Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019

magic9 18 Mar 2019 13:48 2940 8
  • Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019
    Już wkrótce - 10 i 11 kwietnia, odbędą się MISTRZOSTWA POLSKI W LUTOWANIU - Renex Soldering Championship. Jest to już czwarta edycja wydarzenia, które cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem wśród polskich elektroników. Organizatorem, tak jak w latach ubiegłych, jest firma RENEX - jedna z największych i najdłużej działających polskich firm z branży elektronicznej, dla której tegoroczne zawody zbiegają się z 30-leciem działalności.

Wydarzenie odbędzie się w nowo powstałych przestrzeniach Centrum Technologicznego RENEX we Włocławku.
    Zawody mają charakter otwarty dla wszystkich chętnych, niezależnie od ich doświadczenia. Rywalizować mogą zarówno amatorzy-pasjonaci, jak i profesjonaliści w zakresie lutowania.
    Podczas zawodów oceniana będzie przede wszystkim funkcjonalność wykonanego pakietu. Ponadto sędziowie będą brać pod uwagę jakość wykonanego montażu oraz metodykę pracy zawodnika, odwołując się do światowych standardów (IPC – A – 610 rewizja G klasa 3 – stan dopuszczalny).

Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019 Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019 Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019

W pierwszym dniu zawodów, 10 kwietnia, o tytuł Młodzieżowego Mistrza Polski w Lutowaniu rywalizować będą uczniowie i studenci szkół technicznych. Drugiego dnia o tytuł Mistrza Polski, rywalizować ze sobą będą przedstawiciele firm z przemysłu elektronicznego.
    Tegoroczna edycja Mistrzostw została wzbogacona o dodatkowe, pierwsze w swoim rodzaju Zawody. Do rywalizacji stanie Mistrz Polski w Lutowaniu z roku 2018 – Michał Czerwiec, reprezentujący Firmę Bornico, naprzeciw Robota Lutowniczego REECO. Walka będzie bardzo ekscytująca, tym bardziej, że Robot Lutowniczy REECO otrzymał w roku 2018 prestiżowe wyróżnienia, m.in. Dobry Wzór w kategorii Praca.
    Na zwycięzców Mistrzostw czekają wartościowe nagrody rzeczowe w postaci profesjonalnych urządzeń i narzędzi dla elektroników oraz nagrody pieniężne.

Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019 Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019 Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019

Zdobywcy tytułu Mistrza Polski w Lutowaniu, firma RENEX będąca sponsorem reprezentacji Polski, zapewni dodatkowo przygotowania do zawodów oraz pokrycie kosztów transportu i pobytu na Mistrzostwach Europy i Świata odbywających się w Monachium w listopadzie bieżącego roku. W tej formule Mistrz Polski z 2017 roku - Grzegorz Szymańczuk zdobył tytuł Mistrza Europy.

Mistrzostwa Polski w Lutowaniu RSC 2019 pokażą nam wkrótce, która z firm może szczycić się Mistrzem Polski w Lutowaniu oraz może być przyszłym Mistrzem Europy czy Świata.
    Zainteresowanych zapraszamy do rejestracji na stronie zawodów - http://rsc.zone/

[News sponsorowany]

Fajne! Ranking DIY
  • TermoPasty.pl
  • #2 03 Kwi 2019 18:09
    nanab
    Poziom 27  

magic9 napisał:
    Zawody mają charakter otwarty dla wszystkich chętnych, niezależnie od ich doświadczenia. Rywalizować mogą zarówno amatorzy-pasjonaci, jak i profesjonaliści w zakresie lutowania.

Z regulaminu:
    6. Zgłoszenia do udziału w turnieju lutowania mogą dokonywać wyłącznie uczniowie szkół, studenci bądź reprezentanci firm zarejestrowanych na terenie Polski.
    Czyli tak średnio "otwarty" ten charakter.

• TermoPasty.pl
  • #4 10 Kwi 2019 11:25
    szeryf3
    Poziom 17  

Daj znać jak Tobie poszło.

