Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Prostownik samochodowy do pakietu akumulatorów Ni-Cd?

17 Mar 2019 08:08 243 9
  • Poziom 19  
    Dzień dobry w piękny niedzielny poranek (mam nadzieję, że u Wszystkich :D).

Szanowni Panowie,
    Potrzebuję naładować pakiet akumulatorów (zbudowany z 42 połączonych szeregowo Ni-Cd ogniw) o napięciu 12V i pojemności 3500mAh (widok na załączonym zdjęciu).
    Niestety z posiadanych ładowarek 12V mam tylko ładowarkę samochodową.
    Czy do naładowania zespołu tych ogniw mogę użyć prostownika do ładowania akumulatorów (Ultimate Speed Car Battery Charger ULGD 3.8 A1 - Link do YouTube),
    który jest przeznaczony do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych? Napięcie wyjściowe prostownika wynosi 6V oraz 12V, natomiast prąd wyjściowy 0,8A lub 3,8A.

Znalazłem na forum informację, że prąd ładowania akumulatorków powinien wynosić 10% pojemności akumulatorków, co w tym przypadku wynosi 350mA.
    Czy ładując zespół ww. ogniw posiadanym prostownikiem (12V, 0,8A) mógłbym je uszkodzić?

Jeżeli nie jest to najlepszy pomysł, to jakiej ładowarki powinienem użyć?

Prostownik samochodowy do pakietu akumulatorów Ni-Cd?
  • Poziom 22  
    Zakładam, że w opisie nie kłamiesz i bateria ma 12V napięcia znamionowego. Jeśli Twój prostownik, a w zasadzie ładowarka ładuje akumulator maksymalnie do napięcia 14,4V, to z baterią NiCd poradzi sobie. Prąd ładowania mógłby być mniejszy, co zwiększy żywotność akumulatorów.
    Ładowanie akumulatora NiCd oraz baterii złożonych z takich akumulatorów, powinno odbywać się prądem 350mA przez 15-16 godzin i do tego możesz użyć zasilacza z ograniczeniem prądu. Szybsze ładowanie powinno się kończyć po wykryciu spadku napięcia baterii w czasie ładowania (-dV), nadmiernego grzania się ogniw lub po ustalonym czasie. Do szybkiego ładowania wypada więc kupić porządną ładowarkę.
  • Poziom 39  
    Roman_5000 napisał:
    Napięcie wyjściowe prostownika wynosi 6V oraz 12V, natomiast prąd wyjściowy 0,8A lub 3,8A.

Roman_5000 napisał:
    Czy ładując zespół ww. ogniw posiadanym prostownikiem (12V, 0,8A) mógłbym je uszkodzić?

Czy jesteś pewien, że w ładowarce można ustawić przy 12V prąd 0,8A? Czy przypadkiem te 0,8A nie dotyczy 6V a 3,8A - 12V?
  • Moderator
    Roman_5000 napisał:

Potrzebuję naładować pakiet akumulatorów (zbudowany z 42 połączonych szeregowo Ni-Cd ogniw) [b]o napięciu 12V

To nie może być prawda. Albo nie wszystkie ogniwa są połączone szeregowo, albo nie zgadza się napięcie. Dlatego mam obawy, czy sobie poradzisz z ładowaniem.
    Roman_5000 napisał:

Niestety z posiadanych ładowarek 12V mam tylko ładowarkę samochodową.
    Czy do naładowania zespołu tych ogniw mogę użyć prostownika do ładowania akumulatorów (Ultimate Speed Car Battery Charger ULGD 3.8 A1 - Link do YouTube),
    który jest przeznaczony do ładowania akumulatorów kwasowo-ołowiowych? Napięcie wyjściowe prostownika wynosi 6V oraz 12V, natomiast prąd wyjściowy 0,8A lub 3,8A.

Jeśli istnieje możliwość regulacji prądu i pod warunkiem, że masz wiedzę i potrafisz kontrolować proces ładowania, to rodzaj prostownika nie ma znaczenia. Prąd nie ma smaku ani zapachu, więc nie ma znaczenia z jakiego prostownika pochodzi. Tym niemniej, ogniwa NiCd mają pamięć ładowania. Czy wiesz ile teraz wynosi napięcie rozładowanej baterii? Jak długo ją eksploatujesz i w jaki sposób? Znasz zasady postępowania z bateriami NiCd? Bo teraz to jest najważniejsze.
  • Poziom 19  
    tabula_rasa napisał:
    Zakładam, że w opisie nie kłamiesz i bateria ma 12V napięcia znamionowego.

