Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermopastyTermopasty
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa pakietu 14,4V na bazie ogniw 18650

18 Mar 2019 19:03 2100 5
  • Poziom 12  

Witam.
    1. Na wstępie chciałbym się dowiedzieć na podstawie dołączonych zdjęć czy tworzony pakiet 14,4V na ogniwach Samsung 3.6V 18650 poprawnie połączyłem z BMS-em 4S 30A YH11047A oraz czy połączenia ogniw są poprawnie wykonane a także czy taki pakiet zda egzamin dla wkrętarki o takim napięciu 14.4V.

2. Druga sprawa to problem z napięciami ogniw i swobodnym przylutowywaniem okablowania do powierzchni ogniwa ponieważ cyna strasznie ciężko chwyta i często odpada, co w tej sytuacji zrobić jeśli nie ma się zgrzewarki?
    Napięcia ogniw jakimś cudem się samoczynnie rozładowały do niskich wartości i zastanawiam się czy też, dlaczego ładowarka od akumulatorów NiCd po podłączeniu tego pakietu nie ładuje pakietu tzn. dioda czerwona jako wskaźnik trwania ładowania bardzo słabo świeci a gdy miernikiem zwarłem Vm i Vh na BMS-ie to dioda świeci normalnie jasno i miernik pokazuje wtedy 12,06V a jak patrze osobno to napięcia są 0,755V na 3 ogniwach a na jednym 2,46V przy czym ogniwa łączyłem w pakiet jak były o wartościach napięć 3.6V, co jest z tym nie tak że tak się stało i jak to naprawić?
    Czy zasilacz widoczny na zdjęciu będzie wstanie ładować taki pakiet?

3. Mój projekt wygląda mniej więcej tak jak na tym obrazku:

Proszę mi powiedzieć według podanej na obrazku numeracji biegunów przy ogniwach gdzie powinienem prawidłowo wlutować kabel i w jakie miejsce ten kabel wlutować na płytce balansera?

Doczytałem jak podłączyć na BMS-ie 4S 30A YH11047A i według mojej numeracji na schemacie wygląda to następująco:
    Nr 2 Minusowe wyjście napięcia akumulatora lutujemy do B-
    Nr 3 Lutujemy do VL czyli minus do VL
    Nr 6 Lutujemy do VM czyli minus do VM
    Nr7 Lutujemy do VH czyli minus do VH
    Nr 8 Dodatnie wyjście napięcia akumulatora lutujemy do B+

Ps. Jeśli pomyliłem kolejność minusowych ogniw tzn które V(L,M,H) ma być gdzie poprawnie to proszę mnie poprawić.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • TermopastyTermopasty
  • Uczeń
    1 nie podłączaj starej ładowarki do li-lon bo je popsujesz.
    2 napięcie jest niskie z 2 powodów. Albo zrobiłes gdzieś zwarcie albo przegrzałeś ogniwa.
    3 czy możesz wysłać schemat tego balansera.
  • TermopastyTermopasty
  • Poziom 12  
    Coolbartek napisał:
    1 nie podłączaj starej ładowarki do li-lon bo je popsujesz.

Widziałem na YT że można ładować taka starą ładowarką ale moje pytanie brzmi co należy z nią zrobić lub jak ją przerobić by można było nią ładować taki nowy pakiet Li-lon o mocy 14,4V?
    Coolbartek napisał:
    2 napięcie jest niskie z 2 powodów. Albo zrobiłes gdzieś zwarcie albo przegrzałeś ogniwa.

Lutowałęm temperaturą 350C na krótko dotykając jednocześnie kontrolując ręką stan nagrzania ogniw który nie wykazywał nadmiernego ciepła i raczej nie zrobiłem zwarcia przynajmniej o tym nie wiem chyba że nieświadomie o czym nie wiem dlatego pytam czy projekt jest dobrze polutowany kablami w odpowiednie miejsca to dla mnie bardzo ważne by ktoś mi to pokazał na chłopski rozum nie schematem bo ja laik i nie zrozumiem a chce się nauczyć.
    Coolbartek napisał:
    3 czy możesz wysłać schemat tego balansera.

