Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Fotowoltaika, ile paneli na jednym łańcuchu

czesterw 28 Mar 2019 18:20 7977 36
    krissgut
    Poziom 9  
    czesterw napisał:
    Dziękuj Ci bardzo za podzielenie się ze mną Twoimi doświadczeniami i proszę o jeszcze, za co z góry dziękuję. Czy z licznika dwukierunkowego wychodzą dwa przewody, osobno na instalację domową i osobny na fotowoltaikę. Czy jest to jeden 5 żyłowy przewód do którego można dołączyć przed domową skrzynka bezpiecznikow przewód fotowoltaiki zabezpieczony odpowiednim wyłącznikiem. Czy na Twoją sieć może popatrzyc w internecie jako tz. gość. Tak jak na przekaznym mi linku solaredga. Mogę tam wybrać dowolny kraj, dowolnego użytkownika tylko nie sprawdzałem, czy tam jesteś jako krissgut, czy jako inny użytkownik. Czy możesz mi napisać w jakim rejonie Polski masz swoją instalację. Ja jestem z Olsztyna. W internecie podana jest moc oglądanej instalacji, ale nie ma miejsca i dlatego nie mogę określić jak ona ma się do Olsztyna. Wyglądam przez okno, u mnie słońce w pełni, a u faceta ledwo 50 W na instancji 5 KWp.

Z licznika 5 przewodów ale falownik nie podpinasz bezpośrednio pod licznik tylko pod główne zabezpieczenie w skrzynce w domu - przynajmniej ja tak mam. Czyli jeśli braknie prądu chociaż jednej fazy to falownik 3fazowy nie działa ale jeśli odetniesz zasilanie od sieci i podasz prąd np z małego agregatu to w piękny dzień mimo braku prądu z sieci Ty masz swój prąd.
    Ja jestem z okolic Krakowa więc trochę druga strona Polski. Dzisiaj u mnie słaba pogoda była tylko 14 kWh wyprodukowałem ale wczoraj było 51 kWh.
    Co do podglądu to jako gość szukasz po nazwie czy po identyfikatorze?
    Widzę że masz obawy przed zakupem - ja też miałem ale teraz jestem zadowolony. Zasada jest taka że jeśli masz kilka połaci dachowych lub zacienienia to bież Solaredge jeśli masz na jednej połaci to bież cokolwiek innego bo szkoda przepłacać za optymalizatory.
    czesterw
    Poziom 9  
    Czyli z licznika wychodzi tak jak w poprzednim zwykłym liczniku 5 żył albo 5 przewodów jedno żył, jednozylowych. Piszę tak dokładnie, bo różnie można rozumieć słowo przewód. Poza tym u mnie jest dość skomplikowana sytuacja. Z licznika leci do jednej skrzynki bezpiecznikowej i dalej do drugiej zasilającej piętro. Pierwsza zabezpiecza tylko parter i piwnicę (stara cześć domu, przewody aluminiowe), druga niezależna zabezpiecza nadbudowe (przewody CU)
    Dlatego, sądzę że muszę wejść z falownikiem z odpowiednimi zabezpieczeniami zaraz przy liczniku. Ale o tym będzie decydował elektryk. Chcę też zmodernizować część instalacji w piwnicy. Muszę tu doprowadzić siłę do zasilenia grzalek wody w bojlerze, czy też pompie ciepła. Ale to inna sprawa, na inny temat.
    Jeden z kolegów powyżej napisał, że optymalizatory nie mają racji bytu. Uważam, że nie ma racji.
    Mam, jak już pisałem dwie połacie dachowe. Tak jak Ty bez optymalizatorów instalacja by nie pracowała nawet na pół gwizdka.
    . Jeszcze o podgladzie internetowym. Jako właściciel instalacji masz chyba dostęp do wszystkich opcji systemu. Napisz, jeżeli czas Ci pozwoli co jeszcze możesz z niego odczytać. Czy właściciel ma konto instalatora, czy to jest zastrzeżone tylko dla instalujacego, czyli firmy która wykonała. Instalacje. Bo co byłoby po gwarancji.
    Jak jestem w sieci to w kraju np. Poland rozwija się lista użytkowników Solaredga w formie chyba nick (nickow). Nawet nie wiem czy alfabetycznie. Jest tam nazwa firmy (skrótowa), moc instalacji
    np 5 KWp I chyba wszystko. Jeszcze dokładniej sprawdzę. Dziękuję i pozdrawiam Czesław
    3301
    Poziom 25  
    Możesz inwerter podłączyć do którejkolwiek rozdzielni jeżeli przewody zasilające te rozdzielnie spełniają wymagania pod względem spodziewanego prądu jak i spadku napięcia.

