Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Piec gazowy kondensacyjny - na jaki się zdecydować?

mariusz.g75 19 Mar 2019 17:11 2118 12
    mariusz.g75
    Level 5  
    Wita. W najbliższym czasie planuje zakup kotła kondensacyjnego dwufunkcyjnego do domu jednorodzinnego . Obecnie dom o pwierzchni około 60 m2 ogrzewany jest piecem węglowym, który działa w układzie otwartym. W przyszłości planuję ogrzewać też poddasze. Hydraulik namawia mnie na zakup kotła firmy ACV HRE eco 18/24, gdyż można będzie bezpiecznie podłączyć go do układu otwartego i praca któregoś z kotłów nie będzie stwarzała zagrożenia. Czy da się bezpiecznie podłączyć jakiś inny piec gazowy pracujący w układzie zamkniętym do układu otwartego? Jakiej firmy kocioł gazowy polecicie? Czy kotły ACV to dobre kotły?
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    Po założeniu kotła gazowego nie napalisz w węglowcu ani i razu jak 100 % ludzi u których łączyłem instalację otwartą i zamknìętą.
    Po co Ci ten kocioł stałopalne po instalacji gazowego? Do palenia śmieci?
    DiZMar
    Level 43  
    andrzej lukaszewicz wrote:
    Po założeniu kotła gazowego nie napalisz w węglowcu ani i razu jak 100 % ludzi u których łączyłem instalację otwartą i zamknìętą.

Nie zgadzam się z tym. Opalam gazem rury ponad 20 lat (od 1995 roku). Mam też dołączony piec na paliwo stale z poprzedniego wieku sprzed roku 1990. Jest dalej sprawny bez przecieków a o sprawności cieplnej nie będę dyskutował. Nie pozwolę go odłączyć. Jest tak podłączony, że wystarczy przestawić 3 zawory aby móc ogrzewać węglem. Takiego sposobu podłączenia nie mógł wymyślić "fachowiec" montujący piec gazowy. Poprosiłem i 15 minut czasu a już po paru minutach przedstawiłem projekt odpowiedniego podłączenia. Mam też zapas węgla z tamtych lat.
    Quote:

Nie do palenia śmieci, bo je zabierają za stałą opłatą bez względu na ilość. Nie ma to (spalanie śmieci) sensu ekonomicznego. Co prawda przez te ponad 20 lat nie było przerwy w dostawie gazu ale awaria pieca zdarzyła się. Wtedy uruchomiłem piec węglowy i spokojnie czekałem na naprawę pieca gazowego.
    mariusz.g75
    Level 5  
    Czy ktoś może wytłumaczyć jak bezpiecznie podłączyć kocioł gazowy pracujący w układzie zamkniętym do układu otwartego? Czy ktoś może polecić firmę, która by fachowo doradziła i sprawnie przeprowadziła montaż kotła gazowego ?
    ls_77
    Level 35  
    Tylko poprzez wymiennik pośredni: płytowy, rurowy lub wężownicę w jakimś buforze. W internecie jest masa schematów.
    ziomekorko
    Level 19  
    Witam. Kocioł ACV Kompakt HRE jako jeden z nielicznych może pracować w układzie otwartym i jest dopuszczony do układów otwartych, mało tego można zostawić stare stalowe rury i grzejniki. należy tylko przepłukać starą instalacje ze szlamu i złogów na pewno będących w instalacji. Do podłączenia kotła nie jest wymagany żaden wymiennik, dodatkowa pompa i inne drobne rzeczy. Należy tylko kocioł podłączyć zgodnie z wymaganiami producenta no i zgodnie ze sztuką, Serwisant przy pierwszym uruchomieniu skonfiguruje kocioł do układu otwartego i masz kocioł kondensacyjny w układzie otwartym zgodnie obowiązującymi przepisami i normami.
    mariusz.g75
    Level 5  
    Ja mam już nową instalację. Problemem jest to, że na rynku do układu otwartego są produkowane tylko kotły firmy ACV. Czy to są dobre kotły? Czy do kotła ACV da się podłączyć sterowanie przez internet?
  • Helpful post
    Prof. SpecMiernik
    Level 27  
    mariusz.g75 wrote:
    Czy to są dobre kotły? Czy do kotła ACV da się podłączyć sterowanie przez internet?

Można. To są jedne z najlepszych kotłów więc się nawet nie zastanawiaj.
    Po podłączeniu go raczej w śmieciuchu już nie napalisz znając życie. :)
    A instalację możesz "zamknąć".
    andrzej lukaszewicz
    Level 40  
    DiZMar wrote:
    Jest tak podłączony, że wystarczy przestawić 3 zawory aby móc ogrzewać węglem. Takiego sposobu podłączenia nie mógł wymyślić "fachowiec" montujący piec gazowy. Poprosiłem i 15 minut czasu a już po paru minutach przedstawiłem projekt odpowiedniego podłączenia. Mam też zapas węgla z tamtych lat.
    Cytat:

Przedstaw ten schemat, sprawdzimy, czy jest poprawny z punktu widzenie bezpieczeństwa.
    95% ludzi ma jeden kocioł i tez sa awarie. Naprawa gazowego z reguły jest szybsza niz awaria węglowca. Wg mnie słaby argument.
    Palenie w niskosprawnym ( i z reguły przewymiarowanym) kotle stałopalnym jest z reguły drozsze niz ogrzewanie gazowe, dlatego klienci wiedza co dla nich lepsze, czystsze i tańsze. Stąd moje opinie i spostrzeżenia.
    Oczywiście jest mozliwe podłaczenie przez wymiennik dowolnego kotła , nie tylko drogiego zagranicznego acv.
    A czasem najlepiej wypłukać instalacje i ja zamknąć i odpiac kocioł gazowy bezpośrenio stosując dobry filtr/odmulacz najlepiej samoczyszczący.
    kortyleski
    Level 43  
    ziomekorko wrote:
    Kocioł ACV Kompakt HRE jako jeden z nielicznych może pracować w układzie otwartym i jest dopuszczony do układów otwartych, mało tego można zostawić stare stalowe rury i grzejniki

Taaa. I na starych stalowych rurach i na starych grzejnikach przystosowanych wymiarami do temperatur rzędu 50-60 stopni w obiegu też będzie pracował? i ogrzeje mieszkanie pracując z deklarowaną sprawnością?
    ziomekorko
    Level 19  
    kortyleski - Taaa ogrzeje i w dodatku z deklarowaną przez producenta sprawnością na kotle. Takich układów z tymi kotłami mam już trochę i wszystkie cudownie sprawnie działają.
    kortyleski
    Level 43  
    Przy 50 stopniach na wyjsciu kotła jaka będzie sprawność?