Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy transformator TS40/78 nadaje się do wzmacniacza lampowego?

piotrek1692 04 Sie 2019 05:26 1203 79
 • #61
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Jeśli ze swoimi eksperymentami jeszcze nie posmażyłeś wyjściowy transformator, to wyciągnąłeś szczęśliwy numer loterii!!! Na zdjęciu schemat włączenia transformatora ТВЗ-1-3 produkcji ZSRR. Pierwotne uzwojenie - 2 wyprowadzenia w środku, wtórne uzwojenie - 2 skrajne wyprowadzenia. Aktywny opór pierwotnego uzwojenia - 260 - 265Om, wtórne - 0.42Om. Wtórne uzwojenie dla obciążenia 4Om.Żeby przekonać się, że wyprowadzenia pierwotnego uzwojenia znajdują się na średnich kontaktach - wymierzyj opór między nimi, który musi znajdować się we wskazanych zasięgach - 260-265Om. Czy transformator TS40/78 nadaje się do wzmacniacza lampowego?
 • PCBway
 • #62
  zworys
  Poziom 37  
  W końcu które trafo teraz jest w układzie? TB3 czy Tg2,5 bo zaczyna się robić galimatias. Jeśli TB3 to i tak cud że przy takim podłączeniu wystąpiły jakiekolwiek objawy "życia"

  Dodano po 5 [minuty]:

  piotrek1692 napisał:
  Jak więc podłączone powinno być sprzężenie zwrotne, i w jakim celu jest CON3/2 skoro to również masa?

  W tym wzmacniaczu nie ma typowego sprzężenia zwrotnego, Masa na CON3 jest po to żeby jeden biegun uzwojenia wtórnego trafa głośnikowego sprowadzić do potencjału masy całego układu wzmacniacza co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów z zakłóceniami, przydźwiękiem, potencjałami głośników. Masa głośników powinna być podłączona TYLKO TAM. Żadnych innych mas się już do głośników NIE podłącza.
 • #63
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego piotrek1692! Przeczytaj posty# 7 i 48 . Na użycie którego wyjściowego transformatora należy orientować się?.
 • #65
  zworys
  Poziom 37  
  Nawet jeśli jest to TG to i tak podłączenie jest złe. TG ma pierwotne na złączach 1- 4 wtórne 5-6

  Dodano po 4 [minuty]:

  Kolego podłącz na próbę trafo TG ( zamiast obecnego ) - opis wyprowadzeń znajdziesz w necie. To trafo jest jakieś dziwne. Czasem nie jest to transformator linii ?
 • PCBway
 • #68
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Im dalej w las , tym więcej drewna.! Po co czynisz takie eksperymenty, jeśli u ciebie multimeter pokazuje opór pierwotnego uzwojenia na wyprowadzeniach twojego transformatora, które różnią się od wyprowadzeń ТВЗ- 1-9.
 • #70
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Telewizory RUBIN-714 produkowane w Polsce pod nazwą RUBIN-714P. Możliwe , że w tych telewizorach stosowano transformatory z innym rozmieszczeniem wyprowadzeń uzwojeń.

  Dodano po 11 [minuty]:

  Na zdjęciu 2 transformatory ТВЗ- 1-9. U obu pierwotne uzwojenie - 2 średnie wyprowadzenia (1-2 ). Glosnikowe uzwojenie - 2 skrajne wyprowadzenia ( 3-4 ). Czy transformator TS40/78 nadaje się do wzmacniacza lampowego?

  Dodano po 13 [minuty]:

  Na zdjęciu post#64 widać wyraźnie , że w twoim transformatorze uzwojenie pierwotne to 1-2 kontakt z lewej strony .

  Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

  Czy transformator TS40/78 nadaje się do wzmacniacza lampowego?
 • #71
  zworys
  Poziom 37  
  Kolego podłącz ten transformator zgodnie z rysunkiem z postu nr 70. Głośnik podłączasz jednym przewodem do masy drugim do wyprowadzenia pokazanego przez kol. Aksakal. Jeśli nie będzie poprawy to znaczy że z tym trafem trzeba dać sobie spokój. Jeśli posiadasz TG2.5 to warto dla testu podłączyć go zamiast obecnego.
 • #73
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Na zdjęciu schemat sprawdzenia transformatora głośnikowego z użyciem napięcia sieci 230V. Przy sprawdzeniu transformatora od sieci - ostrożność i jeszcze raz ostrożność!!!. Włącz woltomierz między S1 lampy EL84 i masą i popatrz, że on będzie pokazywał. Jeśli masz możliwość spróbuj zamienić lampę. Czy transformator TS40/78 nadaje się do wzmacniacza lampowego?
 • #74
  thereminator
  Warunkowo odblokowany
  Przy stanie wiedzy prezentowanej przez zainteresowanego, wszelkie propozycje podłączeń i pomiarów to jak namawianie do samobójstwa.
 • #78
  piotrek1692
  Poziom 7  
  Witam, nowa lampa zainstalowana, wydobywa się z tego urządzenia dźwięk buczenia, podałem na wejście sygnał 500Hz, lecz na wyjściu cisza, po odłączeniu kabla z wejścia znów buczenie, ciche.
  Napięcie uzwojenia pierwotnego 19-20V
  Na wyjściu 0,006V
 • #80
  aksakal
  Specjalista - urządzenia lampowe
  To, że po odłączeniu kabla z wejścia znów ciche buczenie - normalna sytuacja. Ustal regulator głośności na minimum, buczenie musi zniknąć.Na żal , ten wynik twoich wymiarów zrozumieć niemożliwie - Czy transformator TS40/78 nadaje się do wzmacniacza lampowego?