Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

nietypowa Instalacja C.O. w kamienicy bez bojlera.

19 Mar 2019 21:37 558 19
  • Poziom 3  
    Witam, w ramach remontu muszę zrobić instalację C.O. . Instalacja będzie otwarta działająca tylko na pompie (brak szans na grawitacyjną). W instalacji będzie około 55-60l wody jednak planuję dać naczynie o pojemności 20l z blachy 4mm. Od piecokuchni będzie iść 28mm rura Cu do naczynia. Natomiast do grzejników koniecznie musi iść pex/al/pex , oczywiście 1m od piecokuchni będzie puszczona rura Cu 22mm. Pompa będzie na zasilaniu instalacji bez bypassu, będzie zabezpieczona przez zasilacz UPS. Narysowałem rysunek z mniej więcej puszczoną rurą i jej poziomem....
    Dolew do instalacji niestety musi być przed 1 grzejnikiem. Na rysunku nie ma korku spustu wody z układu, ale będzie gdzieś obok piecokuchni. nietypowa Instalacja C.O. w kamienicy bez bojlera.

Czy taka instalacja jest w miarę dopuszczalna? (pomijam już kwestie, że alupex nie jest do pieców na węgiel).
    Jak wygląda sprawa z odpowietrznikami?
    Czy wystarczą ręcznie przy grzejnikach?
    Grzejniki lepiej podłączyć bocznie czy krzyżowo?

W sumie instalacja będzie działać tylko podczas sezonu grzewczego. Złączki pex będą zaprasowywane. Bojler CWU będę mieć na prąd by nie palić w piecu podczas lata. Niestety bojler musi zostać przeniesiony z kuchni do łazienki co uniemożliwia podłączenie go (będzie wyżej niż naczynie). Z kolei naczynie wolę zostawić nad piecem, bo już u sąsiada zostało przeniesione i ma z tego powodu zapowietrzanie się instalacji.
  • Poziom 21  
    Pompa ma być odwronie włączona czyli na powrocie.
    Artemx napisał:
    Jak wygląda sprawa z odpowietrznikami?
    Czy wystarczą ręcznie przy grzejnikach?
    - Gdy nie ma wyraźnego spadku to odpowiednie będą odpow. automatyczne
    Grzejniki lepiej podłączyć bocznie czy krzyżowo?
    - Gdy grzejniki będą długie lub nie będzie spadku to krzyżowo będzie ok.

Weź też pod uwagę że wg, Prawa budowlanego kamienica to obiekt użyteczności publicznej i stosuje się wiele przepisów do tego.
  • Poziom 3  
    Z tym obiektem użyteczności publicznej to lekka przesada. Nie ma tam żadnych działalności.

Co do przepisów parę lat temu jak jeszcze poprzedni właściciel był było robione centralne właśnie z tą piecokuchnia. Jeszcze jest ta stara instalacja, niestety rury idą górą i dołem, a instalacja nie jest grawitacyjna. Wykonana jest z miedzi, lecz rury niestety są puszczone byle jak. A skoro już jesteśmy przy przepisach... to dodam schemat do zbiornika tego co jest wykonane... schemat robiony z pamięci.
    Jak widać rura do zbiornika idzie po trójnikach a co najlepsze na samym końcu jest z 15mm rury...

Jednak dodam, że instalacja u każdego była robiona w całym bloku odgórnie. Chce poprawić to co mam, aczkolwiek chce by rury były jak najbardziej możliwie schowane, koniecznie muszę je puścić w stropie drewnianym i tu właśnie chciałbym by to było bez połączeń w podłodze.

Opcjonalnie rozważam też możliwość dodania jakichś zabezpieczeń do kotła w celu jego ochrony.
  • Poziom 21  
    Artemx napisał:
    Z tym obiektem użyteczności publicznej to lekka przesada. Nie ma tam żadnych działalności.

Nie w tym znaczeniu, lecz że mieszka w kamienicy wiele rodzin.
    Artemx napisał:
    a instalacja nie jest grawitacyjna.

Czyli jest obieg zamknięty, to gdzie widnieje naczynie przeponowe i zawór bezpieczeństwa?
  • Poziom 3  
    Obieg otwarty, lecz brak możliwości działania instalacji bez pompy ze względu na specyficzny spadek rur (poddasze) i za małą średnicę rur. Zresztą pompa nie jest na bypassie i nie ma zaworu różnicowego.
    Takie niestety cudo zamontowali poprzedniemu właścicielowi i ktoś to musiał odebrać...
    Aczkolwiek chyba każdy w kamienicy ma to porobione byle jak... u sąsiada z dołu to działa i ładnie grzeje, ale ma naczynie w innym pokoju i te same śmiesznie przekroje rur to w razie przegrzania może być średnio.

