Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Rozbudowa instalacji pod akwaria.

DanFal 18 Mar 2019 15:55 858 21
    DanFal
    Level 8  
    Witam chcę dorobić w piwnicy domu jednorodzinnego kilka gniazdek pod regały z akwariami. Problem polega na tym, że chciałbym poprawić bezpieczeństwo w domu nie ma różnicówki instalacja na dwóch przewodach miedzianych. W pomieszczeniu widzę dwie puszki i jedno gniazdko ,które i tak wychodzi mi w miejscu które chce zastawić szafą. Pomyślałem, że zrobiłbym małą rozdzielnię zasilaną z jednej z puszek przy suficie. Od razu powiem do czego mi ma to służyć ponieważ urządzenia do akwariów praktycznie nigdy nie mają uziemienia we wtyczce wszystkie są na dwa bolce. Kolejna sprawa to to ,że instalacja pójdzie po ścianach w maskownicach i nie jest to planowane na wieki wieków... chcę zrobić to tak, żeby za wiele nie przerabiać i mieć możliwość demontażu jak i rozbudowy o kolejne gniazdka. Myślałem nad użyciem listw takich jak przy przedłużaczach w wersji po 6 gniazdek w każdej i co najmniej 4 takie listwy musiałbym rozmieścić w pomieszczeniu. Pobór jest niewielki tylko wtyczek jest masa. Myślę, że nawet jak wszystko się uruchomi to więcej jak 1000 W na raz nie będzie a wiadomo grzałki nie chodzą cały czas wszystkie. W domu w jednej z łazienek podczas remontu zainstalowana została wanna z masażem i tam jest zrobiona różnicówka do tego pomieszczenia i w gniadkach są już 3 przewody. Trochę rozejrzałem się po sieci wiem, że jest z tym problem jedni mówią, że rozdzielać PEN na PE i N inni że trzeba uziemić nie wiem co w moim przypadku będzie ok i czy róznicówka ma sens skoro odbiorniki nie mają wtyczek z uziemieniem. Rozrysowałem jak ja to wymyśliłem także proszę podejść do tego bez emocji, bo nie jestem elektrykiem ale też chcę żeby to miało ręce i nogi. Mam jeszcze pomysł, aby jedna z listw była przeznaczona tylko do oświetlenia znalazłem takie wyłączniki czasowe do rozdzielni tylko nie wiem gdzie to wtedy dać przed czy po bezpieczniku i czy te bezpieczniki mają sens. Proszę o ogólną poradę jak to rozwiązać, żeby dorobić dużo gniazdek w starej instalacji. Estetyka to sprawa drugorzędna to jest piwnica z myślą pod hobby. Przepraszam za jakość schematu tak jak mówiłem jestem amatorem.
    Jarzabek666
    Level 36  
    PEN do PE a później do N.
    DanFal
    Level 8  
    Ok czyli cała reszta ma sens ? Tu pytanie jeszcze o ten wyłącznik czasowy gdzie go wstawić przed czy za bezpiecznikiem ?
    kortyleski
    Level 43  
    Żadnego PEN tam nie ma. Nie znając innych szczegółów nie można tak zrobić. Albo zainstalować stosowne gniazda i podłączać tylko urządzenia w drugiej klasie ochrony albo też w ciemno, nie znając układu sieci wydzielić wyspę TT. Wtedy trzeba wykonać uziom ( w piwnicy nie powinien to być wielki kłopot) i praktycznie całą ochronę oprzeć o kaskadę RCD.
    kortyleski
    Level 43  
    kkas12 wrote:
    Jaką wyspę TT w budynku w którym jest TN.

Skąd wiesz że TN?
    kkas12 wrote:
    Nie ma takiej opcji!

Uzasadnij.
    kkas12
    Level 43  
    Bo jeśli piszesz o wyspie TT to innej możliwości nie ma. Musi być TN.
    A doktor Musiał bardzo ładnie i przystępnie wyjaśnił oraz uzasadnił, że to co proponujesz jest mrzonką.
    DanFal
    Level 8  
    Widzę że zdania są podzielone w takim razie jak zrobić żeby nie robić z tego nie wiadomo jakich rozmiarów przeróbki i żeby działało ?
    DanFal
    Level 8  
    Dzwoniłem próbowałem jak pytam o typ sieci ludzie pierwszy raz słyszą tak jakbym pytał o przepis na pączki w zakładzie energetycznym. Jak to sprawdzić inaczej ? Umowy też nie mam. W jednej z łazienek przy remoncie została zrobiona nowa instalacja pewnie ze względu na wannę z hydromasażem. Na klatce schodowej jest mała skrzynka z różnicówka i bezpiecznikiem dochodzi do niej i wychodzi kabel 3 zylowy rozumiem że jak jest przejście pomiędzy N a PE to mogę sobie zrobić tak jak planowalem ? Ta instalacje robił elektryk z uprawnieniami nie jakiś amator. Czy wystarczy że miernikiem sprawdzę przejście pomiędzy tymi przewodami ? może są gdzieś dalej połączone niestety nic nie widać wszystko w ścianie.

