Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
HelukabelHelukabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rozdzielnica elektryczna domu jednorodzinnego - do oceny

sowa87 18 Mar 2019 19:29 13437 64
    kkas12
    Poziom 43  
    Kolego, gniazda zabezpieczenie 16A i przewód 3x2,5.
    Oświetlenie zabezpieczenie 6/10A i przewód 3x1,5 czasami potrzebny 4x a czasami nawet 5x.
    Zielonożółta żyła jest zawsze żyłą ochronną a niebieska neutralną.
    Odbiorniki powyżej 2kW zasilamy dedykowanym obwodem.
    RCD wymagane jest w obwodach gniazd i we wszystkich obwodach "łazienkowych" z oświetleniem włącznie.
    Wcześniej pisałem jakich norm znajomość wysoce wskazana.
  • HelukabelHelukabel
    sowa87
    Poziom 8  
    Akurat to wszystko wiem bo wykonuje instalacje od 9 lat ale mieszkań i domów nigdy nie robiłem. Jutro będę miał chwilkę czasu to zrobię taki malunek jakbym to teraz po tych wszystkich informacjach połączył i wstawię tutaj do oceny. Chodzi mi o to że Fra później przepieciowka i RCD 3 F i potem już B16 3F razy 3 i porostu myślałem o wykorzystaniu faz już z tych bezpieczikow 3F podlaczajac fazy naprzemiennie aby na każdej fazie były maksymalnie 3 obwody.
    kkas12
    Poziom 43  
    Tysiące razy pisaliśmy, że czterotorowy RCD do ochrony obwodów jednofazowych z różnych faz zasilanych ociera się o błąd w sztuce.
    Musisz wyjaśnić dwie kwestie.
    Układ sieci zasilającej.
    Budowa zainstalowanego rozłącznika FR w szafce licznikowej.
    To jest priorytet.
  • HelukabelHelukabel
    sowa87
    Poziom 8  
    Okej to w takim razie czekam jutro na warunki z ZE w których powinno być to napisane i wtedy się odezwę
    sowa87
    Poziom 8  
    pomoże mi ktoś mniej więcej sklecić ta skrzynkę z tych obwodów co podałem w pierwszym poście lub chociaż napisać oprócz bezpieczikow B16 b 10 co będzie mi jeszcze potrzebne układ sieci tnc-s?
    kkas12
    Poziom 43  
    Podstawowe informacje masz w poście 31.
    Zastosuj się do tego co w nim pisałem i "zrób" (narysuj) na tej podstawie tablicę bezpiecznikową.

W mieszkaniówce większe wartości niż 16A nie są potrzebne. Natomiast mniejsze niż 10A jak najbardziej można zastosować.
    sowa87
    Poziom 8  
    Bardziej chodzi i o to jaki zastosować FR i ochronnik i roznicowke 3F i czy robić też róznocowki jedno fazowe czy porostu 3F roznicowke wrzucić tylko 3F a temat jedno fazowy osobno
    kkas12
    Poziom 43  
    FR trójtorowy (jeśli na pewno TN).
    Piąta (zielonozółta) żyła w kablu zasilającym zbędna.
    Ochronnik do TN-C.
    Przecież masz gniazdo 400V więc RCD w tym obwodzie być musi.

Narysuj i będziemy rozmawiać.
    Inaczej się nie da.
    sowa87
    Poziom 8  
    To tak na szybko ale nie jestem niestety pewnie co do Układu sieci a kolega nie ma pojęcia jaki jest układ sieci ale narazie dajmy na to ze jest TN-C

Tak to wygląda Rozdzielnica elektryczna domu jednorodzinnego - do oceny
    kkas12
    Poziom 43  
    Pisałem ci które obwody wymagają wyłącznika różnicowoprądowego ty dalej postępujesz tak jakby ochrona przed porażeniem bez RCD nie istniała.
    I zastanów się czy pralka musi znajdować się w łazience?
    Dla mnie jest to kompletnie niczym nieuzasadnione rozwiązanie.
    To tylko nawyk.
    Zły nawyk.
    Według mnie łazienka jest pomieszczeniem znakomicie obywającym się bez gniazda/gniazd.
    Może starczy już tego typu wiadomości?Link
    sowa87
    Poziom 8  
    Powiem tak nie jest to mój dom tylko kolegi odpływ do pralki zrobiony jest w łazience i tu też będzie stała mi nic już do tego. A co do tych obwodow które nie wymagają róznocowki puścić zaraz po eferze jeśli dobrze rozumiem. Czyli kuchenne i łazienkowe na RCD i 3F również po różnicowce.

A reszta jest w porządku?
    sowa87
    Poziom 8  
    A co do połączenia FR i PE wszystko wporzadku? Myślę że na trojfaz warto dać roznicowke ewentualnie do hydroforu bym nie dawal
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    Ten ostatni malunek jest ... okropny, kolego sowa87.
    Zniknęło PE z zasilania a układ TN z własnym uziemieniem, jak w TT.
    FR 303 4-polowy w życiu nie widziałem.
    Jedna 2-polowa RCD na całość oświetlenia to nic innego, tylko ciemność w domu.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    sowa87
    Poziom 8  
    Może ktoś ma chwilkę i przerobilby ten mój malunek tak żeby było dobrze.