• #5 10 Kwi 2019 11:31
    yogi009
    Poziom 42  

nanab napisał:
    Czyli tak średnio "otwarty" ten charakter.

Otwarty dla potencjalnych klientów. Firmy już dzisiaj, a uczniowie być może jutro.

• #6 10 Kwi 2019 16:24
    Millaka
    Poziom 10  

Ja mam takie głupie pytanie, a że jestem laikiem to proszę na mnie nie krzyczeć.
    Na czym polegają takie zawody?
    Czy tam można używać jakiś tajemniczych stopów cyny czy grotów ze stali kosmicznej żeby zdobyć przewagę? Czy wszyscy maja taki sam sprzęt i tylko lutują tranzystory na czas?
    Jak to wygląda?

• #7 11 Kwi 2019 11:25
    nanab
    Poziom 27  

Wszyscy mają taki sam sprzęt, stanowiska są wyposażone przez organizatora, nie przynosisz nic swojego poza spodniami, butami i bielizną(koszulki też dają). końcowy wynik jest oceniany zgodnie z normami IPC.

• #8 11 Kwi 2019 12:11
    phanick
    Poziom 28  

Część pierwsza to 5 grup, w każdej po 14 osób. Z każdej grupy do finału wchodzi osoba z najwyższą liczbą punktów oraz dodatkowo 9 osób które uzyskały najwyższy wynik.

Pierwsze zadanie polegało na polutowaniu (w moim odczuciu) dość łatwej płytki dwustronnej:
    * elementy przewlekane - dwa scalaki dip 16, dwa scalaki soic 16, trochę elementów biernych dioda prostownicza, diody led, kondensatory ceramiczne, kondensatory elektrolityczne, kondensatory foliowe
    * elementy SMD (umieszone tylko na warstwie top) - diody 1206, rezystory/kondensatory 1206/0805).

Czas na wykonanie to 45 minut, chociaż mi się udało skończyć w zasadzie w 35 minut, ostatnie chwile przeznaczyłem na czyszczenie płytki, porządkowanie stanowiska. Z rozmów z innymi osobami miałem odczucie, że większość potrzebowała by drugie tyle czasu, ale tez było trochę osób które skończyły podobnie jak ja.

Uzyskałem 211 punktów (na 250? możliwych), byłem drugi w swojej grupie ale udało mi się wejść do finału. Niestety nie wiem do końca za co byłem oceniany (jest jakaś wytyczna IPC ale nie udało mi się dorzeć do szczegółów). Z rozstrzału punktów, który wyglądał mniej więcej tak, że było kilka osób które miały >200 punktów, potem spora luka i osoby <150 punktów o raz reszta <100 punktów.
    Prawdopodobnie osoby które nie uzyskały 200 puntków nie wykonały działającej płytki (np. coś odwrotnie lub źle wlutowanego), a osoby poniżej 100 punków nie ukończyły płytki.

Zadanie finałowe trwało 75 minut i to także zlutowanie płytki, ale elementów jest dużo więcej oraz dodatkowo komponenty SMD były umieszczone na obu warstwach.
    Były między innymi też 2 scalaki DIP16, chyba 2 albo 4 SO16, kilkanaście rezystorów SMD 0402 (nigdy wcześniej nie lutowałem takich maleństw) oraz ok 40 diod SMS 1206 ułożnych w napis RENEX.
    Udało mi się je skończyć w 70 minut. Miałem największą obawę, że jak jakiś z tych maleńkich rezystorków mi gdzieś wystrzeli z pincety to już go nie znajdę, ale na szczeście wszystko udało się umieścić na swoim miejscu.

W finale zająłem chyba 10 miejsce na 14.

