Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nietypowe wykorzystanie chińskiego modułu- tester diod Zenera XL6009

malyjasiu 18 Mar 2019 16:30 12198 37
Przewód Toplex
 • Zamówiłem sobie moduł jak na obrazku, ot tak z ciekawości.

  Nietypowe wykorzystanie chińskiego modułu- tester diod Zenera XL6009

  Jak go zobaczyłem, wpadł mi do głowy pomysł zrobienia z tego testera diod Zenera. Zawsze stosowałem zasilacz, jakieś rezystory, multimetr, i brakowało czegoś prostego, a skutecznego. Urządzenie potrzebuje zasilania 5 V, ale może być i więcej, nawet 32 V. Ale 5 jest zawsze dostępne z jakiegoś USB, czy zbędnej ładowarki. Trzeba tylko przyciąć ścieżki w dwóch miejscach.

  Nietypowe wykorzystanie chińskiego modułu- tester diod Zenera XL6009

  Może to mało eleganckie, ale zrobiłem to na chybcika, z ciekawości. Następnie należy wlutować rezystor 20 k, i podpiąć wejście miernika, za ten rezystor.

  Nietypowe wykorzystanie chińskiego modułu- tester diod Zenera XL6009

  I gotowy tester diod Zenera. Tu wynik pomiaru diody 6V8.

  Nietypowe wykorzystanie chińskiego modułu- tester diod Zenera XL6009

  Może dokładność testera nie jest powalająca, ale to tylko tester. Czasem walają się jakieś diody bez oznaczeń, i nie wiadomo w jaką przegródkę je wrzucić. A to maleństwo załatwia sprawę.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  malyjasiu
  Level 19  
  Offline 
  malyjasiu wrote 238 posts with rating 86, helped 32 times. Live in city Bydgoszcz. Been with us since 2007 year.
 • Przewód Toplex
 • #2
  mkpl
  Level 37  
  Wszystko ok ale rezystor zastąpił bym źródłem prądowym. Im wyższe napięcie zenerki tym niższy prąd pomiaru co za tym idzie jest szansa że załapiesz się na przebicie lawinowe.
 • #3
  malyjasiu
  Level 19  
  Im wyższe napięcie diody Zenera, tym mniejsza różnica pomiędzy napięciem zasilania, a napięciem Zenera, a więc przy tym samym rezystorze - mniejszy prąd. I w tym przypadku uważam, że stosowanie źródła prądowego jest bezzasadne.
 • Przewód Toplex
 • #4
  dam234
  Level 9  
  Czy testowałeś może w jakim zakresie napięciowym można testować diody ?
 • #5
  fotomh-s
  Level 23  
  Moim zdaniem bardziej to pasuje do działu artykuły, w końcu mamy tutaj gotowce... ...Swoją droga to jednak samo zastosowanie nie głupie.

  Do tych złącz na śruby podepnij 2 krokodylki na kablach, będzie można szybko i wygodnie podłączać diody, tak to musisz za każdym razem kręcić śrubokrętem co zajmuje czas i stopniowo niszczy śruby.
 • #6
  LChucki
  Level 31  
  malyjasiu wrote:
  Im wyższe napięcie diody Zenera, tym mniejsza różnica pomiędzy napięciem zasilania, a napięciem Zenera, a więc przy tym samym rezystorze - mniejszy prąd. I w tym przypadku uważam, że stosowanie źródła prądowego jest bezzasadne.

  Jak najbardziej zasadne. Diody Zenera, LED itp bada się władnie źródłem prądowym, najczęściej prądem 3..5mA.
  Gdy nie ma źródła ciężko dobrać rezystor, bo jak przy małych napięciach prąd będzie ok, to przy dużych za mały i na odwrót.