Dodano po 9 [godziny] 46 [minuty]:

Sprawdziłem że w tej rozdzielni N i PE ma przejście czy oznacza to że jest to gdzieś dalej połączone i ja mogę podzielić tak samo PEN na PE i N? Dodam też że bardzo dobrze działa tam różnicówka sprawdziłem
    kkas12
    Level 43  
    DanFal wrote:
    ...wychodzi kabel 3 zylowy rozumiem że jak jest przejście pomiędzy N a PE to mogę sobie zrobić tak jak planowalem ?
    Nie kombinuj i nie uogólniaj, bo w TT i TN-S wyłącznik różnicowoprądowy jest tak samo wymagany.
    Tu potrzebna jest pewność a nie domysły, a nie chce mi się wierzyć, że w ZE informacji na temat układu sieci zasilającej nie otrzymałeś.
    DanFal
    Level 8  
    Znalazłem człowieka który powiedział mi że w całej miejscowości jest ten sam typ czyli 3 fazy i neutralno-ochronny. Nie umiał nazwać tego literami ale znalazłem kilka dokumentów z przetargów na oświetlenia ulic itp i wszędzie jest TNC. Mówił że można zerować bolec w gniazdu do neutralno-ochronnego.

Dodano po 11 [godziny] 5 [minuty]:

Jak to wygląda jeśli jest TN-C ? Wykonać to tak jak na tym moim schemacie czy coś innego kombinować ? Druga sprawa że nie będę do tych gniazd podłączał urządzeń wykorzystujących ten bolec ochronny ale rozumiem że różnicówka podnosi bezpieczeństwo nawet w przypadku takich urządzeń ?
    DanFal
    Level 8  
    Nie bardzo rozumiem to jak mam to zrobić ?
    kortyleski
    Level 43  
    Masz tego nie robić. Nie jesteś elektrykiem i nie masz uprawnień do takich prac. Woda, prąd i amator to niebezpieczna mieszanka.
    Jak? Najpierw ustalić układ sieci zasilającej. Z pewnością 100%. A nie że zenek od jaśka powiedział że lampy na dzielni działają.
    kkas12
    Level 43  
    Kolego, sorry za wcześniejszy wpis, ale zapomniałem o rysunku.
    Jest prawie dobrze, tylko te wydzielenie PE na zacisku RCD trochę w oczy razi.
    Na jedną szynę (PE) wprowadź przewód zerowy i połącz ją z zaciskiem N wyłącznika różnicowoprądowego. Do tej szyny przyłącz też wszystkie przewody ochronne twych gniazd.
    Reszta jak na rysunku, z drobną uwagą.
    Zabezpieczenia B10 zastąp B6 lub o mniejszej wartości np: B2.
    Ale niestety są one droższe.

Wskazany kontakt z kompetentną osobą, która dokona sprawdzenia tego co zrobiłeś.
    Mam tu na myśli pomiary.
    DanFal
    Level 8  
    Ok rozumiem o co chodzi nawet już to gdzieś widziałem na YT ktoś tak robił. Bezpieczniki też to nie problem tak jak pisałem akwaria nie są jakieś bardzo prądożerne za to bardzo dużo gniazdek potrzeba bo to filerek 5W i taka się zbiera tych wtyczek dużo. Ten typ sieci to mi człowiek z ZE potwierdził nie mogłem tam jechać osobiście ale to nie tak że pytałem o to ludzi na ulicy. Z resztą jeszcze się tam przejadę dopytam na 100%. Mam jeszcze pytanie odnośnie podłączenia do jednego obwodu wyłącznika czasowego chodzi tu o oświetlenie akwariów znalazłem taki wyłącznik do rozdzielni w ludzkiej cenie. Jak go podłączyć jak umiejscowić przed czy za bezpiecznikiem gdzie jaki przewód ?
    DanFal
    Level 8  
    Ok będę działał znajdę kogoś do sprawdzenia tej roboty. Dzięki za pomoc
    DanFal
    Level 8  
    Potwierdziłem informacje o typie sieci i właściwie instalację mam na ukończeniu jednak zastanawiam się nad tym jak zasilić ta instalacje bo planowałem z puszki wziąć L i PEN ale wypatrzyłem że ta sama linia biegnie dalej gdzie jest bojler z grzałka 2000W używa się tego sporadycznie ale wiadomo jak w piwnicy co raz jeszcze jakaś wiertarka odkurzacz albo na raz. Akwaria też pewnie swoje wezmą szczególnie grzałki choć nie chodzą cały czas i raczej nie wszystkie w jednym momencie to jest ich kilkanaście sztuk po tych 50W do tego filtry oświetlenie... Pomyślałem że można zostawić w spokoju instalacje w piwnicy i podłączyć się do siły akurat za ścianą jest jedyne w tym domu gniazdo siłowe które wykorzystywane jest raz na kilka lat. Czy mogę położyć przewód np 2x4mm2 i podłączyć się do jednej z faz i neutralno-ochronnego ? Przy liczniku są bezpieczniki od tej siły które obsługuja tylko te gniazdo to bezpieczniki 20A a sam przewód idący go mufy jest na oko gruby. Czy to dobry pomysł ? Całość technicznie jest łatwa do wykonania wystarczy z 3m przewodu. Tu dodam że nad mufa jest taki włącznik stary metalowy to chyba stycznik olejowy czy jakoś tak, jak się uruchamia to słychać takie buczenie.