Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] antena na fale średnie - Zastanawiam się, jaką antenę wybrać do nadajnika na 1,6

17 Mar 2019 13:43 672 33
 • Poziom 4  
  Witam.

  Elektroniką zajmuję się od mniej więcej roku. Ostatnio pracuję nad nadajnikiem 1,6 MHz. Zastanawiam się, jaką antenę wybrać, bo wybór jest spory. Słyszałem, że całkiem dobre są anteny magnetyczne i ferrytowe, a dipola na fale średnie chyba się nie opłaca robić. Jaki rodzaj anteny mi polecicie? Dodam tylko że wyjście nadajnika to wtórnik emiterowy (bc547b, 1kΩ), a całość zasilana jest z ,,baterii płaskiej''.

  Z góry wielkie dzięki za odpowiedź.
 • Poziom 36  
  Do takiego nadajnika tylko antena GP czyli prętowa. Antena powinna być zestrojona ( dopasowana ) z nadajnikiem a w przypadku anten magnetycznych czy ferrytowych wymaga to trochę wiedzy i doświadczenia. Ponadto obie anteny są kierunkowe.
 • Poziom 4  
  A jak zrobić ową antena GP?
 • Poziom 36  
  Jak sama nazwa mówi jest to kawałek drutu / rurki o wyliczonej długości stanowiącej krotność ( także ułamkową ) długości fali. Wystarczy w wyszukiwarce wpisać "antena GP" a wyników będzie dużo. Żeby w tym pasmie antena była naprawdę efektywna to "prawdziwe " nadajniki mają anteny o długości ok. 10 m. Dla takiego małej mocy wystarczy kilkadziesiąt cm ale musi być dostrojona / dopasowana do wyjścia nadajnika. Robi się to zazwyczaj za pomocą tzw. "pi-filtra"
 • Poziom 39  
  @zworys, czytasz to co piszesz ?.
  Dla fal "średnich", 1,6Mhz jak Autor tematu napisał, Ty proponujesz:
  zworys napisał:
  Żeby w tym pasmie antena była naprawdę efektywna to "prawdziwe " nadajniki mają anteny o długości ok. 10 m. Dla takiego małej mocy wystarczy kilkadziesiąt cm ale musi być dostrojona / dopasowana do wyjścia nadajnika. Robi się to zazwyczaj za pomocą tzw. "pi-filtra"

  :cry:
  Pozdrawiam.
 • Poziom 43  
  Zasięg "nadajnika zasilanego z płaskiej baterii" na zakresie fal średnich - to kilkadziesiąt (nooo, może kilkaset ...) centymetrów, każda "amatorska" antena jest jednakowo (nie)dobra.
  Ten zakres fal jest bardzo intensywnie "zaśmiecony" zakłóceniami, które powodują, że słaby nadajnik nie będzie wykrywany.
 • Poziom 4  
  Płaska, ale nie zegarkowa tylko 4.5V. A i tak spróbuję. Czy przeciwwagi łączy się z promiennikiem w takiej antenie?
 • Poziom 43  
  Antena "GP" powinna mieć wymiary porównywalne z 1/2 długości fali, dla 1,6MHz to jest ok. 90 metrów. Antena 100 razy mniejsza daje 100 razy mniejszą skuteczność ...
 • Poziom 4  
  A no to trochę ciężko wykonalne. A ferrytowa lub magnetyczna? Jak pisze Zworys jest to trudne, ale na pewno da się to jakoś wyliczyć. A są jakieś inne rodzaje anten, które by się nadawały?
 • Poziom 43  
  Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa Google ...
  Bo jeśli nie działa, to rzeczywiście problem ...
 • Poziom 36  
  Janix22 napisał:
  A są jakieś inne rodzaje anten, które by się nadawały?

  Jest , kawałek drutu ale tak samo musi być dostrojony. Nie ma cudownej anteny którą podłączasz do czegokolwiek i działa.
  gumisie napisał:
  czytasz to co piszesz ?

  Czytam, żeby ten nadajnik miał jakąkolwiek skuteczność antena musi być dopasowana, szczególnie antena skrócona a taka tu powinna być zastosowana, a pi-filtr będzie najłatwiejszy do obliczenia, wykonania i zestrojenia.
 • Poziom 39  
  zworys napisał:
  żeby ten nadajnik miał jakąkolwiek skuteczność antena musi być dopasowana,
  Oczywiście.
  Rezystancja falowa, rezonans, długość fizyczna lub skrócona, itd...... .