  Do testowania Zenerów należałoby wykorzystać zasilacz z ograniczeniem prądowym, napięcie wyjściowe ustawione na max..
 • #7
  Janusz_kk
  Level 35  
  Taa i kondensator na wyjściu zasilacza ubija diodę, szczególnie led, aleś doradził :(
 • #8
  LChucki
  Level 31  
  Janusz_kk wrote:
  Taa i kondesator na wyjściu zasilacza ubija diodę, szczególnie ledy, aleś doradził :(

  Co to za zasilacz laboratoryjny, co ma 1000uF na wyjściu?
 • #9
  Janusz_kk
  Level 35  
  47uF wystarczy a tyle mają chińskie najczęściej.
 • #10
  malyjasiu
  Level 19  
  Na diodzie 6V8 wydziela się 7,5 mW, a na diodzie 30V wydziela się 6,8 mW. To jaki cel stosować źródło prądowe? Ten tester zrobiłem w 10 minut. Na razie diodę tylko wkładam w zaciski, ale dorobię małe złącze testowe. Chciałbym jeszcze kawałek płytki do testowania SMD, ale to musiałaby by być srebrna, albo złocona. Nie wiem skąd wziąć.
  @fotomh-s: Takie same zastrzeżenie były kiedyś, kiedy wchodziły pierwsze układy scalone. Co to za robienie wzmacniacza, przecież to gotowiec - sporo osób tak mówiło. A dzisiaj? A ja taki moduł traktuję jak układ scalony. Nawet cenę ma podobną. Nie uzurpuję sobie prawa do patentu, czy nagrody Nobla. Chciałem tylko pokazać pomysł, który pewnie niejednemu się przyda.
  Dodam jeszcze, że ten woltomierz mierzy napięcie na diodzie, napięcie zasilania, i ma korektę, jeżeli źle wskazuje. Jak miałbym to zrobić od początku, to pewnie szkoda by mi było czasu. Nie wspomnę o kosztach.
 • #11
  LChucki
  Level 31  
  malyjasiu wrote:
  Na diodzie 6V8 wydziela się 7,5 mW, a na diodzie 30V wydziela się 6,8 mW. To jaki cel stosować źródło prądowe?

  Chodzi o prąd jakim badasz diodę. Dioda będzie miała inne napięcie przy 100uA i inne przy 1A.
 • #12
  malyjasiu
  Level 19  
  Zgadza się. Będzie miała inne napięcie. Ale potraktowanie diody 30 V takim samym prądem jak diody 4V7 doprowadzić może do zniszczenia tej pierwszej, bo zostanie przekroczona jej moc. To nie prąd jest parametrem granicznym dla diody Zenera, a moc. Vide dowolny datasheet. A w takim razie należałoby mieć regulowane źródło prądowe, i wiedzieć jaką diodę się mierzy, żeby uniknąć przegrzania złącza. Jak już napisałem na początku, to jest tester, nie miernik. I ma być dla diod bezpieczny, a nie je niszczyć.
 • #13
  rb401
  Level 38  
  Bardzo fajna koncepcja. Tanie, proste a oszczędzi czasu. Dzięki za podrzucenie pomysłu. Jakiś chińczyk już pakuje dla mnie ten moduł.

  Co do zastosowań, to widzę to też jako przydatny tester COBów i innych takich, do określania napięcia roboczego (ilości LED w szeregu) i sprawdzenia czy świeci. Tu akurat mały prąd jest zaleta bo można zobaczyć czy wszystkie chipy są dobre bez ryzyka oślepnięcia.
 • #15
  malyjasiu
  Level 19  
  Na tym zdjęciu masz zaznaczone, gdzie przerwać ścieżki.

  Nietypowe wykorzystanie chińskiego modułu- tester diod Zenera XL6009

  To małe przerwanie, to wejście miernika, podłączasz je do wyjścia, tak jak było przedtem (przeszkodziło temu drugie cięcie ścieżek). A to długie cięcie należy zmostkować rezystorem 20k. I to wszystko. Dalsze modyfikacje zależą od własnej inwencji :)
 • #16
  Mark II
  Level 21  
  malyjasiu wrote:
  Ale potraktowanie diody 30 V takim samym prądem jak diody 4V7 doprowadzić może do zniszczenia tej pierwszej, bo zostanie przekroczona jej moc.

