Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sony VAIO VPCEE4E1E - Laptop nie uruchamia się, świeci się zielona dioda "p

17 Mar 2019 00:46 264 11
 • Poziom 6  
  Mam problem z lapkiem Vaio. Wcześniej uszkodzony był jakiś układ BGA i nie było podświetlenia matrycy postanowiłem więc wymienić płytę główną. Po wymianie laptop na początku "wybiórczo" reagował na przycisk "power" - zapalała się dioda uruchomienia, błysnęły światełka kaps locków i cisza - nie było żadnej reakcji, po kilku próbach uruchamiał się normalnie i do ponownego wyłączenia działał bez zarzutu. Po kilku dniach jednak przestał reagować na próby włączenia i teraz zapala się tylko dioda przy włączniku ale jest martwy - czasem włącza się wentylator, ale nie chodzi na pełnych obrotach, procesor i grafika robią się ciepłe. Nie zapala się też dioda ładowania baterii, pali się tylko podczas wciśnięcia "power". Co może być nie tak z płytą?? Nie mam schematu i nie sprawdzałem jej miernikiem. Wyciągałem bateryjkę od BIOSU żeby go zresetować - nie pomogło... Jest sens szukać rozwiązania w serwisie? Ile może kosztować sprawdzenie płyty?
 • Poziom 34  
  Ciężko stwierdzić co może być uszkodzone jak nie ma pomiarów, oględzin i podmian podstawowych części.

  Płytę kupiłeś nową czy używaną? Wszystkie elementy przełożone poprawnie? Nie ma gdzieś zwarcia?
 • Poziom 6  
  Kupiłem płytę używaną - ponoć była sprawdzana przed wystawieniem i w 100% sprawna... Wszystko założone poprawnie, wyjmowałem ją już kilka razy i wkładałem ponownie. Czy nie ma zwarcia? Nie sądzę... Próbowałem ją uruchomić bez RAMu, bateryjki BIOS, dysku, procesora... zawsze ten sam efekt. Nie ma żadnych sygnałów że coś jest nie tak, żadnych pisków czy mrugania. Aha... bez procka - laptop gasi "power" po dobrej chwili - to jedyna zmiana.
 • Poziom 34  
  To oddaj płytę jak nie wstaje. Szukać chyba za bardzo się nie opłaca, oddasz do serwisu, powiedzą że płyta siadła i nową trzeba.

  Przydałoby się sprawdzić wszystkie komponenty na innej sprawnej płycie. Mam na myśli Ram i procesor, żeby wykluczyć ich uszkodzenie.
 • Poziom 6  
  RAM jest ok - sprawdzałem na starej płycie, procesory też podmieniałem...
 • Poziom 34  
  Kolejny krok to pomierzenie podstawowych napięć na płycie (wszystkie przetwornice), można na początku zobaczyć czy któraś z linii nie ma zwarcia do masy.

  Później, jak wszystko będzie ok, zaprogramować na nowo BIOS (programatorem).
 • Poziom 6  
  Nie jestem pewien czy właściwie zresetowałem BIOS - wyjąłem bateryjkę na ok 15 min - czy to wystarczy czy trzeba trzymać (bez bat. głównej) przycisk power przez 50 sek??
 • Poziom 34  
  Wyciągasz baterię główną, baterię od BIOS i czekasz. 15 min w zupełności wystarczy.

 • Spec od komputerów
  Możliwych przyczyn jest wiele. Być może usterka nie leży w płycie a np. uszkodzona jest tasiemka matrycy, pamięć, procesor, itp.
  W wielu serwisach za diagnozę nie zapłacisz lub będzie to rozsądna kwota - popytaj.
 • Poziom 6  
  Poszukam jakiegoś lokalnego serwisu ale boję się, że dostanę odpowiedź - uszkodzenie płyty... bo nikomu nie będzie się chciało tracić czasu i szukać...
 • Poziom 6  
  Skontaktowałem się ze sprzedającym płytę - mam wysłać całego laptopa - sprawdzi co jest nie tak. Dam znać jak sytuacja się rozwinie.