Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

OZAS Faltig 315 AC/DC - Załączony elektrozawór

18 Mar 2019 23:57 249 5
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie. Mam problem z elektrozaworem w Faltigu 315 ac/dc. W momencie przełączenia na funkcję TIG otwiera się on niezależnie od naciśnięcia sterowania. Naciskając sterowanie pozostałe funkcje działają poprawnie.
    Mam jeszcze jedno zapytanie: dlaczego po przełączeniu na tig nie wyświetlają wartości zadawanego prądu?
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 17  
    Witam,
    Z tego co widać na schemacie Faltig 315. to zawór jest sterowany z płytki FAC400.
    niestety dzieżko będzie zdalnie pomóc bo nawet zdjęcia tej płytki w internecie nie znalazłem nie mówiąc o schemacie.
    Warto ją jednak przejrzeć pod kontem uszkodzeń półprzewodnikowych elementów
    Zdarzyło mi się raz naprawiać płytkę od MIG'a OZAS z lat 90tych. Te urządzenia są zbudowane w klasyczny sposób: logika na bramkach, przerzutnikach i wzmacniaczach operacyjnych, czyli do naprawy.

Wrzuć proszę zdjęcie płytki FAC400 z tego sprzętu.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 10  
    Dziękuję za zainteresowanie tematem.
    Faktycznie elektrozawór jest sterowany z płytki FAC 400 - tylko że na niej występują przekaźniki sterujące (stycznik, jonizator, etc).
    Sygnał sterujący przekaźnikiem załączającym elektrozawór wychodzi z płytki FAC 100 i podejrzewam, że właśnie tam jest problem.
  • Pomocny post
    Poziom 17  
    Czyli FAC100.
    w tym temacie jest zdjęcie takiej płytki.
    Link

Widać ze wszystkie układy są w podstawkach, więc jeśli jesteś amatorem to zaryzykować i wymienić wszystkie, koszt nie będzie wielki. Tylko wymieniaj po kolei bo jak pomieszasz to będzie dopiero problem. Jest tez kilka tranzystorów i diód obowiązkowo do sprawdzenia.
  • Poziom 10  
    Pierwsze co zrobiłem to wymieniłem wszystkie scalaki (oprócz U12 i U13) ;). Sprawdziłem tranzystory i diody ciągłość ścieżek i nic.
    Chyba, że zamienione zostały układy scalone?
  • Specjalista - spawarki
    Zaworem steruje U11 z nóżki 4 na tranzystor T7.