  30V*5mA=150mW
  Tyle to mają zdaje się najsłabsze z SMD, a zawsze można obniżyć prąd źródła do 3mA i już nie będzie problemu, a nadal taki test będzie względnie miarodajny.
 • #17
  Sas_AS
  Level 16  
  Okej, jest to jakiś pomysł uwzględniając sens ekonomiczny, bo przy tej cenie zakupu ciężko z tym polemizować. Trzeba jeszcze mieć źródło zasilania, choćby ładowarkę USB (z odzysku, ale zawsze), gniazdo usb lub mikrousb czy kabelek usb do podłączenia przetwornicy, potem jeszcze jakieś kable, złącza, pozłacane pady z przetwornicy do samej diody.
  Ja używam dwóch "wtyk bananowy z gniazdem bezpieczny" z odejściem na kabel (wtykane bezpośrednio w miernik a następnie kable pomiarowe w owe wtyki), zasilacza sieciowego z fabrycznymi przewodami wtykanego w gniazdo (jakaś dawna samoróbka, przerobiony z uszkodzonego zasilacza antenowego z potencjometrem na zakres bezpieczny do 50V) i rezystora 4,7k (ukrytego w zasilaczu). Koszt to jakieś 5 zł za wtyki i rezystor + zasilacz. Ciężko mi oszacować koszt zasilacza, ja użyłem małego transformatora 2x24V z jakiegoś ups, myślę, że wartość całości to około 15 zł. Układ pomiarowy, jeśli tak to można w ogóle nazwać, jest dalej izolowany (w przeciwieństwie np. do zasilania przetwornicy z laptopa) i można zmierzyć ową diodę zenera (i nie tylko, zastosowanie multum) w układzie tymi samymi przewodami multimetru. Przy okazji korzystając z amperomierza mam pętlę prądową (z wykorzystaniem oryginalnych kabli miernika, zastosowanie multum) o napięciu 50V i prądzie około 10mA przy zamknięciu pętli bez żadnego obciążenia.
 • #18
  malyjasiu
  Level 19  
  @Mark II: Absolutnie masz rację. To była odpowiedź na sugestię, żeby zastosować źródło prądowe. Na przykład 5 mA. Pewnie by nie zniszczyło diody 30 V, ale taką 47 V, już tak. Mówimy o najmniejszych diodach. A zastosowanie rezystora utrzymuje moc wydzielaną na diodzie w stałej wartości, niezależnej od napięcia Zenera (w przybliżeniu). A to, czy zastosujemy rezystor 20k, czy 2k, to już kwestia co chcemy mierzyć. Ktoś może pokusić się nawet o zastosowanie przełącznika do rezystorów, na przykład na 6 pozycji. To nieistotne. Chodzi o to, że zastosowanie prostego rezystora umożliwia badanie diod o różnych napięciach, bez obawy przekroczenia maksymalnej mocy strat. Zastosowanie źródła prądowego niesie za sobą niebezpieczeństwo zniszczenia diody o wyższym napięciu Zenera. Ten tester ma służyć przede wszystkim do selekcjonowania diod, więc nie wiemy jaką diodę mierzymy. Poza tym, miał być prosty. Stosowanie udziwnień, które pogorszą działanie urządzenia, nazywam właśnie bezzasadnym.

  Dodano po 9 [minuty]:

  @Sas_AS: Dotychczas też tak mierzyłem. I ja mogę powiedzieć, że sprawdziłem dwie metody. Ta druga jest znacznie szybsza. I nie muszę do jednej diody rozkładać multimetru, zasilacza, kabelków. Zasilam to z USB laptopa. Jeden ruch, i tester gotowy do pracy. I niezbyt rozumiem, dlaczego twierdzisz, że nie jest to zasilanie izolowane. Nie zdarzyło mi się jeszcze sprawdzać diody tkwiącej w układzie, który ma do tego potencjał sieci zasilającej. Sprawdzam diody wylutowane, lub drobny bałagan, który nieraz powstaje. Czasem bez konkretnych oznaczeń.
 • #19
  LChucki
  Level 31  
  malyjasiu wrote:
  Chodzi o to, że zastosowanie prostego rezystora umożliwia badanie diod o różnych napięciach, bez obawy przekroczenia maksymalnej mocy strat.