@tabula_rasa
    Opieram się na informacji umieszczonej przez producenta w formie naklejki (widok w lewym górnym rogu zdjęcia).

Adam-T napisał:
    Czy jesteś pewien, że w ładowarce można ustawić przy 12V prąd 0,8A? Czy przypadkiem te 0,8A nie dotyczy 6V a 3,8A - 12V?

@Adam-T
    Posiadany prostownik Ultimate Speed Car Battery Charger ULGD 3.8 A1 może pracować w czterech nw. trybach, co jest udokumentowane w instrukcji:
    6 V / 0.8 A (Program 1)
    12 V / 0.8 A (Program 2)
    12 V / 3.8 A (Program 3)
    12 V / 3.8 A (Program 4)
    Wiem że większy prąd ładowania skraca żywotność akumulatora, lecz obecnie niczym innym umożliwiającym ładowanie mój zespół akumulatorków niestety nie posiadam.

retrofood napisał:
    To nie może być prawda. Albo nie wszystkie ogniwa są połączone szeregowo, albo nie zgadza się napięcie. Dlatego mam obawy, czy sobie poradzisz z ładowaniem.

@retrofood
    Bardzo prawdopodobne, że masz rację. W moim stwierdzeniu bazowałem na tym, co wyczułem pod palcami badając zespół ogniw przedstawiony na pierwszym zdjęciu i absolutnie nie dałbym sobie palca uciąć, że mam rację.
    Co do napięcia tegoż zespołu ogniw to muszę wierzyć w to co napisał producent na naklejce.
    retrofood napisał:
    Czy wiesz ile teraz wynosi napięcie rozładowanej baterii? Jak długo ją eksploatujesz i w jaki sposób?

Obecnie ten zespół ogniw leży w magazynku i nie jest użytkowany. Ostatnio gdy go sprawdzałem (jakieś 6 m-cy temu) to miał ok. 11V. Nie wiem ile ma obecnie, ale sprawdzę to jutro.
    Zespół tych ogniw nie jest i nie będzie na co dzień eksploatowany - ma być w gotowości do użycia w urządzeniu, którego specyfikacja jest opisana w języku rosyjskim (chodzi o dalmierz laserowy). Przyznam się, że wątpię, by w instrukcji były informacje odnośnie akumulatorka.
    Firma która zakupiła zespół tych ogniw tak robi zakupy, że (chyba w ramach oszczędności) kupiła ogniwa bez ładowarki. :(
  • Poziom 22  
    0.8A spokojnie może ładować tę baterię. 3.8A też mogłoby być, ale pod warunkiem, że będzie kontrola charakterystycznych objawów naładowania akumulatora NiCd.
  • Poziom 19  
    W zależności od strony różny jest podawany czas ładowania:
    a) pojemność mAh / 10,
    b) pojemność mAh / 10 + 10%,
    c) pojemność mAh / 10 + 40%.
    Który czas przyjąć?
    Wg ładowania a) czas ładowania wynosi 4,3h, b) 4,8h, c) 6,1h.
    Jakie są charakterystyczne objawy naładowania akumulatora NiCd?
  • Poziom 22  
    Czas ładowania akumulatora NiCd prądem dziesięciogodzinnym to 15-16 godzin. Akumulatory Vinnic miały informację o przyspieszonym ładowaniu - prąd czterogodzinny przez cztery godziny. Dokładnie to akumulator 550mAh miał być ładowany prądem 150mA przez 4.5 godziny.
    Niektórzy producenci dopuszczali ładowanie naładowanych szybko akumulatorów prądem dwudziestogdzinnymi lub mniejszym, ale przez określony czas - np. akumulatory Sanyo przez 48 godzin, akumulatory Panasonic przez 20 godzin.
  • Moderator
    Prąd powinien być ograniczony chociażby rezystorem i kontrolowany stale. 0,8 A to zdecydowanie za dużo. Należy również kontrolować temperaturę (przynajmniej dłonią) oraz nie przekroczyć końcowego napięcia dopuszczalnego.