Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Program do odczytu daty utworzenia

creativ_pl 15 Mar 2019 23:13 201 17
  • #1 15 Mar 2019 23:13
    creativ_pl
    Poziom 21  

Poszukuje programu który odczyta pierwszą datę utworzenia pliku - o ile taki jest. Chodzi mi o to że mam bardzo dużo plików tekstowych, które były przenoszone na komputerach i daty utworzenia nagle są np z 2017 a po otwarciu na dokumencie widnieje napis 2010.

0 17
  • #2 16 Mar 2019 00:39
    Karaczan
    Poziom 39  

Niestety raczej nie wykonalne, jeśli są to zwykłe gołe pliki .txt
    Jeśli to dokumenty np Worda, to jest szansa że prawdziwa data powstania jest zawarta w metadanych.
    Program do odczytu daty utworzenia Program do odczytu daty utworzenia

W takim przypadku wystarczy nawet głupi Eksplorator Windows ;)
    Widok - Szczególy, i dodać kolumnę Utworzenie zawartości
    Program do odczytu daty utworzenia

0
  • #3 16 Mar 2019 06:36
    Gelip
    Poziom 28  

W systemach Windows na partycjach NTFS są zapamiętane dwie daty - data utworzenia i data modyfikacji. Data utworzenia pliku jest zapisywana w momencie utworzenia pliku lub skopiowania go w inne miejsce na dysku, natomiast data modyfikacji jest to data ostatniej edycji pliku i zostaje ona nie zmieniona po skopiowaniu pliku w inne miejsce.

Z tego wynika, że jeśli plik był utworzony i edytowany tylko raz w tym samym czasie to data modyfikacji jest datą utworzenia. Myślę iż data modyfikacji jest ważniejsza niż data utworzenia bo to ona mówi nam kiedy zawartość pliku była utworzona/modyfikowana.

0
  • #4 16 Mar 2019 10:38
    Karaczan
    Poziom 39  

@Gelip tak, jeśli plik był przenoszony w obrębie jednego dysku. To i na FAT/32 i NTFS tak będzie.
    Jeśli był kopiowany, a nie przenoszony w obrębie partycji NTFS to datę utworzenia będzie miał inną, nowszą. Jeśli był przenoszony na inną partycję NTFS, to samo.

0
  • #5 16 Mar 2019 11:09
    yogi009
    Poziom 42  

Karaczan napisał:
    @Gelip tak, jeśli plik był przenoszony w obrębie jednego dysku. To i na FAT/32 i NTFS tak będzie.
    Jeśli był kopiowany, a nie przenoszony w obrębie partycji NTFS to datę utworzenia będzie miał inną, nowszą. Jeśli był przenoszony na inną partycję NTFS, to samo.

Dokładnie tak. Czyli nie mamy twardego punktu zaczepienia.

0
  • #6 16 Mar 2019 12:16
    creativ_pl
    Poziom 21  

Właśnie pliki były wielokrotnie przenoszone między dyskami. Tak są to pliki office plus troszkę pdf.

0
  • #7 16 Mar 2019 13:10
    Gelip
    Poziom 28  

Czy plik był przenoszony czy kopiowany to i tak data modyfikacji zawsze będzie ta sama. Data utworzenia - tak jak napisałem zmienia się jeśli skopiujesz plik.

Po co Ci data utworzenia?

0
  • #8 16 Mar 2019 13:50
    yogi009
    Poziom 42  

Podobnie było z bazami danych i potwierdzaniem archiwalnych wpisów do niej. Kiedy weszły w życie stronki BIP trzeba było dodać funkcjonalność zapisywania rekordów z tak zwanym księgowaniem. Chyba tak to się nazywało. Wtedy dopiero można było krok po kroku odtworzyć koleje losu każdego wpisu do bazy. Niestety, lista plików w Windows nie ma takiej funkcjonalności.

0
  • #9 16 Mar 2019 14:19
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Zamieść kilka przykładowych różnych plików, aby można było zobaczyć, czy takie pozyskanie informacji będzie możliwe.

0
  • #10 16 Mar 2019 14:41
    iagre
    Poziom 35  

W wierszu poleceń (cmd.exe) polecenie dir /tc (czas utworzenia) lub dir /ta (ostatni dostęp) lub dir /tw (ostatni zapis/modyfikacja).

0
  • #11 16 Mar 2019 14:54
    dt1
    Moderator - Komputery Serwis

Te komendy wyświetlą daty utworzenia w pliku w systemie plików, nie muszą być one tożsame z datami utworzenia dokumentów.

0
  • #12 16 Mar 2019 15:45
    yogi009
    Poziom 42  

dt1 napisał:
    Te komendy wyświetlą daty utworzenia w pliku w systemie plików, nie muszą być one tożsame z datami utworzenia dokumentów.

Dokładnie tak.

0
  • #13 16 Mar 2019 20:11
    creativ_pl
    Poziom 21  

Gelip napisał:
    Czy plik był przenoszony czy kopiowany to i tak data modyfikacji zawsze będzie ta sama. Data utworzenia - tak jak napisałem zmienia się jeśli skopiujesz plik.

Po co Ci data utworzenia?

