Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampka / tablica z napisem LED

a_noob 19 Mar 2019 18:55 5172 14
 • Lampka / tablica z napisem LED
  Witam serdecznie, dziś chciałbym wam przedstawić prostą i efektowną konstrukcję lampki LED z napisem na wzór popularnych i irytujących większość osób (dlatego działają) reklam. Pudło powstało jako prezent urodzinowy dla czterolatka.

  Boki obudowy wykonane zostały ze sklejki brzozowej 8 mm, w przedniej części doklejony został pasek akrylu, z którego został zrobiony również panel z zamontowanymi diodami. Efekt wpuszczonego frontu z widocznym przekrojem laminatu sklejkowo akrylowego jak dla mnie jest świetny. Tył zamknąłem kolejnym kawałkiem sklejki, tym razem grubości 4 mm.

  Kolej na część elektroniczną. Źródłem światła są zimne białe diody LED 3 mm z płaską soczewką i jedna dioda pomarańczowa 5 mm typu "rocket". LED'y wetknięte zostały w otwory wywiercone w arkuszu pleksy, zaś obwód łączący je to chamski pająk powstały po wygięciu ich wyprowadzeń. Długość soczewek diod zgrywa się idealnie z grubością płyty akrylu, którą posiadałem, dzięki temu front jest płaski, no prawie płaski, wystaje jedna diodka w rogu.

  Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED

  Timelapse zlutowania napisu:
  Dla osób chcących wykonać coś w ten sposób, polecam dobrać wiertło idealnie pod dane diody, powinny one wchodzić w otwór z lekkim oporem. Jeżeli otwory będą za ciasne, wtykanie większej ilości jest katorgą i w najlepszym przypadku wygnie nam się płyta, w najgorszym pęknie... Jeżeli zaś otwory będą luźne, wykonanie instalacji w taki sposób jest jeszcze większą katorgą! Podczas zaginania wyprowadzeń wszystko się rusza, zaczepia o palce i wypada, to samo podczas lutowania.

  Drugą sprawą, na którą warto zwrócić uwagę, jest prąd płynący przez diody. Normalnie, w celach oświetleniowych/reklamowych prąd na tego typu LED'ach ustawiany jest w zakresie 10 do 20 mA, jednak w naszym przypadku, gdy chcemy obrysować niewielkie znaki i diody muszą być blisko siebie, przy takim prądzie zostaniemy zwyczajnie oślepieni. Bezpiecznie będzie dobrać rezystory ograniczające, aby prąd płynący przez pojedynczą diodę miał wartość poniżej 3 mA, najlepiej dobrać to "na oko" i miernik nawet będzie zbędny.
  Jeżeli ktoś będzie chciał zastosować sterownik z regulacją jasności, lepiej jest w trakcie instalacji zostawić troszkę wyższy prąd, a jasność zawsze możemy ograniczyć w programie (jak ja to zrobiłem).

  Proces powstawania i jego efekt uwieczniony został na poniższym filmie:
  Sterownik wykonany przeze mnie do tej lampki jest jak armata na muchę... wystarczy, że napiszę: ATmega168 :P ale cóż począć, płytkę miałem taką nie inna, mikrokontroler do niej również taki miałem, a pracę wykonywałem w pośpiechu, stąd też tak marne wykorzystanie dostępnych zasobów. Schemat sterownika razem z zasilaniem i instalacją zrobiłem specjalnie do tego artykułu, wzoru płytki nie zamieszczam, gdyż projektowana była z myślą o innych zastosowaniach i podłączenie jest bardzo takie sobie, dodatkowo jest na niej spory błąd. Program pisany w Bascomie, mogę udostępnić, jeżeli będzie potrzeba, ale jest lichy z powodu wyżej wspomnianego braku czasu i nie ma czym się chwalić. Lampka pracować może w trybie ustawienia jasności za pomocą potencjometru lub poprzez fotorezystor tak, aby po zgaszeniu światła w pokoju zrobiła się automatycznie lampka nocna dla dzieciaka i nie przeszkadzała w zaśnięciu.

  Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED Lampka / tablica z napisem LED

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  a_noob
  Level 23  
  Offline 
  YouTube: @CatLighting
  Instagram: @CatLighting
  Facebook: @CatLighting
  Grupa FB: Maker Poland
  Has specialization in: reklama, tworzenie
  a_noob wrote 692 posts with rating 409, helped 14 times. Been with us since 2005 year.
 • #2
  prosiak_wej
  Level 38  
  1. Dlaczego jedna dioda jest inna? Czy to taka kropka, ale na początku?
  2. Nie lepsze by były diody matowe?
 • #3
  a_noob
  Level 23  
  1. A jakoś tak, miało być ciekawiej, ale mam mieszane uczucia 😉
  2. Na takie mnie tchnelo, założenie miałem takie, żeby cała wnęka była błyszcząca i usiana gwiazdami, ostrzejsze, bardziej punktowe światło mi tu bardziej pasuje, chociaż przy diodach 3 mm wiele to nie zmienia.
 • #4
  szeryf3
  Level 27  
  Fajna lampka mam nadzieje, że syn jak i żona są zadowoleni.
  Bardzo mi się spodobało Twoje sformułowanie ,,chamski pająk".
 • #5
  a_noob
  Level 23  
  Dzięki!
  Właściwie to chrześniak i też mam taką nadzieję :D
  A pająk jest "chamski" bo tak nie powinno się taktować wyprowadzeń diod, stworzone są do stania na baczność. W niektórych badziewiach nóżka wygięta pod kątem prostym, zwyczajnie odpada.
 • #6
  BolzZ
  Level 26  
  Wkład pracy, zaangażowanie i staranność wykonania godne podziwu, podobnie jak jakość uzyskanej konstrukcji.
  Natomiast forma do mnie zupełnie nie przemawia- nie gra mi ta niebieska pleksa i białe ledy z pojedynczymi pomarańczowymi, i całość zestawiona z surowym drewnem i sterczącymi na góre plastikowymi przełącznikami i gałką potencjometru. Użyłbym efektownych metalowych przełączników, albo mając taką armatę zaprzężoną do sterowania- jakichś przełączników bezdotykowych ukrytych pod warstwą sklejki, żeby uzyskać czystą formę.
 • #7
  a_noob
  Level 23  
  Mnie akurat połączenie pleksy ze sklejką i białymi LEDami się podoba, szczególnie sam przekrój, na którym widać wszystkie warstwy. Muszę przyznać, że interfejs dotykowy to mega pomysł :) zegarek w takiej wersji wyglądałby świetnie. W tym przypadku jednak jest jedno małe "ale", żebym miał więcej czasu, to tych przycisków i pokręteł byłoby również więcej. Dźwigienki, przyciski, różne gałki i kontrolki, kolory - to jest dla czterolatka i im więcej manipulatorów i reakcji, tym lepiej, to wiem z doświadczenia. Gdybym miał to ustawić u siebie na półce, to uproszczenie wyglądu i funkcji zdecydowanie byłoby odpowiednią drogą, w przypadku pokoju dziecka kierunek tej drogi jest przeciwny. W tej wersji plus jest taki, że dziecko nie pogardzi, a jeżeli lampka dożyje nastoletniego wieku Olafa, to jest szansa, że nie wyrzuci jej od razu ;)
 • #8
  vodiczka
  Level 43  
  a_noob wrote:
  A pająk jest "chamski" bo tak nie powinno się taktować wyprowadzeń diod, stworzone są do stania na baczność. W niektórych badziewiach nóżka wygięta pod kątem prostym, zwyczajnie odpada.
  Bo nie wygina się tuż przy obudowie a w odległości równej przynajmniej dwukrotnej grubości nogi, przytrzymując ją pincetą pomiędzy obudową a miejscem gięcia. :)
 • #9
  a_noob
  Level 23  
  vodiczka wrote:
  a_noob wrote:
  A pająk jest "chamski" bo tak nie powinno się taktować wyprowadzeń diod, stworzone są do stania na baczność. W niektórych badziewiach nóżka wygięta pod kątem prostym, zwyczajnie odpada.
  Bo nie wygina się tuż przy obudowie a w odległości równej przynajmniej dwukrotnej grubości nogi, przytrzymując ją pincetą pomiędzy obudową a miejscem gięcia. :)