  Przy takim toku rozumowania, cały ten projekt można uprościć więc do rezystora (rezystorów) i dowolnego (prawie) źródła napięcia zasilania.

  malyjasiu wrote:
  A to, czy zastosujemy rezystor 20k, czy 2k, to już kwestia co chcemy mierzyć.

  Więc ten wskaźnik nie jest uniwersalny. Nie można wziąć sobie dowolnej diody aby sprawdzić jakie ma napięcie, trzeba, mniej więcej wiedzieć, jakie ma napięcie, moc, dobrać rezystor. Dla mnie, w takiej postaci, urządzenie jest bezużyteczne. Nie oszukujmy się, to urządzenie to tylko zasilacz z rezystorem, który należy dobierać. Cóż twórczego jest w rezystorze? Co innego, gdyby było to źródło prądowe, podłączam diodę i mam wynik pomiaru.
 • #20
  malyjasiu
  Level 19  
  @LChucki: Starałem się wcześniej wytłumaczyć, dlaczego rezystor jest lepszy od źródła prądowego. Nawet kolega przytoczył. A druga cytat wyrwany z kontekstu. Bez korzeni.
 • #21
  User removed account
  Level 1  
 • #22
  rb401
  Level 38  
  LChucki wrote:
  Nie oszukujmy się, to urządzenie to tylko zasilacz z rezystorem, który należy dobierać. Cóż twórczego jest w rezystorze?


  To czy opornik czy źródło prądowe to kwestia poboczna, którą można twórczo rozwijać jeśli ktoś potrzebuje. Np. jeśli ktoś akurat potrzebuje do dokładnej selekcji zenerek na napięcie, to może użyć choćby LM334 (niestety zmniejszając zakres do 40V) z przełączalnymi opornikami i też nie będzie to wykonawczo skomplikowane.

  Ale dla mnie osobiście, o dużej atrakcyjności tego projektu kolegi malyjasiu decyduje to że jest praktycznie kompletnym przyrządem pomiarowym (czyli sam wyświetla wynik) i jest twórczą przeróbką taniego gotowca.
  Ten przyrządzik sprawia po prostu że przy prozaicznym sprawdzeniu zenerki nie potrzeba zestawiać jakiegoś obwodu, podpinać miernika, ustawiać go na zakres, rozwijać kabli, ustawiać zasilacza itd. . Bo życia szkoda.

  Nie mam jeszcze tego modułu w ręce, ale z prób innego podobnego taniego modułu z wbudowanym woltomierzem, podejrzewam że dokładność pomiaru może być zaskakująco dobra a już na pewno wystarczająca do koncepcji takiego testera.

  I to wszystko ledwo za dychę.
 • #23
  LChucki
  Level 31  
  rb401 wrote:
  I to wszystko ledwo za dychę.

  Lepszy tester Zenerów zrobisz z zasilacza z ograniczeniem prądowym i oczywiście miernikiem napięcia na wyjściu. Prąd wystarczy ustawić na ok 5mA (z tym może być kłopot bez małej modyfikacji), napięcia ma max i już. No i ewentualnie kondensator na wyjściu wymienić na 1uF.