Co do dwóch różnych połaci bez spodziewanego zacienienia to stosuje się z np. dwoma wejściami MPP, spełni to samo a ekonomicznie korzystniej
    czesterw
    Poziom 9  
    Co do podglądu, to mogę wejść na monitoring jednej instalacji, udostępionej mi przez mojego przyszłego instalatora i to w ograniczonym zakresie . Wychodząc z tego podglądu do strony głównej, mogę wybierać kraje, miasta itp. I tak wiem, że w Krakowie jest 6 użytkowników w tym jeden ma zainstalowane 10 KWp i osiągnął max 9,6 KWp. Chyba musi mieć na jednej połaci, albo to wzmocnienie optymalizatorów? Nie mogę, tak jak na udostępnionym mi monitoringu zobaczyć, jak pracuje fotowoltaikia.
    W rubryce nazwa instalacji jest np siedmiocyfrowy nr lub nazwa typu: 1st SolarEdge in Gorzowice.
    Pozdrawiam Czesław

Dodano po 12 [minuty]:

Do 3301.Przepraszam,ale jak widać mam mierna znajomość rzeczy i stąd moje pytania. Czy 5 przewodów od licznika dwukierunkowego 5 odpowiednio zabezpieczonych od falownika i 5 idących do skrzynki, czy tz. tablicy bezpiecznikowej parteru i dalej do drugiej tablicy na piętrze
    może byc razem połączona zaraz za licznikiem.
    Bo nie rozumiem "spełniają wymagania pod względem spodziewanego

Dodano po 2 [minuty]:

Wyrzuciło mnie, więc tu kończę poprzednie zdanie.
    spodziewanego prądu jak i spadku napięcia "
    Pozdrawiam Czesław
    sethir
    Poziom 12  
    Tu jest opisane do czego może mieć dostęp właściciel instalacji, jak mu instalator pozwoli.

Link
    czesterw
    Poziom 9  
    Witam. Skorzystałem z niektórych podpowiedzi i rozwiązałem swój problem następująco :
    1.Zainstalowalem 23 panele polikrystaliczne po 285 Wp na dwóch połaciach 5 i 18 paneli.
    Jedna połać mniejsze 5 szt.(nie mogłem dać więcej) S/E, druga 18 szt S/W.
    2 Określenie, które są lepsze, mono czy polikrystaliczne jest praktycznie niemożliwe.
    Umieszczenie obok siebie dwóch różnych, pracujących w tych samych warunkach mogłoby
    dopiero po dłuższym czasie odpowiedzieć na to pytanie.
    3. Zainstalowałem 23 optymizery, dzięki temu mogę na bieżąco w czasie rzeczywistym odczytać moc
    każdego panelu.
    4. Uważam, że błędem było dobranie falownika SolarEdge SE5K o zbyt małej moc. Zamyka mi to możliwość zwiększenia mocy instalacji.
    5. Moim zdaniem należało stworzyć instalację o mocy niewiele niżej od 10 KWp. No, ale zdecydowała cena i brak miejsca na dachu.
    6. Instalację uruchomiłem 29 maja br. Na dzień dzisiejszy instalacja wyprodukowała mi według aplikacji SolarEdge 2,21 MWh. Maksymalna moc chwilowa ok. 5,3 KWp.
    Do sieci Energa odprowadziłem 1874 kWh, z czego będę mógł odebrać 80 %.
    Całość kosztowała 30,5 tys zł.
    7.posiadam w telefonie aplikację Solaredga i Mój Licznik z Energa-Obrót.
    Pozdrawiam. Czesław
    czesterw
    Poziom 9  
    Witam. Skorzystałem z niektórych podpowiedzi i rozwiązałem swój problem następująco :
    1.Zainstalowalem 23 panele polikrystaliczne po 285 Wp na dwóch połaciach 5 i 18 paneli.
    2 Określenie, które są lepsze, mono czy polikrystaliczne jest praktycznie niemożliwe.
    Umieszczenie obok siebie dwóch różnych, pracujących w tych samych warunkach mogłoby
    dopiero po dłuższym czasie odpowiedzieć na to pytanie.
    3. Zainstalowałem 23 optymizery, dzięki temu mogę na bieżąco w czasie rzeczywistym odczytać moc
    każdego panelu.
    4. Uważam, że błędem było dobranie falownika SolarEdge SE5K o zbyt małej moc. Zamyka mi to możliwość zwiększenia mocy instalacji.
    5. Moim zdaniem należało stworzyć instalację o mocy niewiele niżej od 10 KWp. No, ale zdecydowała cena i brak miejsca na dachu.
    6. Instalację uruchomiłem 29 maja br. Na dzień dzisiejszy instalacja wyprodukowała mi według aplikacji SolarEdge 2,21 MWh. Maksymalna moc chwilowa ok. 5,3 KWp.
    7.posiadam w telefonie aplikację Solaredga i Mój Licznik z Energa-Obrót.
    Pozdrawiam. Czesław

Dodano po 9 [godziny] 52 [minuty]:

Wysłany: 12 Sie 2019 10:55 Temat postu : Fotowoltaika, ile paneli na jednym łańcuchu
    1.Zainstalowałem 23 panele polikrystaliczne po 285 Wp na dwóch połaciach 5 i 18 paneli.
    Umieszczenie obok siebie dwóch różnych, pracujących w tych samych warunkach mogłoby dopiero po dłuższym czasie odpowiedzieć na to pytanie.
    3. Zainstalowałem 23 optymizery, dzięki temu mogę na bieżąco w czasie rzeczywistym odczytać moc każdego panelu i ile Wh wytworzył ten panel od rana.
    5. Moim zdaniem należało stworzyć instalację o mocy niewiele niższej od 10 KWp. No, ale zdecydowała cena i brak miejsca na dachu.
    7.posiadam w telefonie aplikację Solaredga i Mój Licznik z Energa-Obrót.Ideałem byłoby gdyby obie aplikacje były połączone.
    Pozdrawiam. Czesław