  Tak szybko licząc, to:
  ¼λ dla 1600kHz = 46,87m.
 • Poziom 36  
  Zgadza się, ale pi -filtrem można nawet metalowy płot dopasować do nadajnika. Antenę można dodatkowo elektrycznie skrócić cewką, tak robią np w taniej aparaturze sterującej.
 • Poziom 39  
  Janix22 napisał:
  A są jakieś inne rodzaje anten, które by się nadawały?
  Tak, są.
  Na pasmo nie strzeżone (CB - 11m, 27MHz).

  Nie odpowiada się pytaniem na pytanie, lecz jak możesz to odpowiedz:
  Do jakich celów chcesz wykorzystać akurat to pasmo (1600kHz) ?.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Bo na taką mi działa odbiornik, tzn. oczywiście nie na taką wyłącznie, ale w podobnym zakresie. A tak w ogóle to jak działa i czym jest ten pi-filtr? Czy jest to zwykły dolnoprzepustowy, i jak to ma wpłynąć na nadawanie?

  Pozdrawiam.
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Kolego - Google pomaga tylko trzeba trochę poszukać. Jak znajdziesz podstawy to nawet program do obliczania podpowiemy.... Musisz znać parę podstawowych danych np jaką impedancję wyjściową ma Twój nadajnik ?
  To jest filtr nazywany od kształtu układu - można nim dopasować impedancję nadajnika do impedancji anteny, przy okazji "wycina " też harmoniczne sygnału ( zakłócenia generowane przez nadajnik )
 • Poziom 42  
  Janix22 napisał:
  Bo na taką mi działa odbiornik


  Możesz nieco rozwinąć? Jakiego typu odbiornik? Generalnie chyba robisz temat od końca. Zacząłbym jednak od pasm dozwolonych, tam jest sporo schematów dostępnych, nawet jakieś kit'y.
 • Poziom 4  
  Dzięki kolego Zworys. Zaczynam jarzyć. Rozeznam się w tym temacie.
  Czytałem też, że między wyjście wzmacniacza a antenę włącza się cewkę gdy antena jest za krótka. Ma to realny wpływ na nadawanie?
  Natomiast odpowiadając na pytanie kolegi Yogi, to odbiornik detektorowy jest.

  Pozdro
 • Poziom 4  
  Aha, rozumiem że antena (unipol) przedstawia jakąś rezystancję dla prądu zmiennego, najwyższą dla λ/2. Moglibyście mi więc powiedzieć, jak obliczyć ową rezystancję na podstawie długości anteny i fali?

  Naprawdę proszę koledzy, ratujcie.
 • Poziom 39  
  Janix22 napisał:
  Aha, rozumiem że antena (unipol) przedstawia jakąś rezystancję dla prądu zmiennego, najwyższą dla λ/2.
  Kolego, nic nie rozumiesz. :cry:
  Jak napisał:
  zworys napisał:
  Kolego - Google pomaga tylko trzeba trochę poszukać. Jak znajdziesz podstawy to nawet program do obliczania podpowiemy.... Musisz znać parę podstawowych danych np jaką impedancję wyjściową ma Twój nadajnik ?
  Skorzystaj z tej porady.
  Myślenie: "nie boli". :wink:
  Oczekujesz od nas czegoś co już zostało dawno opracowane i opisane.
  Google :!: :!: :!: .

  Pozdrawiam.