  Miernik spadku napięcia na półprzewodnikach wbudowałem sobie w miernik. Kosztowało mnie to dodatkowo NME0524 i źródło prądowe na LM317. Jak max 22V to za mało, może szukać innej przetwornicy, połączyć dwie w szereg czy z trafa prostym powielaczem (diody + kondensatory) wygenerować ok 40V (LM317 jak pamiętam ma max na wejściu 40V). Jak 40V mało, to 60 da się zrobić budując źródło na popularnym tranzystorze.
  Miernik dobrze sprawdza się jak na razie. Testować mogę diody krzemowe, Schotky-ego, LED, Zenery. Ostatnio korzystałem dziś. Wcześniej wczoraj. Poprzednio potrzebę miałem jakiś tydzień temu.
  Nie jest to prowizorka, mam pod ręką, mogę sobie mierzyć U, I, R, C, L, F, t, T i właśnie spadek napięcia na półprzewodniku. Wskaźnik 20'000 daje w miarę dokładne wyniki.
 • #24
  Sas_AS
  Level 16  
  malyjasiu wrote:
  Jeden ruch, i tester gotowy do pracy. I niezbyt rozumiem, dlaczego twierdzisz, że nie jest to zasilanie izolowane. Nie zdarzyło mi się jeszcze sprawdzać diody tkwiącej w układzie, który ma do tego potencjał sieci zasilającej.

  Tak jak pisałem do sprzątania diod zenera okej, tylko po co kolejne urządzenie na jednorazowy ruch raz na parę lat. Multimetr to pierwsze urządzenie jakie biorę w łapki, więc jest zawsze pod ręką, wpięcie dwóch banana jack i zasilacza do gniazdka zajmuje mniej czasu niż szukanie dedykowanego urządzenia, podpinanie zasilania i kolejnych kabli, złącz czy podstawek pomiarowych.
  W izolacji układu pomiarowego nie miałem na myśli sieci zasilania od strony pierwotnej, tym bardziej włączonej i pomiarów na żywca. Miałem na myśli masę układu badanego, często uziemionego, w danej chwili naprawionego, wyłączonego i problemu kilku lub tej samej masy.
  Spoiler:
  Od czasu niefortunnych zdarzeń mam manie uziemiana wszelkiego sprzętu pomiarowego, zasilającego jak i badanego zasilanego z sieci energetycznej, który akurat naprawiam wieczorem sam na warsztacie. Multimetr wypada z tej reguły, nie ma żadnych elementów metalowych na obudowie, ma własne źródło zasilania, stosowne certyfikaty i jest uznawany za urządzenie bezpieczne. Podłączając do niego nieuziemiony zasilacz, przez bezpieczne korektory, nie ma żadnych wystających elementów metalowych połączonych z układem pomiarowym, więc nie łamię tej reguły. Bez czułej różnicówki, esd i markowej opaski ani rusz. Prąd naprawdę nie kopie, puki sobie nie znajdzie drogi ujścia, a jedyną prawdziwą gwarancją braku obecności sieci zasilania jest fizyczne wyciągnięcie wtyczki zasilania urządzenia z gniazdka. Jeszcze nie widziałem takiego cwaniaka, który byłby szybszy niż płynący prąd.
  Ja jak już potrzebuje jakiejś diody zenera to zazwyczaj coś naprawiam, nieznaną pomierzę kablami miernika nawet w szufladce lub mam odczynienia z nieznaną mi diodą w układzie, niestety w większości już przez kogoś wymieniana. Jeśli mamy debatować co może być bardziej leniwe to mi np. nie chciałoby się trzymać kolejnego pudełeczka z wyświetlaczem wymagającego zasilania tylko po to, aby zmierzyć diodę zenera raz na ruski rok. Mi nawet nie chce się wyciągać generatora audio, który kradnie miejsce na moim biurku tylko po to, aby szukać usterki w prostym wzmacniaczu audio z urządzenia o wartości kilkuset złotych. W tym celu używam właśnie laptopa, czyli wbudowanej karty dźwiękowej jako generatora audio. Tak se myślę, odpinając anodę diody zenera od źródła ujemnej gałęzi zasilania i zostawiając katodą do masy połączonej kablami z laptopem nie mógłbym dokonać pomiaru. W celu pomiaru musiałbym przecież podłączyć dodatni biegun zasilania tej przetwornicy na katodę diody zenera co doprowadziłoby do zwarcia z masą. Nie ma opcji, trzeba ją wyjąć lub odpiąć wzmacniacz od laptopa przed dokonaniem pomiaru tą przetwornicą zasilaną z gniazda usb laptopa. Można zmienić nawyki, pamiętać, że coś takiego się ma i odlutować katodę od masy w ujemnej gałęzi, przytknąć dodatni biegun przetwornicy i bez odpięcia laptopa już mamy przepływ prądu przez diodę i wszystko po drodze co się trafi do masy. Urządzenia audio często mają po dwie i więcej mas, co mogłoby przynieść nieprzewidywane skutki np. w samochodowym wzmacniaczu audio, sztuczna masa po przetwornicy i nie do końca rozładowana ujemna gałąź zasilacza symetrycznego nie lubi spięcia z masą przedwzmacniacza. Prostszy układ z zasilaczem, rezystorem i miernikiem nie zmusza mnie do zbędnej filozofii.
 • #25
  malyjasiu
  Level 19  
  :) Nie jestem do tego projektu przywiązany :). Zrobiłem to w końcu w 10 minut. Lubię dyskutować. To też nauka.
 • #26
  User removed account
  Level 1  
 • #27
  Sas_AS
  Level 16  
  trymer01 wrote:
  Dokładnie, z tym że zasilacz na warsztacie to przecież jest chyba podłączony do sieci? - wystarczy pstryknąć wyłącznikiem.