Idzie wlz 5 x 10mm ale w ZK nie ma gdzie wpiac zyly PE także brakuje jej w zasilaniu i bo jest bezuzyteczna
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    sowa87 napisał:
    Może ktoś ma chwilkę i przerobilby ten mój malunek tak żeby było dobrze.
    Idzie wlz 5 x 10mm ale w ZK nie ma gdzie wpiac zyly PE także brakuje jej w zasilaniu i bo jest bezuzyteczna

Czyli wychodzi na to, że ... nie, nic z tego nie wychodzi.
    Każda spekulacja na temat tej czwartej żyły N pozostaje spekulacją. Skoro nie ma PE w układzie TN, to jest problem, bo przecież nie ma metalicznego połączenia z zasilającym PEN.
    Kabel 5x10 mm² jest bublem wykonawczym w takim razie.
    Można by było potraktować N jako PEN, ale znowu przechodzi on przez 4-polowy rozłącznik, co jest niedopuszczalne.
    I tak źle, i tak niedobrze.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    sowa87
    Poziom 8  
    Jutro zadzwonię do PGE i zapytam jaki jest w tym miejscu układ sieci bo kolega któremu to wykonuje jest troszkę nieoogarniety
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    sowa87
    Poziom 8  
    Układ sieci jest TNC taka informacje uzyskałem w ZE oraz na stacji jest tabliczka. Tak więc już wiem jak się do tego odnosić.

coś takiego skleciłem

Rozdzielnica elektryczna domu jednorodzinnego - do oceny
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    kkas12
    Poziom 43  
    Kraniec_Internetów napisał:
    Na zasilaniu nie masz przewodu N tylko PEN. Masz go podłączyć do GSU.
    Nie wolno tak robić!!!
    żyłę PEN należy wprowadzić na szynę PE i połączyć z szyną N. Zaś szynę PE łączymy z uziemioną GSW z której wezmą początek główne połączenia wyrównawcze.

Szanowny autorze wątku, tym co narysowałeś właśnie zrezygnowałeś z całkowicie metalicznej pętli zwarcia jaką gwarantuje układ TN i zastąpiłeś ją uziemieniem o nieznanej wartości. To krok wstecz w ochronie przeciwporażeniowej.
    Czemu wskaźniki napięcia za rozłącznikiem nie są zabezpieczone wyłącznikiem nadprądowym?
    Radzę też gniazda w salonie, kotłowni, ogólnie obwody gniazd które nie są podłączone przez RCD połączyć przez RCD. Nie jest to wymagane
    Kontrolki napięcia nie muszą być zabezpieczane jeśli ich producent tego nie wymaga. Poczytaj:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1530452.html

Zaś RCD w obwodach gniazdowych wymagane jest obligatoryjnie a nie uznaniowo.
    czy hydrofor jest za pomocą gniazda zasilany?
    Czemu przez zabezpieczeniem ponadnapięciowym nie ma zabezpieczenia nadprądowego? Musi być tam koniecznie.

Co to jest "zabezpieczenie ponadnapięciowe?
    Jeśli masz na myśli ograniczniki przepięć to również w tym wypadku ich dobezpieczenie producent warunkuje wartością zabezpieczenia poprzedzającego.
    elpapiotr
    Specjalista elektryk
    kkas12 napisał:
    Nie wolno tak robić!!!
    żyłę PEN należy wprowadzić na szynę PE i połączyć z szyną N. Zaś szynę PE łączymy z uziemioną GSW z której wezmą początek główne połączenia wyrównawcze.
    Krzysiu, a która u niego jest ta żyła PEN ? :D
    Bo ma podobno dwie do wyboru
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    kkas12
    Poziom 43  
    Czy wiesz jaki konkretnie model, jakiego producenta zastosuje autor? Czy masz pewność że nie wymaga in zabezpieczenia niepoprzedzającego?
    Mam, bo praktycznie żaden takiego wymogu nie zamieszcza. A jeśli taka potrzeba zachodzi to zabezpieczenia wbudowuje w obudowę kontrolek. A ponadto podałem link przeczący twej teorii.
    W kuchni i łazience. W salonie nie. (W uproszczeniu).

Bzdura. Kłania się 4-41.
    Tak, ale być tam muszą. Wartość zabezpieczenia jak mówiłeś jest podana w instrukcji.
    I ty tą instrukcje znasz? Przed licznikiem 50A. Czym i jaka wartością proponujesz dobezpieczyć ochronniki???
    Mógłbyś podać źródło? Chociażby na PW.

Zasady dobrej roboty "najpierw chronimy, później zasilamy" i 5-54.

elpapiotr napisał:
    Krzysiu, a która u niego jest ta żyła PEN ?
    Bo ma podobno dwie do wyboru
    Z jednej już zrezygnował :) tylko musi również w diabły wywalić ten rozłącznik pod licznikiem i zastąpić trójtorowym i dołożyć ZUG'a w torze PEN.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1