Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zastosowanie linii napowietrznej do pv

15 Mar 2019 19:02 336 10
  • Poziom 3  
    Witam,
    Rozważam montaż instalacji fotowoltaicznej. Montaż paneli ma być na budynku A, w tym samym budynku umiejscowione zostaną dwa inwertery. Pierwszy zostanie podłączony w budynku A, natomiast połączenie drugiego trzeba przeprowadzić do budynku B oddalonego o około 15m. Nie ma możliwości wykonania przekopu.
    I w tym miejscu mam pytania:
    Czy zgodne ze sztuką będzie zastosowanie kabla napowietrznego?
    Jaki kabel AC do inwertera 4 kW?
    Czy jest literatura potwierdzająca taką możliwość podłączenia?
    Proszę o opinię specjalistów, nie na zasadzie "wydaje mi się".
    Dodam jeszcze, że istnieje już linia napowietrzna między tymi budynkami od licznika przy budynku B do rozdzielni w budynku A.
    Pytam, bo słyszałem dwie sprzeczne opinie. Z jednej strony linie napowietrzne stosowane są od lat, a z drugiej strony usłyszałem, że takie rozwiązanie nie jest bezpieczne.
    Z góry bardzo dziękuję za fachowe odpowiedzi.
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Poziom 21  
    Inwertery podłącza się do instalacji za licznikowej (patrząc od strony zasilania)
    Jak zrozumiałem to w budynku B masz licznik natomiast w bud. A licznika nie ma i od budynku B do rozdzielni bud. A jest zrobione zasilanie linią napowietrzną, jeżeli tak to inwertery przyłączasz do tej rozdzielni po ew. sprawdzeniu możliwości tej linii napowietrznej
  • Poziom 3  
    Istniejące łącze jest od licznika nr 2 do budynku B. Wiem, że trzeba zastosować nowy kabel od inwertera do rozdzielni, kwestia czy można go podwiesić? Czy taki kabel tylko i wyłącznie trzeba poprowadzić w ziemi?
  • Poziom 23  
    U siebie możesz robić co chcesz...
  • Poziom 21  
    Domin89 napisał:
    Istniejące łącze jest od licznika nr 2 do budynku B. Wiem, że trzeba zastosować nowy kabel od inwertera do rozdzielni, kwestia czy można go podwiesić? Czy taki kabel tylko i wyłącznie trzeba poprowadzić w ziemi?

Chyba jednak nie zrozumiałem
    A co to jest isniejące łącze?, licznik nr 2? to ile masz tych liczników?
    Opisz może po kolei od zasilania energetycznego
  • Poziom 3  

Przepraszam, nie jestem elektrykiem, ale chciałem pokazać graficznie o co chodzi.
    Liczniki są dwa. Jeden dla budynku A, drugi dla budynku B. Część instalacji PV będzie podłączona na jednym inwerterze i wpięta do rozdzielni w budynku B. Drugi inwerter będzie obok, ale od niego trzeba podejść kablem do budynku A - do RG. Chodzi mi o ten kabel wykropkowany na czerwono.
    Wiem, że u siebie teoretycznie mogę zrobić wszystko, ale chcę, żeby było bezpiecznie, zgodnie z przepisami, ze sztuką etc. Są firmy, które żeby tylko zarobić zrobią wszystko "jak klient chce" :)
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Mieszkam przy ulicy gdzie połowa domów jest połączona linią nN napowietrzną a połowa ziemną.
    Jeżeli chodzi tylko o to to nie ma żadnych przeciwwskazań abyś zrobił połączenie napowietrzne.
    Kabel np. AsXSn
  • Poziom 3  
    ACCel napisał:
    Mieszkam przy ulicy gdzie połowa domów jest połączona linią nN napowietrzną a połowa ziemną.
    Jeżeli chodzi tylko o to to nie ma żadnych przeciwwskazań abyś zrobił połączenie napowietrzne.
    Kabel np. AsXSn

OK, zatem wracając do mojego pierwszego posta czy mogę prosić o literaturę/uzasadnienie zastosowania takiego rozwiązania i jego zgodności ze sztuką?
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    PN-E-05100-1 ?

A myślisz, że Zakłady Energetyczne czy kolej, kto robią to niezgodnie ze sztuką? :D
  • Poziom 3  
    Dziękuję bardzo, o to mi chodziło :)
  • Poziom 21  
    Domin89 napisał:

Przepraszam, nie jestem elektrykiem, ale chciałem pokazać graficznie o co chodzi.
    Liczniki są dwa. Jeden dla budynku A, drugi dla budynku B. Część instalacji PV będzie podłączona na jednym inwerterze i wpięta do rozdzielni w budynku B. Drugi inwerter będzie obok, ale od niego trzeba podejść kablem do budynku A - do RG. Chodzi mi o ten kabel wykropkowany na czerwono.
    Wiem, że u siebie teoretycznie mogę zrobić wszystko, ale chcę, żeby było bezpiecznie, zgodnie z przepisami, ze sztuką etc. Są firmy, które żeby tylko zarobić zrobią wszystko "jak klient chce" :)

To faktycznie zagwozdka.
    To że instalacja zasilania budynku B jest napowietrzna i żeby do niej podłączyć inwerter to problemu nie widzę natomiast problem może być z przewodem ochronnym PE czy też PEN, więc następne pytania: w jakim układzie sieć pracuje, ilu przewodowe jest to połączenie pomiędzy budynkami i jak jest obecnie zrealizowana ochrona przeciwporażeniowa? wiem że Ty pytasz konkretnie o kabel czy przewód ale żeby odpowiedź była w miarę odpowiedzialna to trzeba wiedzieć jak najwięcej.
    Teraz jeżeli chodzi o drugą linię tą do zasilania inwertera podłączonego do instalacji bud.A to tu na pewno dawne przepisy PBUE zabraniały zasilania budynku dwoma liniami jak jest w obecnych obowiązujących normach to obecnie nie wiem,bez pomocy kol. z branży się nie obejdzie, o ile tu by było to dopuszczalne to napowietrzna może być ale czy 4-żyłowa czy 5 to również zależy od układu sieci zasilającej jak i realizacji wspomnianej ochrony w bud. A
    Nasuwają się następne pytania czy te dwa układy pomiarowe przypisane są do jednego właściciela czy dwóch całkiem oddzielnych, może można by było skumulować te moce i zasilić z jednego układu.
    Jakoś sobie nie wyobrażam aby taki schemat z podwójnym zasilaniem przedstawić w rejonie, podejrzewam że nie zostałby zrozumiany i zostałby odrzucony a argumentów znalazłoby się trochę.

To że przyłącza przez energetykę czy też kolej są wykonywane jako czteroprzewodowe linie typu AsXSn to tochę inna sprawa tam jest N albo PEN i nikt się przewodem PE nie przejmuje bo to już inny zakres, a tu trzeba dopiero ten PE stworzyć i odpowiednio przyłączyć i to spoczywa na wykonawcy instal. wewnętrznej