Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozprowadzenie sieci UPC i NC+

Arek1980 18 Mar 2019 13:24 744 10
 • #1
  Arek1980
  Level 9  
  Witam, zwracam się do Was z pomocą, gdyż "fachowcy" na chacie lub infolinii podają mi różne odpowiedzi.

  Jestem w trakcie generalnego remontu mieszkania, wymieniam instalację elektryczną i chcę rozprowadzić sobie sieć internetową (będzie z UPC) oraz kablową (nc+).

  Sieć internetowa: doprowadzam kabel koncentryczny z klatki schodowej do miejsca gdzie będzie router. Chcę kupić dobry kabel, widziałem jakiś Trilan2 lub H155 o impedancji 50, ale na infolinii powiedzieli, że ma być 75 omów (czyli chyba typu RG6). To jest ich minimalny wymóg i ten o impedancji 50 omów byłby lepszy czy jest nieprawidłowy?

  Od routera do punktów w poszczególnych pomieszczeniach prowadzę kabel Ethernet z gniazdkami Rj45. Jaki to ma być kabel: prosty, skrosowany? Możecie podać przykład dobrego kabla?

  Nc+: kable koncentryki 75omów od anteny do dekoderów, a dekodery wpięte do gniazdek Rj45 w celu wzajemnej komunikacji.

  Kabel koncentryczny wybrałem Televes T-100.
 • #2
  adamjur1
  Level 41  
  Kolego - do miejsca planowanej instalacji urządzenia końcowego ( routera) doprowadź koncentryk , utp i światłowód ( brzmi groźnie ale takie zakończone wtykami światłowody kupisz w sklepie w gotowych odcinkach 15,20,30 mb.
  Jak masz zwierzęta ( lub będziesz miał ) to poprowadź je w rurce peszla aby można było wymienić jak je futrzak pogryzie.
  Sieć w domu w zupełności wystarczy utp 5 ( 5E już się zjednoczyła z 5, chyba że trochę droższym cat 6. Powinieneś to za sprzętem zakończyć gniazdkami, ale wtyk na kablu też będzie działał. Połączenie proste.

  Jakość kabla ma znaczenie przy odległościach, tu pewnie nie przekroczysz 30 mb więc standardowe wystarczą
  Pozdr. J.
 • #3
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  Arek1980 wrote:
  To jest ich minimalny wymóg i ten o impedancji 50 omów byłby lepszy czy jest nieprawidłowy?
  Nieprawidłowy.
  A tak nawiasem, UPC też ma telewizję. Musisz mieć dwóch dostawców?
 • #4
  Arek1980
  Level 9  
  Dwóch dostawców ponieważ cenowo jest spora różnica. Internet mam za 40zł, nc+ z całym pakietem Canal+ za 70. Razem 110.
  Z tego co widzę w UPC wyszło ponad 140 zł. Poza tym nc+ rozwija się szybciej, szybciej będą kanały 4k, itp.

  Chciałbym zrobić prostą instalację, bez światłowodów, itp.

  Czyli:
  INTERNET
  - z klatki schodowej do miejsca rozdziału sygnału koncentryk Televes T-100
  - od rozdziału do gniazdek skrętka Cat6
  - myślę, aby za każdym TV oraz komputerem zrobić 2 gniazdka z internetem, więc wychodzi 10 sztuk. Czy mogę koncentryk z klatki schodowej doprowadzić do switcha, rozdzielić i potem na gniazdka i na router wifi aby mieć bezprzewodowy internet dla urządzeń mobilnych czy tez z jakeigoś powodu ten koncentryk najpierw musi wejść na router a potem na switch?

  SAT
  - od anteny koncentryk Televes T-100 do gniazdek za TV (3 sztuki)
  - konwerter QUAD