  Nie mam tyle życia ;D
 • #10
  Patryk_W
  Level 9  
  Popełniłem bardzo podobne dzieło do Twojego dla koleżanki z pracy:

  Lampka / tablica z napisem LED

  Wykorzystałem LEDy SMD matowe do odwrotnego montażu: Link
  Do zasilania użyłem źródła prądowego z tej aplikacji: Eval board 178004. Dzięki temu nie trzeba było bawić się w ograniczenia w postaci rezystorów.

  Koleżanka zadowolona :) PCB zostało wręczone w formie kartki z podpisami + na całość stojak.

  Pozdrawiam,
  Patryk
 • #11
  szeryf3
  Level 27  
  Patryk_W wrote:
  Wykorzystałem LEDy SMD matowe do odwrotnego montażu:

  Czy możesz mi wytłumaczyć co ten termin znaczy?
 • #12
  Patryk_W
  Level 9  
  @szeryf3 być może zastosowałem zbyt duży skrót myślowy, za co przepraszam.
  Rozwinę myśl:
  Zastosowałem ledy z matową soczewką (czyli rozpraszającą), przeznaczone do montażu powierzchniowego. Ledy te można stosować do montażu dwojako:
  Lampka / tablica z napisem LED
  Po lewej zaprezentowano wygląd diody od strony soczewki, zaś po prawej sposób montażu "odwrotnego", czyli LED został osadzony soczewką do dołu w stosunku do pól lutowniczych. Oczywiście wymagany jest otwór w płytce, który pozwoli na osadzenie diody w taki sposób.
  LEDy tego typu są domyślnie montowane w sposób "odwrotny", o czym należy pamiętać przy uruchamianiu montażu na maszynie Pick & Place, tzn. są już odwrotnie dostarczone (w stosunku do standardowych LEDów SMD) na taśmie/rolce.
  Mam nadzieję, że teraz rozjasniłem swój skrót myślowy :)
 • #14
  a_noob
  Level 23  
  @Patryk_W nieźle wyszło, pomysł naprawdę ciekawy. Robiąc takie pcb, wkomponowałbym od razu sterownik, wyszłoby pierdylion kabelków mniej! Nawet wyżej wspomniane przyciski dotykowe , czy jakiś "suwak" łatwo by było wykonać. Każda wersja ma swoje zalety, "chamskiego pająka" wykona każdy, kto umie obsłużyć miernik, lutownicę i wiertarkę, pcb umożliwia ogromną kompresję komponentów.

  Pytanie mam tylko do zasilania, dobrze widzę, że wszystkie diody są równolegle połączone i to pod jedno źródło prądowe? Wydają się świecić z różną jasnością, wina zdjęcia, albo różnych napięć pracy LEDów. Masz może zdjęcie tyłu? Ciekawość mnie nęka ;)
 • #15
  Patryk_W
  Level 9  
  @a_noob Niestety, nie mam zdjęcia tyłu (prezent już przekazany w ręce właścicielki). Jednakże jak wpadnie mi w ręce laminat, podeślę zdjęcia :)

  Różnica w jasności to w dużej mierze złudzenie wytworzone przez aparat. Faktycznie miałem problem z jasnością (a raczej z brakiem pracy) przez słabą jakość lutowia (pasta lutownicza nieznanego pochodzenia...).
  Ledy połączone są równolegle, dlatego zasiliłem je źródłem prądowym. Zdecydowałem się na takie rozwiązanie przez... brak czasu :).