Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja elektryczna w ogrodzie

rajbar 17 Mar 2019 22:40 483 8
Wago
    rajbar
    Level 1  
    Witam,

z domu na ogród mam wyprowadzone 3 fazy (bezpieczk trójfazowy B16). Jedna faza wykorzystana jest do napędu bramy wjazdowej. Drugą planuję wykorzystać do rozprowadzenia gniazdek elektrycznych w ogrodzie oraz doprowadzenie prądu do altany. Trzecia - na przyszłość.

Czy konieczne jest stawianie skrzynki elektrycznej w ogrodzie z osobnymi zabezpieczeniami: gniazdek ogrodowych i w altanie, oświetlenia w altanie?
    Czy mogę zrobić tak: zabezpieczenie trójfazowe w domu wymienić na 3xB16 i dalej już bez dodatkowych bezpieczników? Czy jedynym minusem będzie fakt, że jak mi np. kosiarka wybije bezpiecznik, to zgaśnie światło też w altanie, itp?

Pozdrawiam
  • Wago
  • Helpful post
    adamjur1
    Level 41  
    "Wybijaniem" bezpiecznika to bym się tak bardzo nie przejmował jak bezpieczeństwem takiej instalacji.
    Przydałby się wyłącznik różnicowo prądowy co razem z 3x 16 potrzebuje siedem modułów. Jak nie masz zamiaru podłączać nic 3 - fazowego to zastasuj trzy niezależne Wyłączniki różnicowo-prądowe z członem nadprądowym 0,03A/ B16A.
    Jak Ci "wybije" to tylko w jednej fazie reszta będzie działać. I zajmuje tylko 6 modułów.
    Pozdr. J.
  • Wago
  • Helpful post
    User removed account
    Level 1  
    mawerix123
    Level 39  
    adamjur1 wrote:
    Jak nie masz zamiaru podłączać nic 3 - fazowego to zastasuj trzy niezależne Wyłączniki różnicowo-prądowe z członem nadprądowym 0,03A/ B16A.

Jak widzisz takie rozwiązanie do tego co pisze poniżej, autor ma na zewnątrz wyprowadzony jeden obwód 3 fazowy. Więcej niż 1 RCD jest niemożliwy do zainstalowania.

rajbar wrote:
    z domu na ogród mam wyprowadzone 3 fazy (bezpieczk trójfazowy B16)
    retrofood
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Kraniec_Internetów wrote:

Nie. Z rozdzielnicy w domu na ogród masz wyprowadzony przewód pięciożyłowy, tak więc nie możesz użyć wyłączników nadprądowych jednobiegunowych,

Ty tak poważnie?

Dodano po 54 [sekundy]:

mawerix123 wrote:
    autor ma na zewnątrz wyprowadzony jeden obwód 3 fazowy. Więcej niż 1 RCD jest niemożliwy do zainstalowania.

Epidemia jakaś?

Autorowi rekomenduję przeczytanie tego
    Wykonywanie zewnętrznej instalacji elektrycznej
    User removed account
    Level 1  
    retrofood
    retrofood wrote:
    Ty tak poważnie?

Tak? Nie rozumiem skąd pytanie.

Napisałeś
    Z rozdzielnicy w domu na ogród masz wyprowadzony przewód pięciożyłowy, tak więc nie możesz użyć wyłączników nadprądowych jednobiegunowych,

Ja mam przyłącze czterożyłowe do domu, więc zastosowanie w rozdzielnicy wielu obwodów z oddzielnymi zabezpieczeniami (jednofazowymi przede wszystkim), według Ciebie jest błędem? Sytuacja analogiczna...
    User removed account
    Level 1  
    retrofood

Ah, właśnie. Nie wiem co dokładnie jest doprowadzone do ogrodu,
    Właśnie. Nie wiesz, ale wypowiadasz się kategorycznie.
    To o wyłączniku trójbiegunowym dotyczyło zabezpieczenia całego, pięciożyłowego przewodu idącego na ogród. Zastosowanie wyłączników jednobiegunowych w tym miejscu, a nie stosowanie ich na końcu tego przewodu gdzie podłączamy osobne obwody (kable trójżyłowe) byłoby błędem,
    A to niby dlaczego? Autor wyraźnie napisał, że różne fazy będą miały różne przeznaczenie, nie ma tutaj odbiorników (silników) 3-fazowych, więc nie ma żadnego powodu aby stosować zabezpieczenia 3-fazowe zblokowane.

gdyż raz, że tak dziwnie "podzielone" obwody miałyby wspólny przewód neutralny i ochronny,

I co z tego? Kompletnie nic.