  No gdzie tam, jestem bardziej leniwy. Musiałbym wstać, zdjąć dwa kable z wieszaka, wetknąć w zasilacz, rozłączyć uziemienie, ustawić napięcie i ogranicznik prądu. Potem odczytać napięcie z zasilacza lub podłączyć miernik w celu dokładniejszego pomiaru. Szybciej sięgam na półkę po mały zasilacza 50V wtykany w gniazdko z podłączonym rezystorem w szereg, przewody zasilacza zakończone wtykami bananowymi bezpiecznymi z gniazdem bananowym bezpiecznym z odejściem na kabel, wkładam wtyki bananowe w multimetr, w gniazda bananowe przewody multimetru i gotowe. Mierze sobie co chcę, raz diodę zenera, raz szukam spalonej diody led, szukam rezystora który leci w kulki, przez miliamperomierz sprawdzam zwęglony laminat, tranzystory które chrupią bez wysterowania, upływność kondensatorów jak się pobawię potencjometrem itp itd.
 • #28
  LChucki
  Level 31  
  Sas_AS wrote:
  Mierze sobie co chcę, raz diodę zenera, raz szukam spalonej diody led

  Zwłaszcza napięcie wsteczne przy 50V.

  Sas_AS wrote:
  szukam rezystora który leci w kulki, przez miliamperomierz sprawdzam zwęglony laminat, tranzystory które chrupią bez wysterowania, upływność kondensatorów jak się pobawię potencjometrem itp itd.

  Słowem, wywalam wszystkie mierniki jakie mam, oscyloskop, generator i kupuje zasilacz 50V i rezystor. To takie panaceum jak Penicylina. Niestety, czas pokazał, ze Penicylina to nie panaceum na wszystko a czasem jest szkodliwa a nawet zabójcza jak i zabójczy może być ten zasilacz z rezystorem.
 • #29
  Sas_AS
  Level 16  
  @LChucki prąd ograniczony jest rezystorem i nie przekracza 10mA przy zwarciu. Nie ironizuj zasadności posiadania zaplecza przyrządów pomiarowych i ich wykorzystania, czym innym jest szybie znalezienie usterki a czym innym zbadanie przyczyny, poprawna naprawa i skuteczne usunięcie problemu.
 • #30
  LChucki
  Level 31  
  Sas_AS wrote:
  @LChucki prąd ograniczony jest rezystorem i nie przekracza 10mA przy zwarciu.

  Super, jakim prądem zbadam diodę 48V z użyciem tego samego rezystora?