Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Beko WMX 61243 PL PTLB2 - przelewa się woda z szuflady

16 Mar 2019 17:46 1416 15
 • Poziom 9  
  Witam, mam problem z w/w pralką. Problem polega na tym ,że pralka tak szybko pobiera wodę ,że nie nadąża ona odpływać i delikatnie wylewa się przez szufladę na płyny. Problem występuje bez względu na to czy jest proszek/płyn czy też na "sucho" z pustą szufladą nie wypełnioną żadną chemią. Rozkręciłem górę pralki, posprawdzałem wężyki (te z góry) i gumowy element łączący szufladę z bębnem. Wszystko czyste. Gdzie należy szukać przyczyny? Pozdrawiam
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 39  
  Włącz program prania i gdy pralka rozpocznie pobierać wodę wyjmij wtyczkę przewodu zasilającego urządzenie z gniazda. Jeśli elekrozawór zamknie dopływ wody to znaczy, że jest sprawny, jeżeli nie to wymaga wymiany.
  Kolejnym powodem takie stanu może być zanieczyszczony układ hydrostatu lub uszkodzony może być sam hydrostat albo moduł sterujący pralką.
  Jeśli elekrozawór będzie sprawny to sprawdź drożność wężyka biegnącego od hydrostatu: https://www.bekoczesci.pl/pralki/beko-wmx-61243-pl-ptlb2/hydrostat-2831710200
 • HelukabelHelukabel
 • Poziom 9  
  Zdemontowałem wężyk z hydrostatu, drożny. Wyłączyłem podczas pobierania wody pralkę z kontaktu - odcięło wodę. Problem nadal występuje. Przypuszczam ,że jeżeli uszkodzony moduł to lepiej kupić nową pralkę, jak wykluczyć hydrostat tylko podmianą na inny nowy? Pozdrawiam
 • Poziom 9  
  Odnośnie uruchomienia tego trybu serwisowego to u mnie to nie działa. Mam dotykowy panel. Nie mogę ustawić bawełna bez włączania klawiszem pralki.. Chyba ,że czegoś nie rozumiem.

  btw. rozebrałem jak typowy Janusz ten hydrostat, ponaciągałem sprężynki - żona uruchomiła pralkę i mamy tymczasowy sukces, nie przelewa się woda. Albo jakiś zbieg okoliczności :-)
 • Poziom 39  
  Jak to kolega rozebrał hydrostat analogowy!?
  Proszę o zdjęcie hydrostatu, który jest u kolegi w pralce.
  Jeżeli kolega go rozebrał to proszę zamówić nowy bo nie wolno rozbierać hydrostatu ponieważ grozi to zalaniem mieszkania!!!
 • Poziom 9  
  Taki sam jak na zdjęciu które kolego podesłałeś, jak ściągnąłem tą klapkę to pod spodem była jedna sprężyna, pod nią czarna membrana i również sprężyna. Teraz nie mogę zrobić zdjęcia bo pralka pracuje. Ale już zamawiam nowy jeżeli jest zagrożenie zalania :-)
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Niestety hydrostatów nie wolno rozbierać ponieważ to urządzenie reguluje ilość wody w pralce o czym się przekonałeś sam. Chyba, że Twój model posiada system zabezpieczający zwany Aqua Stop to wtedy jest szansa uniknąć zalania, ale mimo wszystko ja bym nie ryzykował będąc na Twoim miejscu.

 • Specjalista AGD
  usurae napisał:
  Problem polega na tym ,że pralka tak szybko pobiera wodę ,że nie nadąża ona odpływać i delikatnie wylewa się przez szufladę na płyny.

  Weź zastosuj radę kolegi
  Chupacabra napisał:
  Podkręcenie przednich nóżek naprawiło u mnie sytuację.

  i będziesz miał problem z głowy.
 • Poziom 43  
  Kenworth 18 napisał:
  Niestety hydrostatów nie wolno rozbierać ponieważ to urządzenie reguluje ilość wody w pralce o czym się przekonałeś sam.
  Czy przypadkiem nie zaszło nieporozumienie?
  Autor tematu pisze o wodzie, która tak szybko napływa do szuflady (nawet pustej) że nie nadążą spływać do komory bębna.
  Co to ma wspólnego z działaniem hydrostatu? Może moja wiedza zatrzymała się na poziomie pralek z początku tego wieku ale od kilku tygodni mam ten sam model pralki co autor tematu i chciałbym mieć jasność w temacie.

  Chupacabra napisał:
  Sprawdź, czy masz maszynę wypoziomowaną. Czy nie jest pochylona do przodu. Ja tak miałem w Electroluxie. Podkręcenie przednich nóżek naprawiło u mnie sytuację.
  To brzmi logicznie - złe wypoziomowanie przyczyną przelewania ale pochylenie musiałoby być duże.
 • Pomocny post

  Specjalista AGD
  vodiczka napisał:
  ale pochylenie musiałoby być duże

  Niekoniecznie, przy dobrym ciśnieniu wody nawet niewielkie obniżenie przodu pralki może powodować taki efekt.
 • Poziom 43  
  Paw_el napisał:
  nawet niewielkie obniżenie przodu pralki
  Duże, niewielkie, to pojęcia względne.
  Ja za duże uważam wyraźnie widoczne na poziomicy (oczko ucieka do tyłu), nachylenie wynosi co najmniej 3% co odpowiada różnicy 12mm lub większej na długości 400mm.
  W mojej pralce na tej długości jest różnica 6 mm (1,5%) i wszystko OK.
  Sprawdzanie metodą "na szpulkę" wymaga jeszcze mniejszego nachylenia by szpulka się nie staczała. U mnie się stacza.

  Czy Twoim zdaniem 1,5% może być czy należy wypoziomować dokładniej :?:

 • Specjalista AGD
  vodiczka napisał:
  W mojej pralce na tej długości jest różnica 6 mm (1,5%) i wszystko OK.

  Czyli sam widzisz że nie ma problemu a jak się pojawi woda na przedniej ścianie będziesz wiedział co zrobić (podkręcisz przednie nóżki wyżej).
  vodiczka napisał:
  Czy twoim zdaniem 1,5% może być czy należy wypoziomować dokładniej

  Możesz mieć nawet idealnie ustawioną pralkę w poziomie, słabe ciśnienie wody jakie doprowadzone jest do pralki i też problemu wycieku nie będzie.

  Ja jestem praktykiem a nie teoretykiem.
 • Poziom 43  
  Paw_el napisał:
  Możesz mieć nawet idealnie ustawioną pralkę w poziomie, słabe ciśnienie wody jakie doprowadzone jest do pralki i też problemu wycieku nie będzie.
  Tego zdania nie rozumiem.
 • Moderator Elektrotechnika
  Założyciel tematu nie odzywa się od 16 03 2019r pewnie do tej pory problem został rozwiązany szkoda że nie poinformował o rozwiązaniu - inni użytkownicy mogliby skorzystać.
  Prawdopodobna przyczyna to zbyt duże ciśnienie wody w sieci i wystarczy tylko przykręcić zawór by wyeliminować problem.
  Temat zamykam a jeśli autor będzie chciał poinformować w jaki sposób rozwiązał problem wystarczy prośba o odblokowanie tematu lub wiadomość na PW.