  Pytanie dodatkowe: komputer stoi w odległości 6m od TV, często oglądam filmy z komputera. Czy puścić 10m kabel HDMI w podwieszanym suficie i wyprowadzić za komputerem i TV (albo kończąc gniazdkiem HDMI albo wyprowadzając kabel bezpośrednio w korytku) czy jakoś inaczej można to rozwiązać?
 • #5
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  Arek1980 wrote:
  Poza tym nc+ rozwija się szybciej, szybciej będą kanały 4k, itp.
  Może tak, ale za to przy telewizji kablem są często dodatkowe funkcje zwykle słabo dostępne przy jednokierunkowej dystrybucji. Na przykład zatrzymywanie, cofanie, odtworzenie po jakimś czasie, nagrywanie. Są dekodery z dyskiem, ale nie wiem, czy jest tam np. opcja nagrywania kilku programów równocześnie. Od mojego dostawcy (światłowód) mam dekoder bez dysku, ale to na serwerze dostawcy jest nagrywanie. Gdy muszę wyjść, mogę potem odtworzyć coś nawet bez uruchamiania nagrywania. Jest tylko kilka kanałów, których właściciele nie udostępniają takiej możliwości.
  Arek1980 wrote:
  często oglądam filmy z komputera. Czy puścić 10m kabel HDMI
  Jeśli to TV Smart, chyba jest możliwość odtwarzania pliku po IP (DLNA). HDMI to jednak dodatkowy kłopot i potrafi być kapryśne przy dłuższych kablach.
 • #6
  Arek1980
  Level 9  
  W nc+ ma dekoder z dyskiem, mogę nagrywać, zatrzymywać, oglądać i nagrywać jednocześnie.
  Póki co to nie jest TV Smart tylko 11 letnia wysłużona Plazma Panasonica.
 • #7
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  To, niestety, HDMI zostaje. Albo jakaś przystawka robiąca za TV Smart wtykana w gniazdo HDMI telewizora. Jest takich trochę, ale żadnej nie używałem, więc nie polecę. Długi kabel HDMI tani nie będzie.
 • Helpful post
  #9
  adamjur1
  Level 41  
  Brak Smart TV rozwiązują dzisiaj takie małe pudełeczka pod tytułem Android TV, wpinasz po hdmi ( 0,5m w komplecie) do niego lan lub wifi, masz wszystkie funkcje smart tv , często możliwość dogrywania aplikacji z neta, a w bonusie pilota z mikrofonem. Rewelacyjny produkt do reanimacji funkcjonalnej starszych , działających jeszcze TV.
  10 metrowy kabel hdmi pod tynkiem to loteria, połóż od razu dwa, bo jak ci w jednym padnie wtyczka to pozamiatane.
  A światłowód i tak bym położył, operatorzy się rozwijają, a potem będziesz miał dziury w ościeżnicach i poklejony biały kabelek przez pół mieszkania..
  Pozdr. J.
 • Helpful post
  #10
  jprzedworski
  Network and Internet specialist
  Nie jestem instalatorem, ale kilka uwag:
  Arek1980 wrote:
  Czy mogę koncentryk z klatki schodowej doprowadzić do switcha, rozdzielić i potem na gniazdka i na router wifi
  Koncentryka nie podłączysz do switcha, bo ten nie ma takiego wejścia. Koncentryk musi być podłączony do terminala, który dostarczy UPC i dopiero z niego można swichem dzielić Ethernet, albo podłączyć router, albo jedno i drugie. Nie wiem, jakie urządzenie daje UPC, ale to musi być ich, bo jest centralnie zarządzane.
  A zamiast tego HDMI jednak polecałbym coś w tym rodzaju:
  https://www.youtube.com/watch?v=n5QexzoQAGs
  https://www.youtube.com/watch?v=0nhJq3toG6E
  https://www.youtube.com/watch?v=KFwau-zTqvE
  Mam w pracy salę konferencyjną z kilkoma ekranami i kablami HDMI - często są problemy z jakością obrazu.
 • #11
  Brivido

  Level 33  
  Ja proponowałbym zrobić przejście z klatki do mieszkania w rurce, najlepiej by była jakaś rozdzielnica multimedialna, bądź prrzykładowo miejsce w szafie, gdzie by się wszystko schodziło, plus zasilanie. Zależnie też jakie są możliwości, jak to realnie wygląda, również sieć/TV w instalacji wspólnej i przyszłość. Dałbym prócz tych koncentryków z anten, również dwa dodatkowe z klatki, bądź wspomniana rurka, gdyby była kiedyś wspólna instalacja sat/tv, internet jak wyżej skrętka, światłowód. Skrętki, byle by miedziane, raczej bez ekranu. Koncentryki, myślę zwykłe trisety, bądź coś podobnego z grubą żyłą środkową np 1.13mm. Od tego głównego miejsca w mieszkaniu do każdego gniazdka bym szedł podwójnie i skrętką i koncentrykiem.