Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownie oświetleniem elewacyjnym z instalacji domowej.

mistrzkop 19 Mar 2019 19:37 195 14
  • Poziom 3  
    Witam.
    Na wstępnie zaznaczę że jestem nowy, Niedawno robiłem instalację domową we własnym domu. Po wprowadzeniu do niego wychodzą mankamenty czego nie zrobiliśmy a co zrobiliśmy a nie jest potrzebne. Ja pojawiam się z mankamentem tego czego nie zrobiłem, a mianowicie. W swojej instalacji nie zrobiłem osobnego obwodu oświetlenia zewnętrznego. Mam tylko dwa zabezpieczenia czyli oświetlenie parter i piętro. Potrzebuję fachowej pomocy, nie ludzi którzy siedzą na forum i popisują się swoją wiedzą w niewłaściwy sposób.
    Prosiłbym o jakąś podpowiedź odnośnie sterowaniem oświetlenia zewnętrznego. Czy gdzieś np. znajdę taki zegar czasowy DO PUSZKI PODTYNKOWEJ POGŁĘBIANEJ, gdzie ustawię dokładny czas o której ma się zaświecać i gasić światło? Czy warto montować czujniki zmierzchowe przy każdej lampie i szpecić sobie elewację?
    Może ktoś podpowie coś o czym nie wiem, co będzie najlepsze dla tego problemu?
    Z góry dziękuję wszystkim którzy odpowiedzą na tego posta.

Pozdrawiam

Krzysztof

P.S. mam nadzieję że wybrana prze ze mnie rubryka na forum jest odpowiednia. Zauważyłem że rubryka dotyczy oświetlenia wewnętrznego.
  • Poziom 43  
    mistrzkop napisał:
    Czy warto montować czujniki zmierzchowe przy każdej lampie i szpecić sobie elewację?

Napewno nie warto. Jeden czujnik załatwi wszystko, to znaczy oświetlenie zewnętrzne, numeru budynku/domu i innych punktów świetlnych związanych ze zmrokiem.
  • Poziom 42  
    mistrzkop napisał:
    Mam tylko dwa zabezpieczenia czyli oświetlenie parter i piętro.
    I to wszystko?
    A gdzie obwody gniazdowe, gdzie obwody dedykowane dla odbiorników powyżej 2kW?
    Czujnik zmierzchu czy programator astronomiczny powinien sterować stycznikiem a dopiero ten ma załączyć oświetlenie.
    A stycznik wskazane umieścić w tablicy bezpiecznikowej.
  • Poziom 41  
    mistrzkop napisał:
    Czy gdzieś np. znajdę taki zegar czasowy DO PUSZKI PODTYNKOWEJ
    Są takie np. PCP-03 230V Zamel< tylko, czy to ma sens, przecież zmiana dzień / noc odbywa się w różnym czasie, więc światło będzie się świeciło niepotrzebnie w dzień. Jak chcesz sterować oświetleniem automatycznie, to bym to powiązał z czujnikiem zmierzchowym, a być może i z czasowym jednocześnie.
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    mistrzkop napisał:
    Mam tylko dwa zabezpieczenia czyli oświetlenie parter i piętro.
    I to wszystko?
    A gdzie obwody gniazdowe, gdzie obwody dedykowane dla odbiorników powyżej 2kW?
    Czujnik zmierzchu czy programator astronomiczny powinien sterować stycznikiem a dopiero ten ma załączyć oświetlenie.
    A stycznik wskazane umieścić w tablicy bezpiecznikowej.

tablice mam na ponad 40 miejsc. Podalem dwa zabezpieczenia dla oświetlenia.
  • Poziom 42  
    Kolego, ty powinieneś podawać wszystko. Tak jak księdzu na spowiedzi czy u doradcy podatkowego. a nie tylko to co tobie wydaje się istotne.