Po to że mam bardzo dużo plików jak napisałem wcześniej są to notatki, zapiski itp itd. Było to przenoszone z pena na dysk z dysku na dysk z różnych komputerów. Wszystko znajduje się w różnych katalogach. I teraz tak by ręcznie wszystkiego nie przeszukiwać bo będzie to pracochłonne, to mając taki program który w tedy mógł by odczytać faktycznie pierwszą datę utworzenia pliku, nie modyfikacji, był bym w domu bo ino w tedy kopiuję wszystkie pliki np sprzed dwóch lat a reszta - delete. Powiem tylko tyle że plików tych jest około 20 GB. No nic jak się nie da to się nie da. Ale i tak dziękuję i pozdrawiam.

0
  • #14 16 Mar 2019 20:46
    Gelip
    Poziom 28  

creativ_pl napisał:
    I teraz tak by ręcznie wszystkiego nie przeszukiwać bo będzie to pracochłonne, to mając taki program który w tedy mógł by odczytać faktycznie pierwszą datę utworzenia pliku, nie modyfikacji, był bym w domu bo ino w tedy kopiuję wszystkie pliki np sprzed dwóch lat a reszta - delete.

Przecież mając datę modyfikacji też możesz zrobić to samo czyli - pliki modyfikowane do dwóch lat wstecz kopiujesz a reszta delete.

Również mam dużo plików z własnymi notatkami, zapiskami czy instrukcjami utworzonych dawno i przenoszonych czy kopiowanych. Niektóre pliki edytowałem po kilku latach dopisując lub zmieniając w nich dane i wówczas ważna staje się data modyfikacji a nie data utworzenia. Co mnie obchodzi data utworzenia - dla mnie plik jest ważny w momencie jego ostatniej edycji a nie utworzenia bo to on zawiera najbardziej aktualne informacje.

Dodano po 25 [minuty]:

Nawet jeśli nie edytowałeś swoich plików to datą pierwszego utworzenia będzie data modyfikacji bez względu na to ile razy i czy kopiowane czy przenoszone były pliki.

Mówiąc w skrócie - data modyfikacji prawdę Ci powie o pliku a data utworzenia wprowadza zamieszanie jeśli plik został skopiowany.

0
  • #15 17 Mar 2019 03:23
    Karaczan
    Poziom 39  

Jedynym sensownym punktem zaczepienia są w takim razie metadane zawarte w plikach.
    Pliki z Office, jak i PDFy na ogół takowe mają, ale informacjami z metadanych z plików innych niż Office, Windows nie koniecznie się chętnie podzieli...
    Wtedy trzeba użyć czegoś specjalizowanego do danych typów plików...
    Program do odczytu daty utworzenia Program do odczytu daty utworzenia Program do odczytu daty utworzenia

Generalnie na twój problem nie ma jednego unowersalnego rozwiązania...
    Pomijając że metadane mogą być ale nie muszą, czasem np pliki ściągane z internetu mają je puste, by np nie można było ustalić kiedy i skąd ew. wyciekły ;)

0
  • #16 17 Mar 2019 10:07
    creativ_pl
    Poziom 21  

Gelip napisał:
    creativ_pl napisał:
    I teraz tak by ręcznie wszystkiego nie przeszukiwać bo będzie to pracochłonne, to mając taki program który w tedy mógł by odczytać faktycznie pierwszą datę utworzenia pliku, nie modyfikacji, był bym w domu bo ino w tedy kopiuję wszystkie pliki np sprzed dwóch lat a reszta - delete.

Przecież mając datę modyfikacji też możesz zrobić to samo czyli - pliki modyfikowane do dwóch lat wstecz kopiujesz a reszta delete.

Również mam dużo plików z własnymi notatkami, zapiskami czy instrukcjami utworzonych dawno i przenoszonych czy kopiowanych. Niektóre pliki edytowałem po kilku latach dopisując lub zmieniając w nich dane i wówczas ważna staje się data modyfikacji a nie data utworzenia. Co mnie obchodzi data utworzenia - dla mnie plik jest ważny w momencie jego ostatniej edycji a nie utworzenia bo to on zawiera najbardziej aktualne informacje.

Dodano po 25 [minuty]:

Nawet jeśli nie edytowałeś swoich plików to datą pierwszego utworzenia będzie data modyfikacji bez względu na to ile razy i czy kopiowane czy przenoszone były pliki.

Mówiąc w skrócie - data modyfikacji prawdę Ci powie o pliku a data utworzenia wprowadza zamieszanie jeśli plik został skopiowany.

No dobra ale powiedz mi jedno możliwe że ja źle rozumiem. Jeżeli plik ostatnio został zmodyfikowany dajmy na to w 2012 a np ktoś otwarł ino go i strzelam dodał jedna poprawkę albo z głupoty spację i zapisał no to w tedy będę miał datę zmodyfikowania 2017 ostatnią prawda?.

0
  • #18 17 Mar 2019 12:26
    Gelip
    Poziom 28  

creativ_pl napisał:
    No dobra ale powiedz mi jedno możliwe że ja źle rozumiem. Jeżeli plik ostatnio został zmodyfikowany dajmy na to w 2012 a np ktoś otwarł ino go i strzelam dodał jedna poprawkę albo z głupoty spację i zapisał no to w tedy będę miał datę zmodyfikowania 2017 ostatnią prawda?.

Tak, nawet jak otworzy i zapisze nie wprowadzając zmian. Ale gdyby wszystkie pliki miały wcześniej ustawiony atrybut Tylko do odczytu to problemu by nie było.

0