  R.
 • Poziom 4  
  A wiecie koledzy gdzie coś o tym można znaleźć? Bo jak rozumiem, i w tym jest zgoda, należy dopasować impedancję wyjścia nadajnika do impedancji anteny. A najpierw trzeba znać impedancję anteny. Jak się to liczy?
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Janix22 napisał:
  A wiecie koledzy gdzie coś o tym można znaleźć?
  Google, wpisując frazę np: "co to jest rezonans anteny", "co to jest impedancja falowa ....", itd. a znajdziesz wiele odpowiedzi.
  I tak np;
  "antena w rezonansie nie koniecznie musi mieć impedancję standaryzowaną dla typowych wyjść TRX-ów czyli 50 om .Rezystancja anteny w rezonansie jest uzależniona od typu anteny i fizycznych parametrów anteny , np anteny pętlowe mają w w rezonansie bardzo małą rezystancje rzędu kilku omów a typowy GP 1/4 lambda kilkadziesiąt om. Dlatego stosuje się układy dopasowujące."
 • Poziom 4  
  Dzięki Gumisiu. Aha. I ja się jeszcze tylko upewnię, czy tu chodzi o to, aby Zwy = Zanteny, żeby antena pobierała maks. mocy. A ten rezonans to można zmieniać za pomocą kondensatora, czy on jest stały dla danej anteny?
 • Poziom 36  
  Janix22 napisał:
  A ten rezonans to można zmieniać za pomocą kondensatora, czy on jest stały dla danej anteny?

  Nie tak prosto - zmienia się długością anteny, sposobem wykonania anteny cewką czy kondensatorem ale to nie jest proste dodawanie elementów. Dlatego łatwiej zastosować pi-filtr, to taki "transformator impedancji" dopasowuje impedancję anteny do impedancji nadajnika
 • Poziom 4  
  Ok, kolego Zworys. Taki filtr pomaga dopasować energetycznie antenę. A da się obliczyć impedancję anteny, czy trzeba sprawdzić testowo?
 • Pomocny post
  Poziom 36  
  Już kolega Gumisie cokolwiek napisał o tej antenie bo rozumiem że chodzi o GP. Nie musisz znać dokładnie impedancji anteny - tą wyznaczyłbyś gdybyś miał analizator antenowy - wystarczy że będziesz znał przedział wartości. Jeśli w necie "wrzucisz" 'parametry anteny GP' to znajdziesz wiele danych i orientacyjny zakres impedancji takiej anteny. Dobrze wykonany pi-filtr jest przestrajalny w pewnym zakresie i w ten sposób można dokładnie dostroić antenę do nadajnika.
  Inny sposób - typowa ( telewizyjna lub radiowa ) antena teleskopowa ( długa długości ok. 1m ) może być dostrojona do zakresu fal średnich za pomocą cewki nawiniętej na rdzeniu ferrytowym o dł 10 cm i srednicy 1 cm. Liczba zwojów ok 100 -120 ciasno nawiniętych przewodem emaliowanym. Końcowe dostrojenie wykonuje się regulując długość anteny.
 • Poziom 39  
  @Janix22 pomimo to że posiadasz:
  Janix22 napisał:
  odbiornik detektorowy
  :D

  "Odpuść" sobie budowę TX_a na to pasmo (1600kHz) a tym bardzie anteny.
  W przypadku anteny GP ¼λ jej promiennik to około 50m a przeciwwagi (uwzględniając współczynnik skrócenia) niewiele krótsze od niego. :cry:

  P.s.

  "Podrzuć" schemat lub zdjęcie tego, Twojego odbiornika detektorowego.

  Pozdrawiam.
 • Poziom 4  
  Widziałem jeszcze taki wykres, z którego wynikało, że dla anteny LW o długości małej względem długości fali impedancja wejściowa jest niewielka. Czy to samo tyczy się GP? Wszak jest to to samo, tylko że z innym uziemieniem.
  Był tam też przykład zastosowania filtru typu L jako transformatora impedancji.


  Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.
 • Poziom 36  
  http://www.antenna.com.pl/attachments/article/96/Poradnik%20antenowy%20wydanie%20II.pdf
  https://www.qsl.net/sp9hzx/pdf/J.%20Matuszczy...antenowy%20dla%20kr%C3%B3tkofalowc%C3%B3w.pdf Strona 51 na dole tabeli przykład anteny na zbliżoną częstotliwość impedancja 50 omów.
  https://elektronikab2b.pl/technika/2305-anteny-podstawowe-parametry-i-charakterystyka
  https://skzw.pl/A/Anteny%20KF%20-%20Wojciech%20Drwal.pdf

  Proponuję poczytać te materiały - trochę rozjaśnią temat anten.
  Generalnie typowa GP ( czyli 1/4 długości fali ) ma niską impedancję, antena skrócona bez sztucznego wydłużania cewką ma trudną do określenia impedancję, pozostaje pomiar analizatorem.