Rozmyślam jeszcze dodanie zaworu 3d/4d mieszającego, coś na tej zasadzie.

Pompę niestety muszę mieć na zasilaniu. Przy byle jakiej pompie, która ma wysokośc podnoszenia 4m musiałbym mieć naczynie minimum 2,8m wyżej. Ja mam do dyspozycji tylko 2,6m. Aktualnie jest pompa na powrocie z podnoszeniem 4m i naczynie na wysokości 2,6m, ale nigdy nie rozpalałem w tym piecu (próbowałem, ale pompa się zblokowała bo nie było rozpalane ze 3 lata) i nie wiem czy to działa w porządku.

Ps. Znalazlem stare zdjecie z kupna tego mieszkania i tej instalacji, ktora teraz jest. nietypowa Instalacja C.O. w kamienicy bez bojlera.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Tyle uzależnień, ale raczej zmodernizuj wg. #postu 1.
    Artemx napisał:
    Rozmyślam jeszcze dodanie zaworu 3d/4d mieszającego, coś na tej zasadzie.

Nie ma potrzeby.
  • Poziom 21  
    No to zakombinowałeś gościowi.
  • Poziom 3  
    Akurat problemu z tym nie mam, takie podłączenie jest nawet lepsze. Tylko problem jest taki, że patrzyłem w sklepie różne te naczynia i wszystkie mają 1 wadę... gwinty 1/2 do rur Rw/Rb. Pozostaje poszukać na internecie jakiegoś dobrego naczynia.

W sumie to będzie jeszcze dodatkowy grzejnik typu drabinka do łazienki.. to zaraz naszkicuję o co mi chodzi i wrzucę.

Dojdzie w sumie drabinka z odpowietrznikiem automatycznym, bo będzie to najwyżej umieszczony grzejnik.

Na Rw i Rb raczej będzie lepiej zastosować 2x 45 kolanko niż 1x 90 stopni?

Grzejniki będą mieć razem 3,5-4 KW mocy.

Przeglądałem również zabezpieczenia typu wężownice schładzające itp... W tym problem, że każde takie zabezpieczenie jest od 10 KW mocy kotła patrząc na dane producenta. O ile doprowadzić wodę jeszcze idzie to gorzej z kanalizacją do takiego zaworu.

Dodam, że jeszcze mam do dyspozycji podniesienie rusztu na połowę i prawie samą górę komory spalania. Opcjonalnie mogę próbować kombinować ze zmniejszeniem powierzchni rusztu za pomocą cegły szamotowej co pozwoli na lepszą kontrolę spalania.

Jako Rura Ro i Rp planuje wykorzystać pex 20mm .

Udało mi się znaleźć coś takiego z blachy 3mm.

Ciężko o małe naczynie z gwintami minimum 1 cal, albo ja tak słabo szukam.

Dodano po 19 [godziny] 16 [minuty]:

Finalnie wrzucam już ostatnią wersję tego co wymyśliłem, zdecydowałem się na wrzucenie zaworu 3d. Pewnie niepotrzebny, ale zawsze może lekko mieszać wodę, obniżając lekko temperaturę na pex. W sytuacji nawet większej temperatury zawór można trochę więcej odkręcić co powinno spowodować większy spadek na zasileniu grzejników. Na zasileniu za pompą i na powrocie dodam termometry przez co powinienem mieć lepszy podgląd na temperaturę powrotu i zasilenia.

Finalnie coś takiego w końcu wyszło (bez temometrów na obrazku)

Co do naczynia, wiadomo za małe naczynie nie może być, jakbym zamiast 10l dał 20l to prócz 20-40zł różnicy odczuję to jakoś?
    Piec nie będzie podłączony pod wężownicę bojlera i wolę mieć więcej wody w układzie. Teoretycznie prócz większej ceny i większego naczynia nic się nie stanie, naczynie zadziała poprawnie.
  • Poziom 21  
    Wedłu mnie, pompa winna być na zimnej, rurze powrotu. A po co ten zawór mieszający wtakim układzie piecyka? (3-5 KW, może nie wystarczyć)
  • Poziom 21  
    Artemx napisał:
    Przeglądałem również zabezpieczenia typu wężownice schładzające itp...
    Sprawny UPS i prawidłowo zamontowany zbiornik w zupełności wystarczy jako zabezpieczenie.
    Artemx napisał:
    Jako Rura Ro i Rp planuje wykorzystać pex 20mm

