Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Neptun 505 - pad powielacza i przebicia na kineskopie

07 Maj 2002 10:53 1826 6
  • Poziom 26  
    W styczniu padl mi powielacz w starym Neptunie 505. Kupilem nowy. Padl po ok. 4 miesiacach. Nie wiem czy to ma jakies znaczenie, ale przy wlaczaniu telewizora nastepuje b. czesto przeskok iskry (czasem kilka naraz) pomiedzy powierzchnia kineskopu a cewkami rozmagnesowujacymi. Co moze byc tego przyczyna ?
    I co moze byc jeszcze przyczyna uszkadzania sie powielacza ?

Jack
  • Poziom 22  
    To normalne. Kiepski powielacz. Sprawdz mase kin.
  • Poziom 30  
    Sprawdz C 9,1nF przy BU może mieć małą pojemność.
  • Poziom 26  
    Nic nie piszesz o kineskopie, a może katody już "zdychają" i są podciągnięte prądem kineskopu?
    Jakie masz napięcia na kinolu i w zasilaczu ?
  • Poziom 26  
    Napiecia w zasilaczu zawsze sprawdzam i ustawiam. Wymienilem 10n/1500V w kolektorze tranzystora kluczujacego - mial utrate pojemnosci o ok. 40%. Wstawilem nowy powielacz i ustawilem od nowa napiecia w zasilaczu.
    Kinol jest stary i prawie juz nie swieci niebieski kolor. Jednak napiecia na katodach z grubsza wydaja sie w porzadku.
    I tu mam glupie pytanko: na jakiej tresci obrazu powinienem wyregulowac skladowe stale napiecia na katodach ?????
    Bo ustawialem na tescie pionowyc pasow (czarne tlo) i przy normalnej zawartosci obrazu napiecia te (wartosc srednia) sa mniejsze niz ustawione.

Dzieki za pomoc

Jack
  • Poziom 17  
    Ajak zasilacz?Może elektrolity w zasilaczu?Zimne -podwyższone napięcia z zasilacza
  • Poziom 22  
    Nie zawracaj sobie glowy trafem, koniecznie zmien kondony w przetrownicy bo najprawdopodobniej daje piki ktore moga dobijac trafo, a z tego co piszesz to na 80%. Slychac takie trzaski jakby piorunek przeskakiwal....