Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Prawidłowe podłączenie fotokomórek w MOOVE 300 SOMFY?

bilek001 17 Mar 2019 11:39 777 3
 • #1
  bilek001
  Level 10  
  Witam.
  W przyszłym tygodniu planuję zainstalować mechanizm bramy przesuwnej MOOVE 300 SOMFY, wszystko już wiem jak podłączyć poza fotokomórkami. Zastanawiam się jak je ustawić, aby wiązka trafiała z nadajnika do odbiornika, aby zrobić to precyzyjnie i nie porobić w murze z 10 dziur. Jaką macie Państwo metodę aby dobrze to zrobić za pierwszym razem, instrukcja jest troszkę skąpa na ten temat, czy może jest tam jakiś sygnalizator że nadajnik i odbiornik są ustawione w prawidłowej pozycji.
  Czy można to zainstalować i ustawić wcześniej przed instalacją mechanizmu, tak by było już wcześniej przygotowane przed montażem mechanizmu otwierającego bramę, aby po montażu mechanizmu tylko podpiąć kabelki?

  Zastanawia mnie jak 2 mm wiązkę światła złapać równo na odbiorniku oddalonym o 4 metry?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Hmm. Jeśli chodzi o bramy to nie jestem specjalistą - montuję kilka napędów w ciągu roku. Nigdy nie miałem problemów z zamontowaniem fotokomórek - w "moich" czujkach zawsze była jakaś tolerancja kąta padania wiązki i odbiornik z nadajnikiem bez problemu się widziały.

  Odnośnie sposobu montażu. Miarą ustawić jedną wysokość montażu - jeśli teren jest w poziomie to z jednej i drugiej strony musi być tak samo, jeśli poziomu brak to ten poziom należy jakoś złapać - przy pomocy chociażby drugiej osoby i sznurka (na niego "położyć" poziomicę i ustawić daną wysokość, aż do uzyskania poziomu) lub po prostu zrobić to wg. oka (jeśli ma się w tym dryg to będzie ok).


  U Ciebie jest o tyle lepiej, że masz zapewne tylko tą jedną parę fotokomórek - od słupka (lewa strona bramy) do słupka (prawa strona). Więc kolejny wymiar jest prosty do złapania, ponieważ brama zamyka się od np. lewej do prawej to przy zamknięciu dotyka w którymś miejscu drugiego słupka - i to wg niego łatwo złapać odpowiedni wymiar montażu.

  A żeby zrobić to jak najlepiej to po prostu wymierzyć wszystko, przyłożyć do murku, i przed wykonaniem odwiertów po prostu podać zasilanie czujnikom (jedna osoba trzyma przy jednym słupku, a druga przy drugim) - jeśli wymiary są ok, to po przecięciu wiązki, któraś z nich powinna się zaświecić lub zgasnąć. I jeśli tak się dzieje to czas na montaż.
 • #3
  wojtek1234321
  Level 35  
  dawidedziu wrote:
  jeśli teren jest w poziomie to z jednej i drugiej strony musi być tak samo, jeśli poziomu brak to ten poziom należy jakoś złapać - przy pomocy chociażby drugiej osoby i sznurka(na niego "położyć" poziomicę i ustawić daną wysokość, aż do uzyskania poziomu) lub po prostu zrobić to wg oka(jeśli ma się w tym dryg to będzie ok).

  Do takiego "łapania poziomu" to idealnie by się nadała tzw. "szlaufwaga". Narzędzie proste, tanie, można zrobić samodzielnie, wystarczy odpowiednio długi odcinek węża, trochę wody, no i oczywiście umiejętność używania tego poniekąd "starożytnego", dość dokładnego narzędzia.

  Prawidłowe podłączenie fotokomórek w MOOVE 300 SOMFY?
 • #4
  dawidedziu
  Industrial cameras specialist
  Zgadza się, ale złapanie poziomu dla fotokomórek na odcinku 4m to nic trudnego. Twoje czy moje rozwiązanie da taki sam rezultat. Kwestia przyłożenia się do tego i poziom złapany.