Rp powinna mieć średnicę jak Rb(min.25mm wewnętrzna)
    Do kontroli temperatury wyj. jeżeli będzie taka możliwość użyj miarkownika ciągu prosty i skuteczny- nawet jak się wydaje że nie ma takiej możliwości to trochę inwencji i pewnie się da-Polak potrafi :) Co do obiżenia temp.zaworem pytanie brzmi po co? Zobacz http://instalacja.pl/oferta/4,44,87,85,25/dane-techniczne-i-atesty-alupex 95st.C bez problemu.
  • Poziom 3  
    W sumie nie zauważyłem postu na niepotrzebnym 3 drogowcu tak więc usuwam go, w jego miejsce będzie lepsza pompa. Nie chce umieszczać linku do ogłoszenia, ale dam model i opis z aukcji...
    POMPA WILO YONOS PICO 2.0 25/1-4 25/40
    "Ekonomiczną eksploatację oraz redukcję kosztów energii elektrycznej zapewnia wysokosprawny silnik synchroniczny ECM oraz nadrzędny regulator prędkości obrotowej. Pozwala on na precyzyjną nastawę wysokości podnoszenia z dokładnością do 0,1 m, co jest także nowym rozwiązaniem na rynku pomp w tej kategorii. "

Co do miarkownika to jedyną opcja regulacji ciągu tego pieca jest, szuflada na dole pełniąca jednocześnie pojemnik na popiół.
    W takim stylu:

Wracając do pompy jeśli, ta pompa rzeczywiście ma takie opcje podnoszenia to będzie możliwe zastosowanie jej na powrocie. Niestety nie wiem czy będzie działać ona z takim sterownikiem do pomp c.o. (nigdy nie używałem pomp rozbudowanych elektronicznie). Sterownik taki podstawowy ma odczytywać temperaturę z rury i według nastawy na gałce uruchamiać pompkę.
  • Poziom 21  
    Taką wypasioną pompę do tak skromnej instalacji, no też można, czemu nie.
  • Poziom 34  
    Obejrzawszy ten rysunek przekazuje sugestie. Otóż rura zasilająca (poziom) powinna iść nie przy podłodze, lecz nad grzejnikami -wtedy nie będzie problemu zapowietrzenia grzejników i przy napełnianiu instalacji będą się one same odpowietrzać. Poza tym, lepiej by instalacja grzewcza była wykonana z rur metalowych (miedzianych - lutowanych lub stalowych - spawanych czy skręcanych). Drabinkę łazienkowa bym podłączył raczej na krzyż.
  • Poziom 21  
    Zbigniew Rusek napisał:
    Drabinkę łazienkowa bym podłączył raczej na krzyż.

Nie zauważyłem, tak to bedzie dobrze. Rura górą jt. istotne ale niewiem czy inwestorw tym wypadku to zaakceptuje.
    A jaka by była Twoja opinia co do zaworu mieszającego w tej instalacji?
  • Poziom 3  
    Tak jak mówiłem ciężko by było puścić rury górą. Musiały by iść tak ze względu, że jest to poddasze.

Co do drabinki jest to obojętne. To będzie i tak najmniejsza drabinka jaka jest w sprzedaży. Ma tylko służyć jako wieszak na ręczniki.
  • Poziom 3  
    Panowie jeszcze 1 pytanie. Na początku nie miało być bojlera (tzn. miał być sam podgrzewacz bez wężownicy), ale nie sądziłem, że można kupić zasobniki stojące na posadzce o pojemności 100l. Zasobnik by ten stał obok pieca. W lato CWU będzie grzane z grzałki 2KW.

Pompa by była na bypassie. Czy wtedy jest szansa na działanie grawitacyjnego obiegu do bojlera? Bojler byłby skręcony trochę zaworem by cała woda nie szła na bojler lżejszą drogą + zawór zwrotny by nie cofało ciepłej wody. Grzejnik drabinka to samo bo bez zaworu mam wrażenie, że nie będzie szła woda na dalsze grzejniki. Ogólnie schemat będzie podobny do reszty.
  • Poziom 42  
    Artemx napisał:
    Czy wtedy jest szansa na działanie grawitacyjnego obiegu do bojlera?
    Jeśli rury będą z odpowiednimi spadkami, ale i odpowiednia średnica.
  • Poziom 21  
    Po prostu założyć zwykły zawór kulowy za pompą na dopływie ciepłej wody do grzejników (tu gdzie pisze na rys. pex20) . Obejdzie się bez zaworu wzrotnego.