Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

beninca bob21 odległość od osi słupka i zawiasu

15 Mar 2019 21:12 291 4
 • Poziom 2  
  Witam,

  Zakupiłem zestaw siłowników Benica Bob 21. Mam bramę 350 cm ze słupkami 10x10 cm a z jednej strony jest furtka.
  Wymiar X planuję zwiększyć przesuwając się niemal do krawędzi słupka (zostawię 1 cm). W ten sposób uzyskam odległość od osi montażu siłownika do osi zawiasu bramy ok 10 cm. Jest to mniej niż w tabeli ale nie dam rady zwiększyć tego wymiaru. W związku z przesunięciem siłownik będzie wystawał ok 2 cm ale furtke da się otworzyć.
  Mam pytanie o wymiar Y. Skrzydło bramy będzie otwierane na 90 stopni. Czy trzymać się wymiaru 10 cm tak aby był jak najbliższy wymiarowi X czy go zwiększyć powiedzmy do 12 lub 13 cm?

  Dziękuję za sugestie.

  Krzysiek

  beninca bob21 odległość od osi słupka i zawiasu
 • Pomocny post
  specjalista -automatyka bramowa
  Możesz zwiększyć - co prawda skrzydła będą minimalnie zmieniały prędkość ruchu (nieco wolniej przy zamknięciu, im bliżej otwarcia - będą odrobinę stopniowo przyspieszały) ale każde zbliżenie wymiarów do zalecanych będzie korzystne - zmniejszy obciążenia siłowników i ich mocowań.
 • Poziom 2  
  jeśli dobrze rozumiem zamieszczoną tabelkę to:
  1. przy 110 stopniach wartości X i Y są najmniejsze. Powoduje to, że brama otwiera się najszybciej. Jeśli np przy tym ustawieniu odległości zablokuję otwieranie bramy na 90 stopniach to jakie to może spowodować negatywne skutki? Przecież kąt 110 to jest kąt maksymalny otwarcia.. a kąt 90 pośrednim kątem...

  2. czy każde zwiększenie wartości X i Y (nawet niesymetryczne) spowoduje wolniejsze otwieranie się bramy i będzie to z korzyścią dla siłowników?

  Krzysiek

  beninca bob21 odległość od osi słupka i zawiasu
 • specjalista -automatyka bramowa
  Cytat:
  Jeśli np przy tym ustawieniu odległości zablokuję otwieranie bramy na 90 stopniach to jakie to może spowodować negatywne skutki?

  Bezpośrednio żadnych - tylko nie wykorzystasz pełnego zakresy pracy siłownika (no mogą być pewne negatywne objawy - słynne "żabkowanie"skrzydeł - przy małych wymiarach montażowych luzy mocowań i sprężystość skrzydeł i słupków zaczynają się nakładać właśnie na skutek dużych sił i małych dźwigni. Skrzydła mogą szarpać) i na początku subiektywnie możesz być zadowolony bo brama będzie się szybciej otwierać ale długoterminowo - dłużej bezawaryjnie pochodzi siłownik wykorzystujący większą część wysuwu i wolniej otwierający (z przysłowia - wolniej jedziesz - dalej zajedziesz...).
  Zresztą sam sobie odpowiedziałeś w pkt 2.
 • Poziom 2  
  Czyli reasumując jak Y zwiększe nawet do 13.5 cm to będzie to tylko z korzyścią dla napędu? Sory że się tak dopytuję ale w poniedz. będę odcinał i spawał...