Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Microlab solo 6c tłumienie

17 Mar 2019 12:17 381 21
  • Poziom 9  
    Witam, ww głośnikach zauważyłem dziwne zjawisko, gdy dźwięk przechodzi z wysokich tonów na niskie pojawia się tłumienie (ściszają się), druga sprawa jeden głośnik powyżej 30 poziomu zaczyna trzeszczeć, po zamianie kanałów problem znika, wgl głośniki kiedyś grały dużo lepiej.
    Zrobiłem fotki płytek może ktoś coś zauważy, moja uwagę przykuło miejsce zaznaczone na czerwono, obejrzałem tranzystory (sprawdzałem miernikiem), kondensatory itp nie zauważyłem nic szczególnego, jestem laikiem także możne dlatego :D
    Może ktoś będzie wiedział jaki układ odpowiada za to zjawisko.
    Microlab solo 6c tłumienie Microlab solo 6c tłumienie
  • Admin grupy audio
    rosiu1994 napisał:
    gdy dźwięk przechodzi z wysokich tonów na niskie pojawia się tłumienie (ściszają się)

Czyli co dokładnie się dzieje? Jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego o czym piszesz.

rosiu1994 napisał:
    druga sprawa jeden głośnik powyżej 30 poziomu zaczyna trzeszczeć, po zamianie kanałów problem znika

A gdzie te kanały zmieniasz?

rosiu1994 napisał:
    moja uwagę przykuło miejsce zaznaczone na czerwono

Co takiego szczególnego przykuło Twoją uwagę? Ja tu nic niezwykłego nie widzę.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Czyli co dokładnie się dzieje? Jakoś nie jestem w stanie sobie wyobrazić tego o czym piszesz.

Nie wiem jak to wytłumaczyć, tak jak bym w momencie przejścia odwrócił głośnik do ściany albo zakrył po prostu.
    Cytat:

Zamieniałem wtyki cinch
    Cytat:
    Co takiego szczególnego przykuło Twoją uwagę? Ja tu nic niezwykłego nie widzę.

Dwa luty zwierają, czytałem że te głośniki mocno się grzeją
  • Poziom 9  
    W jakim sensie za duży??
  • Poziom 9  
    Zjawisko pojawia się podczas słuchania na komputerze i na telefonie
  • Admin grupy audio
    rosiu1994 napisał:
    momencie przejścia odwrócił głośnik do ściany albo zakrył po prostu.

Ale jakiego przejścia? Nic z tego nie rozumiem.

rosiu1994 napisał:
    Dwa luty zwierają

Przecież gołym okiem widać, że mają się zwierać, bo są podłączone do jednego dużego pola masy...

:(
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Ale jakiego przejścia? Nic z tego nie rozumiem.

Przejście z wokalu do bitu, tak jakby głośniki traciły moc
    Oglądałem również zwrotnice bo ona odpowiada za częstotliwości ale tam też nic nie zauważyłem, żaden kondensator nie jest spuchnięty, cewki również wyglądają dobrze
  • Admin grupy audio
    rosiu1994 napisał:
    Przejście z wokalu do bitu, tak jakby głośniki traciły moc

Ale przecież nie w każdych utworach są takie przejścia (cokolwiek pod tym pojęciem rozumiesz), więc może to tak ma być?

Trzeba byłoby zmierzyć charakterystykę częstotliwościową i fazową tych głośniczków - wówczas byłoby widać czy coś jest nie tak, tyle że Ty nie masz czym tego zrobić.
  • Poziom 9  
    Trudno będzie trzeba oddać do elektronika jakiegoś. Dzieki za zainteresowanie
  • Poziom 15  
    rosiu1994 napisał:
    Cytat:

Zamieniałem wtyki cinch

Zmieniałeś tylko kanały ze źródła. Mam wrażenie i przeczucie, że uszkodzony jest tylko przewód ze źródła do głośników...
  • Poziom 9  
    Przewód wykluczyłem, nowy kupiony i problem jest taki sam. Jeśli chodzi o to zjawisko z tym przejściem to myślę, że można je porównać do zabawy jakimś equalizerem podczas słuchania muzyki tylko ze ja się niczym takim nie bawię
  • Red. Komputery FAQ
    Ja myślę że efekt ten można porównać do jakiegoś clippingu przy zbyt mocnym wysterowaniu jest wrażenie "kompresji/ściszenia" dźwięku, być może jak końcówka mocy nie daje prądowo rady z niższymi częstotliwościami następuje "ściszenie".
  • Admin grupy audio
    Equalizer nie powoduje ściszania dźwięku, więc nie sądzę by o to chodziło.

Najlepiej oddać to w ręce fachowca, bo trudno zrozumieć na czym polega problem.
  • Poziom 1  
  • Admin grupy audio
    guciu2 napisał:
    Z tych objawów, które próbujesz nam przekazać najbardziej pasuje mi brak styku masy albo na kablu łączącym komputer z głośnikami albo na gniazdkach na płytce.

Dawniej tak podłączało się głośniki w systemie pseudo-quadro ( czyli tylne głośniki surround ) i może dlatego masz efekt "odwracania głośnika do ściany"

Przez chwilę też o tym pomyślałem, ale przecież wówczas nie byłoby basu, a o tym Autor tematu nie wspomniał. Z opisu wynika, że problem występuje tylko przy "przejściu" cokolwiek to znaczy.
    Poza tym kabel podobno wymieniony.
  • Poziom 9  
    Cytat:
    Ja myślę że efekt ten można porównać do jakiegoś clippingu przy zbyt mocnym wysterowaniu jest wrażenie "kompresji/ściszenia" dźwięku, być może jak końcówka mocy nie daje prądowo rady z niższymi częstotliwościami następuje "ściszenie".

Ta odpowiedź najbardziej mi pasuje do mojego problemu
    Cytat:
    Equalizer nie powoduje ściszania dźwięku, więc nie sądzę by o to chodziło.

Chodziło mi bardziej o bawienie się regulacją, sprawdzę jeszcze płytkę gdzie jest regulacja bass/treble
    Cytat:
    Albo może masz kolumny połączone w przeciw-fazie ( kabel głośnikowy podpięty odwrotnie przy jednej kolumnie )

Podłączenie jest dobre
    Cytat:
    Przez chwilę też o tym pomyślałem, ale przecież wówczas nie byłoby basu, a o tym Autor tematu nie wspomniał. Z opisu wynika, że problem występuje tylko przy "przejściu" cokolwiek to znaczy.
    Poza tym kabel podobno wymieniony.

Bass jest i kabel wymieniony a jeśli chodzi o to "przejście" w moim rozumieniu znaczy zmiana częstotliwości
  • Poziom 1  
  • Poziom 9  
    Cytat:
    To prawdopodobnie masz walniętą końcówkę mocy ... nie wiem co tam siedzi czy scalak czy luźne tranzystory bo w drugim przypadku obstawiałbym tranzystory mocy. A tak to do wymiany może być układ scalony przykręcany do radiatora.

Są luźne tranzystory 4 szt , jeszcze raz sprawdzę i dam znać.
  • Poziom 9  
    Witam, wybaczcie, że tak długo czekaliście. Sprawdziłem raz jeszcze te końcówki i wszystko jest ok :( Zjawisko o którym pisałem pojawia się na 50 % głośności i tak jak mówiłem w pierwszym poście głośniki ogólnie grają ciszej niż kiedyś, skala głośności jest 60 a przy 20 poziomie dźwięk ledwo słyszalny.