Oświetlenie zewnętrzne należałoby zasilić oddzielnym jednak obwodem.
    Jak dla mnie to najlepszym bo sprawdzonym rozwiązaniem jest zegar astronomiczny. Może być dwustrefowy.
    Pozwoli on na zaświecenie wszystkich opraw, wygaszenie części z nich o określonej porze i np: ponowne ich uruchomienie nad ranem.
    I zegar steruje stycznikami/stycznikiem a nie bezpośrednio oświetleniem.
  • Poziom 3  
    kkas12 napisał:
    Kolego, ty powinieneś podawać wszystko. Tak jak księdzu na spowiedzi czy u doradcy podatkowego. a nie tylko to co tobie wydaje się istotne.

Oświetlenie zewnętrzne należałoby zasilić oddzielnym jednak obwodem.
    Jak dla mnie to najlepszym bo sprawdzonym rozwiązaniem jest zegar astronomiczny. Może być dwustrefowy.
    Pozwoli on na zaświecenie wszystkich opraw, wygaszenie części z nich o określonej porze i np: ponowne ich uruchomienie nad ranem.
    I zegar steruje stycznikami/stycznikiem a nie bezpośrednio oświetleniem.

Tak jak napisałem na samej górze, że mądry człowiek po szkodzie. Niestety. Wiecie jak jest. Pierwszy dom buduje się dla wroga drugi dla teściowej a trzeci dla siebie. No cóż będę zmuszony chyba z tym czujnikiem zmierzchowym się pobawić.
  • Poziom 39  
    Powiem szczerze że nie spotkałem się z dopuszkowym zegarem astronomicznym. Dopuszkowych urządzeń ma dużo w swojej ofercie np. Zamel, ale zegara nie widziałem.
    Można to zrobić trochę na około. Czyli np. wstawić jakiś moduł rc lub wifi, a pilota wysterować z zegara w rozdzielnicy.
    Jeśli bym to robił ja w takiej sytuacji to zrobiłbym tak:
    Zamontowałbym sobie włącznik sonoff touch ze zmienionym oprogramowaniem na Tasmota lub Espeasy, a sterowanie przez sygnał z czujnika zmierzchowego podłączonego do innego modułu z esp8266 lub nawet bez czujnika zmierzchowego, ale z timerem wykorzystując dane o wschodzi i zachodzie słońca z internetu.
  • Poziom 42  
    Tylko weź pod uwagę, że czujnik uruchomi oświetlenie o zmierzchu a zgasi o świcie bo nic więcej nie potrafi.
    A ty za zużytą energię zapłacisz.
    Chyba, że zastosujesz dodatkowo programator regulujący czasem działania oświetlenia.
  • Poziom 3  
    Dzień dobry.
    Przespałem się i tak sobie pomyślałem, że z braku laku może na przewodzie ochronnym zrobiłby zasilanie z tablicy i wtedy tak jak kolega dużo wyżej napisał że w tablicy mogę założyć zegar i stycznik??
  • Moderator
    mistrzkop napisał:
    Dzień dobry.
    Przespałem się i tak sobie pomyślałem, że z braku laku może na przewodzie ochronnym zrobiłby zasilanie z tablicy
    Uważasz, że mało jeszcze spieprzyłeś swoją instalację i musisz coś dołożyć? Kolego, używanie przewodu ochronnego do celów innych niż ochronne jest prawnie zabronione!!! Więc ani się waż!
  • Poziom 3  
    Mało kto stosuje do lamp przewód ochronny. Dlatego myślałem żeby na obwodzie lamp wykorzystać ten przewód.
  • Moderator
    mistrzkop napisał:
    Mało kto stosuje do lamp przewód ochronny. Dlatego myślałem żeby na obwodzie lamp wykorzystać ten przewód.

Dowodzisz, że niewiele jeszcze widziałeś. A jeśli nawet, to tylko prace miszczów typu "muruje, tynkuje, krawaty wiąże, kituje, klajstruje, usuwa ciąże".