Przebieg:
    * Dostajesz organizer z elementami oraz opisami (w której szufladce jaki element),
    * płytkę PCB,
    * zdjęcie płytki z dodatkowymi oznaczeniami jeśli ich brakuje (np. w finale na PCB nie było zaznaczone gdzie jest + kondensatorów i dopiero na tym zdjęciu pojawiły się stosowne informacje),
    * stanowisko lutownicze (stacja RENEX z 3 kolbami, kilkanaście końcówek i wszystkie potrzebne narządzia)

Co jest oceniane? Prawdopodobnie:
    * jakość połączeń (czy luty w przypadku SMD są równe, w przypadku przewlekanych czy tworza odpowiedni lekko wklęsły stożek),
    * czy elementy są ułożone równo oraz wystają z PCB na odpowiednią głębokość,
    * czy technika lutowania jest odpowiednia (używanie topników, w przypadku scalaków - czy lutowanie odbywa się co drugą nogę scalaka aby nie przegrzać struktury),
    * estetyka wykonania (np. czy jak jest 10 rezystorów jeden pod drugim to są wlutowane w taki sam sposób oznaczeniam) - w którejśc z poprzedniej edycji było zdjęcie jak ma wyglądać płytka po zlutowaniu i np. za wlutowanie rezystora odwróconego o 180 stopni już były przyznawane ujemne punkty),
    * używanie wszystkich udogodnień (opaska antystatyczna, wyciąg oparów),
    * porządek na stanowisku w trakcie i po zakończeniu prac.

Jakimś cudem udało mi się wziąć udział we wszystkich poprzednich edycjach (to już mój 4 występ). Generalnie nigdy zawodowo nie pracowałem przy lutowaniu elementów więc było to tez dla mnie ciekawe doświadczenie, zarówno od strony technicznej jak wygląda profesjonalnie taka praca, jak i samo-sprawdzenie siebie).

Podsumowanie:
    * Nie miałem jakichś większych problemów przy lutowaniu, wydaje mi się, że tym razem nie popełniłem nigdzie gafy (w pierwszej edycji niestety pomyliłem dwa scalaki, w drugiej odwrotnie wlutowałem diody LED SMD, a w trzeciej diody LED przewlekane). W domu pewnie w razie wątpliwości przed wlutowaniem sprawdziłbym miernikiem biegunowość, na mistrzostwach nie było takiej możliwości.
    * Raster wyprowadzeń był bardzo łatwy, w domu dużo częściej lutowałem elementy o znacznie gęstrzym rastrze (TSOP48, TQFP 100/144). Jedynie używanie bezołowiowej cyny utrudnia ocenę wykonania jakości połączenia (matowy lut).,
    * pod względem organizacyjnym było bardzo miło (oprócz mistrzostw lutowania były równolegle organizowane wycieczki po siedzibie firmy - parku technologicznym oraz liczne pokazy rozkręcania i skręcania na czas oraz maszynowego lutowania)
    * Był tez dostępne darmowy bufet (napoje / słodkie przekąski) oraz obiad-szwedzki stół.

* pierwsze i druga edycja odbyła się w Warszawie, więc nie miałem problemów z dotarciem.
    * druga odbyła się we Włocławku w domu kultury Browar B (pamiętam, że niestety musiałem dotrzeć na godzinę 11, a ani autobusy ani pociągi nie dały mi możliwości dotarcia wtedy na tą godzinę 11 i musiałem korzystać pierwszy raz z blablacara :). Za to sama lokalizacja w mieście była bardzo blisko centrum,
    * obecna edycja także we Włocławku jednak tym razem w nowo wybudowanej hali mistrzostw. Tym razem miałem "występ" o godzinie 9, ale na szczęście zmieniły się rozkłady PKP i udało się dotrzeć. Niestety sama lokalizacja jest niekorzystna, ok 5 km od dworca (centrum), a autobusy w tym mieście to jeżdżą z częstotliwościa 1 na półtorej godziny (przynajmniej na tej linii, ktora dawała możliwość dotarcia do siedziby)

Wszystkich wahających się oczywiście zachęcam do występu w następnych edycjach, nie koniecznie z nastawieniem "jadę po zwycięstwo" ;)

Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019 Mistrzostwa Polski w lutowaniu - Renex Soldering Championship 2019

• #9 11 Kwi 2019 16:33
    szeryf3
    Poziom 17  

@phanick dziękuję za fajny opis zawodów. Gratuluję dyplomów.