Nie posiadam schematu balansera wszystko wykonałem podglądając urywki filmów na YT dlatego prosze Was o pomoc i weryfikacje czy dobrze jest to zrobione?
    Proszę też o pomoc z tą ładowarką bo chciałbym to jakoś naładować!
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Witam - to jest schemat tego zabezpieczenia ( on jest bez balansera ) oraz podłączenie .

Dodano po 30 [sekundy]:

Dodano po 43 [sekundy]:

• Poziom 12  
    wojtek 9007 napisał:
    Witam - to jest schemat tego zabezpieczenia ( on jest bez balansera ) oraz podłączenie .

Schemat spoko podobny gdzieś widziałem właśnie do takiej płytki natomiast jak miałbym się przyczepić skromnie to na schemacie widnieje BMS do pakietu 3S a ja posiadam pakiet 4S i BMS-a 4S świadczy o tym ilość jeśli dobrze je nazwę rezystorów koło gniazda VL na płytce BMS-a oraz ich kolejności i sposobie położenia na płytce BMS-a. Bardzo dziękuje koledze za podanie schematu przyda się dla kogoś kto będzie chciał skorzystać z tego tematu do budowy własnego akumulatora. Myślę że temat rozwojowy i posłuży jako swoisty tutorial (poradnik) dla zainteresowanych dlatego proszę o pomoc i wyjaśnienie zadanych przeze mnie pytań. Dziękuje.

Ps. Znalazłem film jak zrobić taki pakiet niestety po ukraińsku lub rosyjsku (przepraszam ale moje ucho nie rozróżnia jaki to język) tyle że chciałbym mieć rozrysowane według mojego rysunku pakietu według mojej numeracji ogniw podanej na rysunku gdzie należy przylutować kable wyprowadzające a oto filmik:

Link
  • Poziom 12  
    Hej majstry mam pytanie.
    Dlaczego wskaźnik led naładowania baterii pokazuje stan naładowania jako dwie kreski mimo iż dwa ogniwa mają 4,06 i 4,05V a dwa kolejne 4,15V co daje wsumie 16,28V dla całego pakietu. Natomiast dobre ogniwa powinny miec 4,20V i cały pakiet powinien mieć wtedy 16,8V ale mimo to nie rozumiem czemu wskaźnik naładowania wskazuje stan dwie kreski mimo że wskaźnik kupowałem dla minimum napiecia 14,4V więc teoretycznie powinien pokazywać poprawnie ale z jakiego powodu tak nie jest ktoś wie?
    I pytanie drugie: Dlaczego po podłączeniu ogniw pod BMS YH11047A napiecie spada i rozładowują się przez noc ogniwa o okolo 0,15V leżąc nie podłączone do niczego a układ R010 na BMS-ie jest gorący?
    Prosze o pilną odpowiedź.

Ktoś zadał mi pytanie na privie i zgłosił tę wypowiedź do moderatora z niewiadomo jakich względów może się komuś nie podobam na tym forum nie wiem ale do rzeczy już tłumacze jego wątpliwości zamieszczonych przeze mnie informacji:
    1. Wskaźnik naładowania nie posiada oznaczeń modelu kupowany był na allegro zapewne od chińczyków a podłączenia jego to tylko i wyłacznie plus i minus nie ma tu filozofii no nie? Zresztą widać rodzaj kolorów kabli które wyprowadziłem z układu płytki wskaźnika. Jakby się ten ktoś przyjrzał zdjeciu to by nie zadawał nie potrzebnych pytań do moderatora.
    2. Podłączenia są pokazane jak są zrobione w powyższej wypowiedzi ale jak ktoś nie czyta tematu a czyta jeden post ostatni to tak jest że nie wie więc zachęcam do zapoznania się z tematem by móc odpowiedzieć na tę wypowiedź. Bo zarówno powyższa jak i ta wypowiedź dotyczy tego samego sprzętu który posiadam.