Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie do plis okiennych.

marvin82 15 Mar 2019 21:41 63 2
 • #1 15 Mar 2019 21:41
  marvin82
  Poziom 13  

  Witam,
  czy ktoś mierzył się z problemem sterowania elektrycznego do plis okiennych?
  Chodzi o standardowe plisy, które są zamocowane na sznurkach rozciągniętych pionowo na ramie okna. Można je odsuwać od góry bądź od dołu.
  Sterowanie raczej tylko odsuwanie i zasuwanie całkowite, bez opcji odsuwania góry. Chodzi mi bardziej o podejście mechaniczne, bo sam silniczek + jakiś sterownik jest do ogarnięcia.
  Poniżej poglądowe zdjęcie okna:
  Sterowanie do plis okiennych.

  0 2
 • #2 16 Mar 2019 01:38
  Tumiwisizm
  Poziom 20  

  Możesz nawinąć sznurki na wałek/rurkę, a do tej z jednej str przymocować koło zębate ślimakowe i napędzić to silniczkiem ze ślimakiem (przekładnia ślimakowa się tu nada).

  Dodano po 45 [minuty]:

  Sterowanie do plis okiennych.

  0
 • #3 16 Mar 2019 09:17
  kotbury
  specjalista -automatyka bramowa

  Ale trzeba by było dwie pracujące jednocześnie obiegowe pętle ze sznurka jednocześnie nawijane i rozwijane z tego wałka (coś na kształt napędu wskazówki w starym radiu) - a sznurek nawijając się i odwijając przesuwa ("przewija") się po wałku a przy tak małej średnicy będzie jeździł przez pół okna.... . Bo napędzić sznurek jak pasek klinowy przy tak małej średnicy kółka napędowego to raczej niemożliwość (nawet gumowe paski w magnetofonach ślizgały się po rolkach ).
  Może dać jedną centralną dużą szpulę umocowaną np u dołu okna w rogu na płask (wtedy może by się udało użyć szpuli w podobie koła pod pasek klinowy i działanie pętli sznurka na jego zasadzie a nie nawijania/odwijania a sznurki puścić przez minibloczki w rogach szyby... ) .
  Ale ukryć to wszystko tak coby nie było widać (albo chociaż nie zabijało wyglądem) - ciężka sprawa.
  Fabrycznie - przy wykonywaniu ramy - zaplanować komorę na mechanizm w dolnej belce a na bloczki w górnej - nie problem - ale tak .....

  0