Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Myjka cisnieniowa-zanik fazy - Jak zabezpieczyc przed zanikiem fazy myjke ciśnie

16 Mar 2019 20:23 693 24
  • Level 4  
    Cześć .W jaki sposób najlepiej zabezpieczyć myjkę ciśnieniową 3 fazowa z przewodem neutralnym silnik 6.2KW(całość 6.5KW) przed zanikiem fazy, kilku elektryków i różne pomysły.
    Pierwsza opcja to czujnik zaniku fazy i dobrany odpowiednio stycznik.
    Druga opcja to odpowiednio dobrany wyłącznik silnikowy z termikiem np wylacznik silnikowy m250 (Z wyzwalaczami termicznymi i elektromagnetycznymi)
    lub PKZM0(Samoczynne wyłączniki silnikowe PKZM0 z wbudowanym zwarciowym oraz przeciążeniowym )z ustawieniem mnożnika 1.05-1.1
  • Level 43  
    Czy jest, a jeśli tak, to jakie zabezpieczenie silnika w myjce ?
  • Level 4  
    Myjka to karcher HDS 895,trudno mi się wypowiadać w temacie jej zabezpieczenia ponieważ
    dla mnie to nowość.
  • Level 43  
    pawelmmrg wrote:
    trudno mi się wypowiadać w temacie jej zabezpieczenia ponieważ
    dla mnie to nowość.
    Cóż, ja też nie znam tej mykli "od środka", ale mam wrażenie,że takie urządzenie, powinno być fabrycznie wyposażone w dobre zabezpieczenie silnika.
  • Moderator of Electrical engineering
    stanislaw1954 wrote:
    Cóż, ja też nie znam tej mykli "od środka", ale mam wrażenie,że takie urządzenie, powinno być fabrycznie wyposażone w dobre zabezpieczenie silnika.

Żadna myjka wysoko ciśnieniowa przewoźna nie ma takiego zabezpieczenia fabrycznie. Stacjonarne owszem. Wejdź np na stronę firmy F&F i sprawdź ich oferty. Takie zabezpieczenie zbudujesz w małej rozdzielnicy z gniazdem z której będziesz zasilać myjkę.
    pawelmmrg wrote:
    ,z racji chłodzenia silnika woda problem przegrzania jest połowiczny.

Co piszesz silnik chłodzony wodą?
    Zabezpieczenie termiczne nie ma nic wspólnego z zanikiem fazy.
  • Level 4  
    Jakie wiec rozwiązanie proponujesz ?.
    Silnik chłodzony woda,6.2KW wysokoobrotowy.
    pawelmmrg wrote:
    Jakie wiec rozwiązanie proponujesz ?.
    Silnik chłodzony woda,6.2KW wysokoobrotowy.

A gdzie to proponowałem.
    Proponuję .
    Krzysztof Reszka wrote:
    Wejdź np na stronę firmy F&F i sprawdź ich oferty. Takie zabezpieczenie zbudujesz w małej rozdzielnicy z gniazdem z której będziesz zasilać myjkę.
  • Level 43  
    Przy chyba sporej cenie urządzenia, można się pokusić o oba rodzaje zabezpieczeń, tzn, wyłącznik silnikowy +czujnik zaniku fazy.

Dodano po 4 [minuty]:

Zmiana kierunku jest istotna wtedy, gdy urządzenie zasila się z różnych miejsc.
  • Level 4  
    stanislaw1954 wrote:
    Przy chyba sporej cenie urządzenia, można się pokusić o oba rodzaje zabezpieczeń, tzn, wyłącznik silnikowy +czujnik zaniku fazy.

Proponujesz czujnik zaniku faz ,do tego stycznik i wyłącznik silnikowy z wyzwalaczem termicznym i elektromagnetycznym ?.
  • Level 43  
    Tak, jak napisałem, przy sporym koszcie urządzenia, zabezpieczenie za kilka stówek jest wskazane.
  • Level 4  
    W wielu wypowiedziach na forum,jak i przy wizycie znajomego elektryka przewija sie temat zabezpieczenia silnika tylko wyłącznikiem z z wyzwalaczem termicznym i elektromagnetycznym.Twierdza ze poprawnie dobrany wyłacznik i ustawiony przy wyzwalaniu 1.05 potrafi zabezpieczyc silnik elektryczny/myjkę.Termik w bardzo szybkim czasie rozlaczy urzadzenie przy pracy na 2 fazach.
    pawelmmrg wrote:
    Twierdza ze poprawnie dobrany wyłacznik i ustawiony przy wyzwalaniu 1.05 potrafi zabezpieczyc silnik

Też , ale zabezpieczenie zaniku fazy wspomaga tę funkcję . Czy ci potrzebne sam musisz ocenić.
  • Level 4  
    W przypadku zabezpieczenia prądowego,silnik męczy się chwile i buczy, zanim obwód zostanie odłaczony
    W wypadku braku jednej z faz przy CZF, silnik nie cierpi nie potrzebnie- po prostu nie jest w stanie podjąć akcji.
    Dodatkowo takie urządzenia jak myjka posiadają zabezpieczenie termiczne w uzwojeniu.
    Posiadam również studnie głębinowa, zabezpieczona obecnie M250 ustawionym na 6.15A dla silnika 3.3 KW(wolny wylew)
    Zastanawiam się czy ,jeden wyłącznik zaniku fazy ze stycznikiem spięty w dalszej kolejności z wyłącznikiem termicznym studni jak i myjki to dobry pomysł.
    pawelmmrg wrote:
    Zastanawiam się czy ,jeden wyłącznik zaniku fazy ze stycznikiem spięty w dalszej kolejności z wyłącznikiem termicznym studni jak i myjki to dobry pomysł.

