Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Opony - Stara zimówka czy nowa letnia

17 Mar 2019 17:04 942 10
  • Level 17  
    Mam dylemat. Za tydzień w czwartek jadę do Niemiec i wracam od razu do Polski. W stronę Niemiec jadę w dzień a wracam w nocy.
    W dzień będzie pewnie z +12C a w nocy może spaść w okolice 0C.
    Moje obecne zimówki Nokian WR A3 są z 33 tygodnia 2014 roku czyli mają 4,5 roku. Bieżnika jest sporo ale widać, że guma już jest staruszka.
    Mam za to letnie po jednym sezonie Dunlop Sport Max RT2 .
    I tak się zastanawiam czy już wymienić te zimówki na letnie i na letnich zrobić trasę czy się jeszcze wstrzymać.
  • Level 41  
    Witam,
    Nie wiem jaka jest sytuacja w twoim regionie ale ogolnie jezeli temperatury spadaja ponizej +4C to nalezy uzywac opon zimowych a wynika to z faktu iz "letnia" mieszanka gumow staje sie zbyt sztywna i zapewnia znaczaco gorsza przyczepnosc wzgledem mieszanki zimowej a te 4C to punkt zrownania sie wlasnosci obu mieszanek.
    Jezeli jest podejzenie o przymrozki, mokra nawierzchnie i wspomniane 0C to ja nigdy bym opon jeszcze nie zmienil. Osobiscie uzywam zimowek do chwili gdy nie wystepuja juz spadki temperatur do okolo 4C.
    Zimowki beda sie nieco gorzej prowadzic przy wysokich temperaturach ale nawet te +12C nie jest czyms absurdalnym, raczej rozwaz korekcje stylu jazdy wzgledem warunkow.
    Pozdrawiam
  • Level 17  
    No właśnie w nocy temperatury spadają tak do 0-4C.
    Czyli wychodzi na to, że lepiej jechać na starej zimówce niż na nówce letniej w taką pogode.
  • Level 40  
    W Niemczech z tego co mi wiadomo jest obowiązek jazdy na oponach zimowych bodajże do miesiąca kwietnia. W niektórych landach jest również dosyć egzekwowany przepis, że opony nie mogą być starsze niż 5 lat od daty produkcji, ale czy ten przepis tyczy się obcokrajowców to nie wiem. Obowiązek posiadania opon dedykowanych do danej pory roku jest egzekwowany z pewnością bez względu na narodowość kierowcy poruszającego się po Niemczech.
  • Level 17  
    Nie ma obowiązku w Niemczech - jest zalecane ale nie wymagane. Jak spadnie śnieg to moga dowalić mandat.
  • Level 43  
    4,5 roku to nie tragedia można jeździć. 5 lat to tyczyło się opon które można sprzedać u nich jako nowe. A nie że tylko 5lat można użytkować.
    https://dojczland.info/opony-zimowe-w-niemczech/
  • Level 41  
    Witam,
    moze raczej pomysl jak sie ma "obowiazek" do "zdrowego rozsadku czy bezpieczenstwa".
    U mnie jest obowiazek oficjalnie od grudnia do marca wlacznie ale ja jezdze dopoki temeratury i warunki klimatyczne sa rozsadne czyli przewaznie koniec pazdziernika-kwiecien/maj.
    Pozdrawiam
  • Level 17  
    Mi bardziej chodziło o to czy nowa letnia będzie się lepiej trzymała drogi niż prawie 5 letnia zimówka.
  • Level 41  
    Witam,
    - jezeli temepratura bedzie w okolicach zera lub ponizej to nawet stara zimowka bedzie duzo lepsza od nowej letniej (oczywiscie z bieznikiem z odpowiednia glebokoscia)
    - jezeli tempertura bedzie w okolicach +10C i wyzsza to zimowka bedzie sie nie co gorzej zachowywac na suchym asflacie ale nie jest to drastyczne obnizenie przyczepnosci.
    Osobiscie zostal bym nadal przy zimowkach.
    Pozdrawiam
  • Level 43  
    Wiesz to zależy od opony. Mnie letnia Michelin Saver+ nawet na lekkim minusie jak sucho trzymała lepiej niż Dębica Frigo. Na plusie na mokrym też bez porównania. Teraz mam zimowe Pirelli i nie ma dylematu.
  • Level 17  
    viayner wrote:
    Witam,
    - jezeli temepratura bedzie w okolicach zera lub ponizej to nawet stara zimowka bedzie duzo lepsza od nowej letniej (oczywiscie z bieznikiem z odpowiednia glebokoscia)
    - jezeli tempertura bedzie w okolicach +10C i wyzsza to zimowka bedzie sie nie co gorzej zachowywac na suchym asflacie ale nie jest to drastyczne obnizenie przyczepnosci.
    Osobiscie zostal bym nadal przy zimowkach.
    Pozdrawiam

Czyli lecę na zimówkach. Mają one około 4,5mm bieżnika.