Nie bój się doradców technicznych - po to są. Dowolny projektant, nawet działający na Twoje zlecenie, zrobi dokładnie to samo - odezwie się do doradców technicznych z prośbą o pomoc w doborze urządzeń.
lodzik1990 wrote: Potrzebujesz falownika z dwoma punktami mierzenia mocy.
Przed południem maksymalną moc osiąga pięć paneli, zaś po południu falownik przełącza się na drugi łańcuch 18 paneli.
Nie pamiętam jakie jest minimalne napięcia dla falownika żeby mógł się uruchomić.
Minimalne napięcia dla falownika żeby mógł się uruchomić jest zależne od konkretnego modelu. Algorytm doboru falownika przedstawiłbym się następująco:
1. wybór modelu paneli PV - określenie ich mocy, napięcie obwodu otwartego i prądu obwodu zamkniętego (dla warunków STC i NOCT).
2. określenie maksymalnej mocy instalacji PV - najprościej Ppv = n x Pmax
3. określenie czy falownik ma pracować na instalację 1- czy 3-fazową.
4. określenie maksymalnego napięcia stringu i jego prądu (dla przypomnienia: panele połączone szeregowo - napięcia obwodu otwartego się sumują, prąd równy prądowi pojedynczego panela). W Twoim przypadku odpowiednio
napięcia DC: String 1 - Voc1 = 5x Voc; String 2- Voc2=18x Voc (ewentualnie Woc2=9x Voc jeśli połączysz równolegle dwa łańcuchy po 9 paneli).
prądy DC: String 1 - Isc1=Isc; String 2 - Isc2=Isc (ewentualnie Isc2= 2x Isc jeśli połączysz równolegle dwa łańcuchy po 9 paneli). Warto jednak stosować dłuższe łańcuchy, bo nawet przy mniejszym nasłonecznieniu wytworzą większe napięcie.
5. wstępny dobór falownika na podstawie mocy i napięcia AC i ilości trackerów MPP
6. sprawdzenie napięć i prądów strony DC. Jeśli mieszczą się w widełkach określonych przez producenta to OK. Przy czym warto zadbać, żeby dolna wartość napięcia DC falownika była odpowiednio niska, żeby falowniki pracowały nawet w warunkach słabszego nasłonecznienia
7. rekonfiguracja układu jeśli coś jest nie spełnia warunków granicznych (np. zbyt niskie/wysokie napięcie DC pojedynczego łańcucha)
Trudno mówić o konkretnych rozwiązaniach nie znając dokładnej sytuacji i położenia/ukierunkowania Twojej instalacji, ale przedstawię powyższe na przykładzie pierwszych z brzegu urządzeń.
panel PV: Sharp 256 Wp / Mono: NQR256A
falownik: DELTA RPI H5A Flex 1ph (5kVA, 2MPP, DC IN: Vdc=30...600V, Idc=11A/MPP)
Twoja konfiguracja wyglądałaby następująco:
MPP1= String1: Voc1max = 5x 32,5V=162,5V; Isc1max=9,95A; P1max=1280W
MPP2=String2: Voc2max = 18x 32,5V=585,0V; Isc1max=9,95A; P2max=4608W
Przekroczona została moc wejściowa drugiego wejścia DC, tzn. że falownik może nie w pełni wykorzystywać potencjał paneli (oczywiście w odpowiednio dobrych parametrach nasłonecznienia, ale dla warunków NOCT moc nie jest przekroczona).
Taka konfiguracja zadziała tylko pod warunkiem, że oba łańcuchy będą produkować energię jednocześnie (czyli np. połacie są ustawione w taki sposób, że obie są jednocześnie oświetlone). Falowniki mają taki parametr jak dopuszczalna asymetria wejść w tym wypadku jest to stosunek 4%/96%.
W przeciwnym wypadku rozważ użycie dwóch falowników - jeden do łańcucha złożonego z 5 paneli (wejścia DC połączone równolegle). Drugi do podłączenia łańcucha 18 paneli (wejścia DC połączone równolegle).
W przypadku innych paneli i falowników optymalna konfiguracja może być inna.