--ebs026,HB9-7W-CLM9-GC2.html
    Oczywiście zakup kompletnej pompy to spory koszt, ale można zakupić sam silnik: https://www.gosdom.com.pl/produkt/2102/pralki...ompy-3-zatrzask-kostka-przod-kwadr-bosch.html
    Najpierw jednak niech kolega zrobi pomiary jak radził kolega wyżej.

0
  • #5 15 Mar 2019 19:04
    mrice
    Specjalista AGD

Kenworth 18 napisał:
    Można pralkę postawić na przykład na dwa krzesła
    I ją z nich zwalić, albo co gorsza spuścić ją sobie na głowę. Co najmniej głupi pomysł.
    Kenworth 18 napisał:
    wtedy jest dostęp do przyłącza elektrycznego pompy
    Nie będzie.
    luvthaway napisał:
    Spód cały zakryty od układu kontroli wycieku.
    luvthaway napisał:
    Czy dla tego modelu można wykonać programy testowe?
    Można, ale to nic nie wniesie.
    luvthaway napisał:
    Wg innych poradników (np na north) do tego typu objawów powinno się sprawdzić w kolejności przepływomierz i elektrozawór > hydrostat > pompa.
    Tak się składa, że poradniki North w wielu kwestiach to bzdury rozjeżdżające się z rzeczywistością.

Na 90% masz do wymiany pompę, kolejne 9,9% to zablokowanie układu spustowego i na koniec 0,1% na nieprawidłowe zasilanie.

0
  • #6 15 Mar 2019 19:11
    Piotr2608

Poziom 38  

F18 Water drain time exceeded
    - the drain pump is defective or clogged;
    - the N1 level is not reached;
    - the switch of the pressure switch is blocked;
    - malfunction of the water level controller.

Clean the drain pump.

0
  • #7 16 Mar 2019 12:07
    Gobro
    Poziom 28  

Jeżeli masz podłączony odpływ z pralki przez syfon bezpośrednio w rurę kanalizacyjną , to trzeba sprawdzić syfon czy nie jest zabrudzony.

0