Dobry . Czy ma sens ? to kwestia gustu.
  • Level 4  
    Z igły nagle zrobiły sie widły.
    Niepozornie mała szafa do której wchodzi zasilanie z licznika i ...tu sie zaczynaja schodki.
    -wychodzi zasilanie na mieszkanie(odrębna rozdzielnia)
    -wychodzi zasilanie zabezpieczone M250 na studnię
    -wydzodza zasilania poprzez 2 esy na budynek gospodarczy
    -planowane podłączenie na warsztat/magazyn poprzez 5x6 dla max 10KW w którym maja pracowac silniki od 4KW do 7.5 KW(łacznie max 8.5KW)

Chwila refleksji.
    Prawidłowo trzeba by wszystko rozwalic,i zrobic w rozdzielni przy liczniku przed zabezpieczeniem termicznym studni WZF
    Dla warsztatu WZF i termik na każdy z 3 silników,do tego mały es na oswietlenie warsztatowe.
  • Level 43  
    pawelmmrg wrote:
    Prawidłowo trzeba by wszystko rozwalic,i zrobic w rozdzielni przy liczniku przed zabezpieczeniem termicznym studni WZF
    Dla warsztatu WZF i termik na każdy z 3 silników,do tego mały es na oswietlenie warsztatowe.
    Bez przesady WZF nie jest potrzebny do każdego silnika. Do wiertarki - obejdzie się bez, czy też np do szlifierki . Natomiast do pompy, to warto.
  • Level 4  
    Bez dwu zdań WZF dla szlifierki 1 fazowej to abstrakcja.

Ze studnia jest o tyle prościej,ze M250 pełni również funkcje włącznika.Kable biegną bezpośrednio do pompy(brak dodatkowych styków do nadpalenia),w przypadku zablokowania pompy,zamarznięcia rur, lub zaniku fazy to zabezpieczenie spełnia swa role.Oczywiście mozna by do-bezpieczyć WZF,M250 to absolutne minimum.

W przypadku myjki 3 fazowej,jak i pozostałych silników sprawa wygląda inaczej.
    Myjka posiada własny układ sterowania,włącznik ,a uzwojenie silnika posiada termik.By to prawidłowo działało moim zdaniem wyłacznik termiczny powinien być wpięty pomiędzy silnik a układ sterowania.Zabezpieczy to płytke,jak i wszelkie styki przed nadpaleniem w przypadku problemów po stronie silnika/pompy(ingerencja w urządzenie).
    Podobnie wygląda sprawa z każdym silnikiem który posiada włącznik 2 biegowy(pomijam tu kwestie jak to jest spięte).Do każdego silnika należało by wpiąć termik za włącznikiem.
    Na koniec całość do-bezpieczyć w rozdzielni WZF (bez znaczenia jest tu już moc , prąd silnika) mocniejszy stycznik.
    Waszym zdaniem WZF i wyłącznik termiczny po stronie tablicy spełni swą role w przypadku urządzenia które posiada w swoim układzie włącznik / wyłącznik,dodatkowo w przypadku myjki układ sterowania.
  • Level 43  
    pawelmmrg wrote:
    Waszym zdaniem WZF i wyłącznik termiczny po stronie tablicy spełni swą role w przypadku urządzenia które posiada w swoim układzie włącznik / wyłącznik,dodatkowo w przypadku myjki układ sterowania.
    Nie ma cudownego zabezpieczenia. Są czujniki zaniku fazy, ale są też takie z kontrolą styków stycznika. Zdarza się tak, że poluzowuje się zacisk na silniku i wtedy żaden z tych czujników nie zareaguje, a tylko dobrze dobrany przekaźnik termiczny "zauważy" wzrost prądu pobieranego przez silnik.
  • Level 4  
    Majac chwile czasu zajrzałem pod maskę myjki,patent za patentem .
    Płytka odpowiadająca za zmiekczacz,czujnik paliwa,i wiele innych rozwalona,zadnej sygnalizacji.
    W obwód wpięty został stycznika a do niego CKZ 3×400/230V+N ze stałym progiem asymetrii 230V max 10A styk 1NO F&F 3010.
    Do 2 pozostałych styków jest wpięty wyłącznik ciśnieniowy od wył./zał. pompy.
    Trochę tego nie rozumię,dlaczego płytka została pominięta,przecież jej koszt nie jest zawrotny w HDS895,995 to juz inna bajka sterownika.
  • Level 43  
    W myjące brak zabezpieczenia, ale można dodać. Lepszy czujnik zaniku fazy i asymetrii napięcia. Miejsca w środku sporo. Bez problemu układ zmieści się w środku, obok układu który ją steruje. Już takie rzeczy robiłem.
  • Level 4  
    Sterowanie poprzez płytkę jest calkowicie rozwalone.CZF wpięty z jednej strony w stycznik,z drugiej wpięty w wyłącznik ciśnieniowy od wył./zał. pompy.
    Myjka cisnieniowa-zanik fazy - Jak zabezpieczyc przed zanikiem fazy myjke ciśnie
    Myjka cisnieniowa-zanik fazy - Jak zabezpieczyc przed zanikiem fazy myjke ciśnie Myjka cisnieniowa-zanik fazy - Jak zabezpieczyc przed zanikiem fazy myjke ciśnie Myjka cisnieniowa-zanik fazy - Jak zabezpieczyc przed zanikiem fazy myjke ciśnie
  • Level 4  
    Ktoś podpowie czy tak myjka można bezpiecznie pracować ?
    pawelmmrg wrote:
    Ktoś podpowie czy tak myjka można bezpiecznie pracować ?

No nie może. Zacznij od serwisu i odtworzeniu zabezpieczeń palnika i pompy .