Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odcinający BMS 4s 40 A we wkrętarce

jutryna 15 Mar 2019 11:36 93 6
  • #1 15 Mar 2019 11:36
    jutryna
    Poziom 9  

Dzień dobry.

Jestem już po modyfikacji wkrętarki Bosch GSR 14,4 z ogniw niklowych na litowo-jonowe. Zastosowałem ogniwa Sony VTC5 i BMS od Chińczyka 4S 40A. Niestety przy szybkim naciskanie włącznika BMS odłączał zasilanie. Przy wolnym wciśnięciu silnik kręcił z dużą mocą.
    Próbowałem zastosować kondensatory 1000 mikro/25V i 4700mikro/25V włączane równolegle do wyjścia z BMS-a i nic.
    Zastosowałem rozwiązanie jak na załączonym zdjęciu. Zmostkowałem rezystor w czerwonym kółku. Po tej modyfikacji wkrętarka rusza od razu, bez znaczenia czy gwałtownie ją włączam czy nie.
    Sprawdziłem na razie jak ładuje - i jest ok, nic się nie grzeje. Rozładowania i pracy pod dużym obciążeniem jeszcze nie miałem okazji przetestować (ręką nie mogę wkrętarki zatrzymać)

Pytanie do Was znających się na elektronice: czy takie rozwiązanie może mieć jakieś negatywne skutki?

Pozdrawiam

0 6
  • #2 15 Mar 2019 12:38
    wiertacz
    Poziom 34  

To co zmostkowałeś to jest kondensator a nie rezystor.
    Czym się kierowałeś wybierając element do zmostkowania ?
    Na chybił trafił czy czymś innym ?
    Aby mieć pewność czy to nie zaszkodzi to trzeba znać schemat tego bms-a.

0
  • #4 15 Mar 2019 19:57
    wiertacz
    Poziom 34  

Tylko, że to jest schemat od innego bms-a.
    Porównałeś ze swoim czy choć częściowo się zgadza ?
    Bo nie ma pewności który kondensator zmostkowałeś.
    Jeśli sterowanie tranzystorami jest podobne w twojej płytce do tego ze schematu to zapoznaj się z tymi informacjami. Tam jest opisany podobny problem do twojego.

http://www.78294.ru/forum/23-232-1

0
  • #5 15 Mar 2019 21:38
    jutryna
    Poziom 9  

Czytałem to co pisze Rosjanin. Jednak cały czas nurtuje mnie pytanie: jakie mogą być konsekwencje zmostkowania kondensatora, który steruje(?) tranzystorem? Proszę o zrozumienie, nie jestem elektronikiem i wiedzę mam mizerną.

0
  • #6 16 Mar 2019 10:12
    wiertacz
    Poziom 34  

Ja też nie jestem zawodowym elektronikiem.
    Żeby ktoś jednoznacznie mógł odpowiedzieć na twoje pytanie musiałby wiedzieć który kondensator zmostkowałeś i znać rzeczywisty schemat.
    Biorąc jako przykład schemat który podałeś i zakładając, że ten kondensator jest połączony równolegle do rezystora 1M który jest między bazą i emiterem tranzystora Q7 to jeśli go zmostkujesz to wyłączasz całkowicie kontrolę napięć ogniw i zabezpieczenie przeciążeniowe.
    Czyli nie masz żadnych zabezpieczeń.
    W linku który podałem ten kondensator jest dołożony aby wydłużyć zwłokę w zadziałaniu zabezpieczeń.
    Ale to jest w tamtej płytce, a czy tak jest u ciebie to nie umiem powiedzieć.

0
  • #7 18 Mar 2019 07:13
    jutryna
    Poziom 9  

Przy ładowaniu balansowanie działa ok, przetestuję czy ogranicza/odcina podczas rozładowywania, i dam znać.
    Dziękuję za podpowiedzi.
    Pozdrawiam

0