Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] antena na fale średnie - Zastanawiam się, jaką antenę wybrać do nadajnika na 1,6

Janix22 21 Mar 2019 10:50 672 33
 • #31
  Rzuuf
  Poziom 43  
  "Amatorska" antena GP na ten zakres jest bez sensu: wymiary (i zużycie materiału) nie pozwolą na eksperymentowanie z więcej, niż 1 modelem, o przypadkowych własnościach i bez szans na optymalizację.
  Proponuję zainteresować się anteną RAMOWĄ, o rozmiarach boku ok. 0,5 ... 1m, nawiniętą drutem DNE0,5mm - kilka zwojów (tak, aby długość użytego drutu była ok. ¼λ) i dostrojoną do rezonansu dla 1,6MHz (kondensatorem strojeniowym ze starego radioodbiornika).
  Może się okazać, że taka antena mogła by być korzystna jako cewka w generatorze LC.
  Niemniej, nie oczekiwał bym zasięgu większego, niż kilkanaście metrów,
 • #32
  Janix22
  Poziom 4  
  Dzięki. A czym się taka różni od magnetycznej?

  Moderowany przez c2h5oh:

  Dostałeś bana na Google? Co stoi na przeszkodzie by wpisać "antena ramowa" i "antena magnetyczna" i porównać? Nie chce się?

  Regulamin punkt 3.1.17. Nie wysyłaj pytań bardzo podstawowych, na które odpowiedzi można znaleźć w instrukcji obsługi lub ogólnie dostępnych źródłach. Nie prezentuj postawy, że mi się należy. Dbaj o poziom pytań i dyskusji. Dziękujemy.

 • #33
  yogi009
  Poziom 42  
  Myślę, że w tym temacie zostało już wielokrotnie pokazane, że konstruowanie amatorskiej anteny na ten zakres mija się z celem. Po prostu. To, że masz odbiornik, nie jest argumentem, który by zmienił ten stan rzeczy. Łatwiej będzie wykonać antenę na bardziej przyjazne pasmo i pod nią zbudować prosty zestaw nadajnik/odbiornik. Tu też masz kilogramy wiadomości w sieci, wręcz z gotowymi projektami płytek drukowanych.

  To tak, jakbyś chciał zbudować statek na kołach celem sprawnego poruszania się po oceanie. Dlaczego na kołach? Ponieważ koła już masz. Sam przyznaj, to nie ma sensu.
 • #34
  Janix22
  Poziom 4  
  Dobra, czuję się przekonany. przestroję oba układy i zrobię jakąś rozsądnej wielkości antenę.
  Dzięki za wiedzę i pomoc.

  Pozdrawiam