Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Indesit WG835TX silnik nie obraca bębna

rysta 15 Mar 2019 11:47 180 7
  • #1 15 Mar 2019 11:47
    rysta
    Poziom 21  

Pralka Indesit WG835TX - zabytkowa ale do tej pory działała absolutnie niezawodnie.

Silnik nie obraca bębnem na żadnym programie.
    Wszystkie pozostałe funkcje działają prawidłowo, pompy i grzałka pracują, programator wykonuje funkcje (nie mam pewności do do załączania silnika bębna).
    Sterownik REMCO 5520, wymieniłem triak - bez efektów. Płytka sterownika wygląda na nieuszkodzoną, elementy nie przegrzane i czyste. Duży rezystor na płytce nie przypalony, wartość zgodna z kodem paskowym (12kom).
    Bardzo proszę o sugestie.
    Może ktoś jest w posiadaniu schematu pralki?

0 7
  • #3 15 Mar 2019 16:13
    mrice
    Specjalista AGD

rysta napisał:
    Bardzo proszę o sugestie.

Zaczyna się od sprawdzenia silnika a nie dłubania w module.

0
  • #4 18 Mar 2019 19:52
    rysta
    Poziom 21  

Konstrukcję pralki właśnie poznaję. Nie przypuszczałem, że taki zabytek ma silnik komutatorowy, tym bardziej, że jedyny ślad konstrukcji pralki o symbolu WG835 znaleziony na rosyjskim forum ma silnik asynchroniczny.
    Moduł sprawdziłem w pierwszej kolejności. Uszkodzony triak wymieniłem (nie wspomniałem wcześniej, że był uszkodzony).
    Dzisiaj zdemontowałem silnik. Szczotki krańcowo zużyte. Mam nadzieję, że silnik ruszy po wymianie.

0
  • Pomocny post
    #6 18 Mar 2019 20:43
    mrice
    Specjalista AGD

rysta napisał:
    Mam nadzieję, że silnik ruszy po wymianie.

Na 98% wszystko w temacie będzie

0
  • #7 20 Mar 2019 01:18
    rysta
    Poziom 21  

Po wymianie szczotek pralka ruszyła.
    Silnik niestety dobiega swoich dni - 22 lata intensywnego użytkowania zrobiło swoje. Jeszcze jednak trochę popracuje ;). Poza tym brak korozji, bęben szczelny bez wycieków, oryginalne gumy - nadal w dobrym stanie. Szkoda wyrzucać urządzenia...

Dziękuję za pomoc.

0
  • #8 20 Mar 2019 23:04
    zhudomel
    Specjalista AGD

rysta napisał:
    Silnik niestety dobiega swoich dni
    Niby dlaczego. Zużycie szczotek jest rzeczą naturalną.

0