Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Piec elektryczny, elektrodowy, pompa ciepła dom jednorodzinny 4 osoby.

16 Mar 2019 17:28 1116 3
  • Poziom 9  
    Dzień dobry Panowie , szukam pomocy. Mam piec 16kW Ogniwo i mam już dość bawienia się węglem. Na okres grzewczy spalam około 2,5 tony ekogroszku 28Mj. Postanowiłem mieć alternatywne źródło . Kotłownie mam przygotowane pod drugie źródło ( kiedyś myślałem o solarach ) i kazałem hydraulikowi przygotować. Mam dom ok. 170m2 do ogrzania. Ściany z betonu komórkowego H+H, ocieplenie styropian 15cm grafit. Nie mam gazu. Za to mam 5,7kW fotowoltaikę. Mam też pompę ciepła Kospel 4kW powietrze - powietrze do CWU w okresie letnim. Super działa bo zimne powietrze wykorzystuje do schłodzenia pomieszczeń na parterze. Pytanie co zastosować na zimę czy piec elektryczny Kospel itp., piec elektrodowy czy pompę ciepła. Czytam 2 dni na różnych forach i nie ma sensownej odpowiedzi. Podpowiem jeszcze że mam kominek z doprowadzonym dopływem ciepłego powietrza do pokoi na 1 pietrze. Korzystam z kominka co weekend (sobota i niedziela ) oczywiście w okresie zimowym. Proszę doradźcie .
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    Najekonomiczniej pompa ciepła - wada jest jedna - duży nakład jednorazowy na inwestycję. Może też wymagac powiększenia grzejników (niższe parametry pracy).
    Potem w kolejności będzie ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, na końcu elektryczne nieakumulacyjne.

Między kotłem elektrodowym a zwykłym (grzałki patronowe) w sensie sprawności różnicy nie ma.
  • Poziom 9  
    jdubowski napisał:
    Najekonomiczniej pompa ciepła - wada jest jedna - duży nakład jednorazowy na inwestycję. Może też wymagac powiększenia grzejników (niższe parametry pracy).
    Potem w kolejności będzie ogrzewanie elektryczne akumulacyjne, na końcu elektryczne nieakumulacyjne.

Między kotłem elektrodowym a zwykłym (grzałki patronowe) w sensie sprawności różnicy nie ma.

A no własnie, pompa ciepła to nakład ok. 20tys. powietrze - woda, a piec eletryczny ok. 3tys. Jest sens? Ile lat musiałoby pracować aby zrównać się z kosztami pompy ciepła. Na forach piszą 15 lat. Piec z podajnikiem na ekogoszek myślałem uruchamiać tylko w bardzo zimne dni ok. -15C. Ile jest takich dni 10-20 w moim regionie -świętokrzyskie? Myślałem kupić z 10 czy 15 worków na mroźne dni.
  • Poziom 33  
    Wejdź na stronę cieplowlasciwie.pl wpisz dokładnie parametry twojego domu i "kalkulator" podpowie ci czego możesz się spodziewać po różnych rodzajach energii.